V Križu in Tomaju odločno proti novim pozidavam

Velike polemike o pretirani pozidavi Krasa, ki jih je leta 2007 sprožila načrtovana širitev soseske Macela pri Tomaju, so nekoliko pomagale nekaterim kraškim vasem, Tomaju pa ne. Sporna pozidava pri Maceli ostaja tudi v osnutku novega Občinskega prostorskega načrta.

V načrtih sta bili to dve hiši s po dvema stanovanjema, zdaj jih je v vsaki šest, parkirnih mest pa komaj kaj. Zato stanovalci parkirajo na sosednji (še nepozidani) parceli. Ko bo ta pozidana, ne bo kje parkirati ... Foto: Marica Uršič Zupan
V načrtih sta bili to dve hiši s po dvema stanovanjema, zdaj jih je v vsaki šest, parkirnih mest pa komaj kaj. Zato stanovalci parkirajo na sosednji (še nepozidani) parceli. Ko bo ta pozidana, ne bo kje parkirati ... Foto: Marica Uršič Zupan

SEŽANA, KRIŽ > Širitev je predvidena tudi pri spodnjem Križu. Obojemu domačini nasprotujejo.

Javna razgrnitev Občinskega prostorskega načrta (OPN) Občine Sežana je bila sprva načrtovana do konca maja, a jo je občina podaljšala do 1. septembra. Občanom bo to prišlo še kako prav, saj mnogi obsežnega in zapletenega gradiva še niso uspeli razvozlati. “Ljudje so bili o javni razgrnitvi slabo obveščeni. Razen informacij iz Primorskih novic nismo vedeli kaj dosti,” je povedal Alojz Trampuž iz novega naselja v Križu, katerega prebivalci so se zato prejšnji teden srečali na neformalnem sestanku.

Na njem se je izkazalo, da krajane moti dvoje: širitev naselja proti zahodu in predvidena obvoznica.

Javna razgrnitev OPN je podaljšana do 1. septembra. Poleg javne obravnave, ki je bila v rednem delu razgrnitve maja v Sežani, bodo v prihodnjih tednih še javne obravnave po krajevnih skupnostih (KS): 9. junija za KS Avber; 10. junija za KS Dutovlje (v šoli); 12. junija za KS Pliskovica (v prostorih balinišča); 16. junija v Povirju; 18. junija v Štorjah; 19. junija v Tomaju; 20. junija za KS Štjak in Vrabče (v koči na Ocinci); 23. junija v Lokvi; 24. junija za KS Dane in KS Sežana (v veliki sejni dvorani v Sežani). Vse javne obravnave bodo ob 18. uri, razen v Avberju, kjer bo ob 17. uri.

“Ljudje so proti širitvi naselja. 55 hiš v tem delu je dovolj. Če bi ga še širili, bi se pojavili problemi s cestami, čistilno napravo, transportom, trgovino, ...” pojasnjuje Albin Debevec, ki ima hišo skoraj 300 metrov stran in zato neposredno ne bi bil ogrožen, ga pa skrbi pretirana rast naselja.

Namesto štirih kar 12 stanovanj, parkirišč pa nikjer

“V primerjavi s še veljavnim OPN-jem so nekaj zazidljivih površin v novem črtali, veliko pa jih je še ostalo,” pove Vilma Penko iz novega naselja v Križu. “Problem je podoben kot pri Maceli v Tomaju: dostop do parcel in prevelika poseljenost glede na načrtovano infrastrukturo,” doda.

Problem, ki ga na papirju sploh ni zaznati, pojasni na primeru: v novem delu so dva načrtovana dvojčka spremenili tako, da je zdaj v vsakem po šest stanovanj. Parkirnih površin zanje pa ni in tako zdaj stanovalci parkirajo na (za zdaj še) nepozidani sosednji parceli. “Kje bodo parkirali, ko bo tudi ta parcela pozidana, mi ni jasno,” pravi Penkova.

Obvoznica: krinka za sporne parcele?

Drugi problem, na katerega so opozorili prebivalci spodnjega Križa, je predvidena obvoznica. “Po stari različici gre čez naselje, po novi po robu,” pravi Debevec.

Krajevna skupnost Tomaj si za obvoznico sicer prizadeva že vrsto let, a predvsem zaradi ožine v Tomaju, ne pa zaradi Križa. “Križ ima rekonstruirano cesto, v njem ni ozkih grl. Zato ne vemo, ali se je pripravljalcu OPN-ja zgodila napaka, da jo je pustil v osnutku, ali je s tem nemara sledil drugim željam: z njo omogočiti dostop do parcel na Maceli, ki so ves čas sporne,” namigne Penkova

Od 1. avgusta do 1. septembra bo v javni obravnavi tudi Okoljsko poročilo z dopolnitvami. Javna obravnava poročila bo 19. avgusta ob 18. uri v veliki sejni dvorani Občine Sežana.

Kmetijska zemljišča nezakonito stavbna

Macela je namreč nova soseska južno od Tomaja, ob kateri je leta 2007 sežansko podjetje Adriaplan nameravalo zgraditi 79 novih stanovanjskih enot: 21 samostojnih hiš in 29 dvojčkov. Prav ta soseska je tedaj dvignila na noge sosede, civilno iniciativo, stroko in javne osebnosti, ki so se zavzeli proti pretirani pozidavi Krasa.

Proti širitvi soseske na kmetijska zemljišča (na parcelo št. 1750/4 k. o. Tomaj) so se na delavnici o osnutku OPN oktobra 2010 izrekli tudi krajani Tomaja.

Že leta 2008 pa je Ministrstvo za okolje in prostor ugotovilo, da je Občina Sežana vključila v ureditvena območja kmetijska zemljišča “v neskladju s hierarhično višjimi akti, ki na teh območjih določajo kmetijsko rabo”. Ministrstvo je zato občini naložilo, “da najkasneje v 30 dneh” razveljavi določbe Odloka o prostorsko ureditvenih pogojih za zemljišča, ki niso stavbna.

Lastniki in OPN v zmoti zaradi občine

Toda Občina Sežana odloka ni spremenila in tako je povzročila dve zmoti. Najprej so v zmoti živeli lastniki zemljišč, saj so bili prepričani, da imajo zazidljive parcele, ki jih bodo lahko dobro prodali. Toda letošnji informativni izračun davka na nepremičnine jim je nalil čistega vina: zemljišča so opredeljena in obdavčena kot kmetijska - vrednost kvadratnega metra znaša le dober evro.

V osnutku OPN pa so ta zemljišča še vedno pisana kot stavbna, zato so pripravljalci OPN zanje predlagali spremembo namenske rabe iz stavbnih v kmetijska in gozdna, za kar pa ni nobene potrebe, saj so ves čas kmetijska, je opozoril Valentin Bucik v pripombah na OPN, ki jih je te dni poslal Občini Sežana.

Bucik ob tem še navaja da Občina s tem, ko travniku s številko 1750/4 ves čas pripisuje status stavbnega zemljišča, ustvarja napačen vtis, da v Tomaju novi OPN ne prinaša velikih širitev stavbnih zemljišč. “To ne ustreza resnici,” zatrjuje Bucik, “vključitev tega zemljišča v fond stavbnih zemljišč poveča kvoto zemljišč v vasi Tomaj za 21.245 kvadratnih metrov.” Za vas, ki ima že zdaj 33 praznih stanovanjskih enot, je to občutno preveč, je prepričanih 53 tudi podpisnikov pripomb, ki so romale na Občino Sežana.

MARICA URŠIČ ZUPAN


Najbolj brano