Turisti vse bolj čislajo zašink v kraški kleti

S slavnostno podelitvijo pridobljenih licenc za opravljanje turističnih vodenj na območju petih občin Krasa in Brkinov so v torek zvečer zaključili usposabljanje novi turistični vodniki. Ob pridružitvi dosedanjim vodnikom, ki so licenco podaljšali, bodo pomembno obogatili kvaliteto lokalnih turističnih storitev.

Večina novih lokalnih turističnih vodnikov Krasa in Brkinov ob prejemu licence Foto: Bogdan Macarol
Večina novih lokalnih turističnih vodnikov Krasa in Brkinov ob prejemu licence Foto: Bogdan Macarol

KRAS, BRKINI>“Letošnji tretji preizkus usposobljenosti za lokalne turistične vodnike Krasa in Brkinov je opravilo 48 udeležencev,” je ob podelitvi licenc povedala Anita Slavec, vodja TIC Sežana v okviru Zavoda ŠTIP Sežana.

Ni ga čez domačega vodnika

Licence so podelili v Promocijsko - kongresnem centru Parka Škocjanskih jam, kjer so udeleženci poslušali tudi predavanja in izpite s področja arheologije, naravne in kulturne dediščine, geografije, zgodovine in umetnostne zgodovine - povezana seveda z območjem Krasa in Brkinov, kjer bodo vodniki vodili turiste.

“Večina novopečenih vodnikov je iz kraško-brkinskih občin Divača, Hrpelje-Kozina, Komen, Miren-Kostanjevica in Sežana, presenetljivo veliko pa je tudi udeležencev iz okoliških občin in nekaj tudi iz Italije. Ženske so v večini. Da pri tem delu ni starostnih omejitev, kaže tudi to, da je starostni razpon med najmlajšim in najstarejšim vodnikom kar 42 let,” je še dodala.

Razlog za ponovno izobraževanje je na eni strani veliko zanimanja za nove lokalne turistične vodnike kot tudi medobčinski odlok, ki predpisuje opravljanje tečaja vsako tretje leto.

146 vodenj, 5830 turistov

In koliko dela sploh imajo turistični vodniki? “Od 66 vodnikov, ki so licenco pridobili v prvih dveh usposabljanjih, je v treh letih vsaj šest vodenj opravilo 19 vodnikov,” je Slavčeva razgrnila statistiko.

Skupaj so v treh letih opravili 146 turističnih vodenj, v katerih so z zanimivostmi Krasa in Brkinov seznanili 5830 turistov. Ti so se najpogosteje zanimali za vodenje po Štanjelu in tamkajšnji Spacalovi galeriji, po kraških pojavih, pastirskih hiškah, spomeniku na Cerju ter različnih pešpoteh. Precej zanimanja je bilo tudi za oglede Grofove jame, Vojaškega muzeja Tabor, vasi Pliskovica, posestva Kobilarne Lipica ter udornice Risnik.

Kulinarika v vinskih kleteh

“Veliko je tudi zanimanja za gastronomsko ponudbo območja z degustacijami na turističnih kmetijah, pršutarnah ter vinskih kleteh. Pri tem opažamo, da se skupine ter posamezniki za ogled največjih stebrov turizma Krasa in Brkinov - parka Škocjanske jame, Kobilarna Lipica in Štanjel - ter posameznih ponudnikov še vedno odločajo tudi v lastni režiji,” je izpostavila Slavčeva.

Podobno kot povsod v razvitem svetu trend naraščanja turističnega prometa opažajo tudi v TIC-u Sežana, ki ima še enoti v Dutovljah in Lokvi. “Letos smo imeli za deset odstotkov več obiskovalcev kot v enakem obdobju lani,” pravi Slavčeva.

Domači gostje dohitevajo tujce

Vsa leta, odkar deluje sežanski TIC, so med turisti prevladovali tujci, lani pa so prvič zaznali trend večanja števila domačih gostov, saj se je njihovo število, v primerjavi z letom 2010, povečalo za kar četrtino. “Globalna finančna kriza očitno vpliva na to, da se je zmanjšalo število tujih gostov ter povečalo zanimanje domačih za počitnikovanje doma. Večja je mobilnost, večje je tudi število krajših in intenzivnejših potovanj, zlasti ob koncu tedna, ter na izletih,” je Slavčeva še nakazala trende, pri katerih imajo pomembno vlogo tudi turistični vodniki.

“Ravno oni najbolje poznajo kraj in njegovo dušo ter bistveno pripomorejo h kakovostnejši izvedbi programa izleta, česar se čedalje pogosteje zavedajo tudi turisti,” je umestila pomen vodniške službe v mozaik sodobne turistične ponudbe.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano