Umrl zaradi slovenščine

V komenski cerkvi so se v četrtek zvečer z mašo in besedo zgodovinarke Jasne Fakin Bajec spomnili dekana Bogumila Nemca, ki je tu deloval in pred 80 leti umrl zaradi fašističnega mučenja.

Pri spominski maši so sodelovali duhovniki  Anton Požar, Jože Merkuža in Peter Černigoj  ter škof Metod Pirih Foto: Bogdan Macarol
Pri spominski maši so sodelovali duhovniki Anton Požar, Jože Merkuža in Peter Černigoj ter škof Metod Pirih Foto: Bogdan Macarol

KOMEN>Bogumil Nemec (1986-1931), po rodu Čeh, se je v goriškem semenišču izšolal za duhovniška in bil kasneje župnik tudi v Zgoniku in Komnu. Ob vztrajanju o rabi slovenščine pri bogoslužju in pri poučevanju mladine je zaradi fizičnih posledic fašističnega mučenja nasilno umrl 22. novembra 1931. Na njegovem pogrebu se je 46 primorskih duhovnikov zaobljubilo, da se bodo navalu fašističnega zatiranja uprli ter da bodo vztrajali do konca pri pravici do rabe jezika lastnega naroda.

Maši zadušnici ob 80. obletnici njegove smrti, ki jo je vodil koprski škof msgr. Metod Pirih, so se v četrtek v Komnu pridružili tudi trije župniki, domači Peter Černigoj, zgoniški Jože Merkuža in kobjeglavski Anton Požar.

Maši je sledilo predavanje prof. dr. Jasne Fakin Bajec o življenju in delu Nemca in njegovih sodobnikov ter o ključnem času, v katerem je živel.

Poleg domačinov in pokojnikovih sorodnikov sta se spominske slovesnosti udeležila tudi češki veleposlanik v Sloveniji Petr Voznica in župan občine Komen Danijel Božič, ki sta skupaj s pobudnikom ohranitve spomina na sovaščana, Emilom Švaro iz Komna, že popoldne obiskala Nemčev grob v Komnu, potem pa še vojaško pokopališče iz prve svetovne vojne na Brjah pri Komnu, kjer so pokopani češki vojaki.

BM


Najbolj brano