Uspeh so zadovoljni uporabniki

Regionalna razvojna agencija (RRA) Notranjsko-kraške regije od občin dobi manj kot deset odstotkov denarja, ki ga potrebuje za svoje delo. Veliko večino prihodkov pa osem zaposlenih išče na trgu. Štipendisti, podjetniki, ustanove in drugi, ki jim agencija pomaga uresničevati ideje in premagovati ovire na poti do uspeha, so zadovoljni, pojasnjuje direktor RRA Boštjan Požar.

POSTOJNA > Kritičnost lokalne politike in dela javnosti do projektov RRA je najpogosteje posledica pomanjkanja informacij o delu in nalogah razvojne ustanove. To se je izkazalo tudi pri nedavni razpravi o delu razvojne agencije v postojnskem občinskem svetu, kjer se je na kritične pripombe Uroša Petohleba odzval podžupan Boštjan Stegel. “Tudi sam sem imel podobne pomisleke, a po sestanku, na katerem so meni in županu Jerneju Verbiču predstavili delo RRA, sem spremenil mnenje,” je povedal Stegel. Na podlagi tehtnih in utemeljenih informacij je postojnska občina tudi podpisala pogodbo o sofinanciranju javnih nalog na področju regionalnega razvoja do leta 2017.

Stegel je tudi ocenil, da je njegova izkušnja z delom RRA pozitivna in da zaposleni, ki nudijo brezplačno pomoč pri razpisih in podjetniškem svetovanju kmetom, podjetnikom, društvom, zavodom in fizičnim osebam, delajo dobro.

Prav zato občinska uprava na čelu z direktorjem Boštjanom Udovičem išče možnosti za dogovor, da bi tudi občinskim svetnikom na vsaki dve leti podrobneje predstavili regijske projekte, ki se v občini izvajajo in tako izboljšali vpogled v delo te regijske institucije.

“Do nameravane predstavitve na postojnski seji občinskega sveta v letošnjem letu še ni prišlo zgolj zaradi neuskladitve terminov oziroma dnevnih redov sej. Kot direktor sem se sicer v zadnjih dveh letih udeležil že več sej drugih občinskih svetov v regiji,” pravi direktor RRA Boštjan Požar in dodaja: “Kakovost našega dela lahko najbolje presojajo predvsem uporabniki naših storitev: okoli 180 štipendistov, vrsta podjetij in drugih institucij, ki jim pomagamo pri poslovanju, pridobivanju finančnih virov, izvajanju projektov, ter svetovanci, ki jim pomagamo pri odločanju za ustrezno vrsto registracije, pri vstopu na pot podjetništva, na trg.”

Kot pravi Požar, bodo skladno s pogodbo o izvajanju nalog spodbujanja razvoja na regionalni ravni za organizacijsko, tehnično in strokovno podporo razvoja regije od postojnske občine letos prejeli 16.923 evrov, od pivške 12.181 evrov in ilirskobistriške 23.954 evrov. Poleg tega jih sofinancirajo še občine Cerknica, Bloke in Loška dolina.

Po lanskoletnih podatkih občine prispevajo slabih devet odstotkov vseh prihodkov agencije. S tem denarjem plačujejo naloge, ki jih agencija opravlja po zakonu o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, med katerimi je tudi letošnja priprava regionalnega razvojnega programa, ki bo služil kot osnova za črpanje evropskih sredstev in kot koordinacija izvedbenih projektov. Še 14 odstotkov prispeva država, več kot 80 odstotkov denarja pa si agencija prisluži na trgu. LORI FERKO


Najbolj brano