Tudi pravno mnenje KSP ni v prid zaposlitvi Vojka Terčona

Tudi pravno mnenje, ki ga je pridobilo Komunalno stanovanjsko podjetje (KSP) Sežana o zaposlitvi Vojka Terčona, potrjuje, da gre v njegovem primeru za nezdružljivost funkcij.

Iztok Bandelj Foto: David Skončnik
Iztok Bandelj Foto: David Skončnik

SEŽANA > Terčon namreč zaseda mesto vodje gradbenega sektorja in je hkrati tudi član oziroma predsednik nadzornega sveta te družbe. Ob tem pravno mnenje ugotavlja, da gre za nasprotje interesov, če je pogodbo o Terčonovi zaposlitvi podpisal direktor družbe.

Pravno mnenje odvetniške pisarne Mužina v primeru zaposlitve Vojka Terčona ugotavlja nevarnost nezdružljivosti funkcij in tudi nasprotje interesov.

Terčon je namreč hkrati zaposlen na vodilnem položaju v KSP, kjer je tudi njegov nadzornik, imenovan s strani kapitala. V tem primeru se pravniki sklicujejo na 38. člen zakona o gospodarskih družbah, ki sicer hkratno opravljanje teh dveh funkcij izrecno ne prepoveduje, “lahko pa bi prišlo do situacije, ko bi bil predsednik nadzornega sveta zaradi svoje zaposlitve v položaju, ko bi lahko govorili o potencialnem nasprotju interesov, zato bi bilo v teh primerih izvrševanje njegove funkcije omejeno, saj bi se moral iz odločanja izločiti,” piše v pravnem mnenju, ki ga je naročilo KSP.

Ko nadzorni svet imenuje direktorja in ta zaposli člana tega sveta

Pravniki še navajajo, da pa utegne biti zaposlitev Vojka Terčona v KSP 12. avgusta letos sporna: “Taka situacija lahko predstavlja nasprotje interesov, če bi se izkazalo, da je pogodbo o zaposlitvi s Terčonom sklenil direktor, ki ga je imenoval nadzorni svet, ki mu je predsedoval Terčon.”

In v KSP se je zgodilo prav to; poleti leta 2012 je direktorsko mesto v KSP zasedel Iztok Bandelj, ki je bil do tedaj član oziroma predsednik tričlanskega nadzornega sveta skupaj z Vojkom Terčonom. Ta isti nadzorni svet je odločal o Bandljevem imenovanju za direktorja, Bandelj pa je avgusta letos kot direktor podpisal pogodbo o zaposlitvi Vojka Terčona.

Ko se je Terčon letos poleti zaposlil v KSP, bi bil po zakonu o gospodarskih družbah dolžan o tem v treh dneh seznaniti nadzorni svet, ki bi odločal o njegovem morebitnem odstopu. Vendar je Terčon to storil šele mesec dni po nastopu nove službe v KSP.

Na seji nadzornega sveta, ki ga poleg njega sestavljata še dva člana (predstavnik zaposlenih in predstavnik občin ustanoviteljic) pa so sklenili prej pridobiti pravno mnenje in šele nato odločati o njegovi morebitni razrešitvi.

Komunala mora skrbeti za interes občanov

Potem ko smo konec poletja o vsem skupaj poročali v Primorskih novicah, je svetniška skupina Neodvisne liste za Kras in Brkine zahtevala, da se o tem seznani in razpravlja tudi občinski svet. Občine Sežana, Divača, Komen in Hrpelje-Kozina so namreč 37-odstotne lastnice KSP.

“Gre za situacijo, ko nadzornik po našem mnenju ne zastopa več interesov lastnikov, ampak interes enega od oddelkov. Na tak način lahko prihaja pri delovanju podjetja do odmikov, ki niso skladni z interesi občanov. Ti pa so prav gotovo racionalno poslovanje in čim nižja cena za komunalne storitve,” pravijo v Neodvisni listi.

Po njihovem mnenju gradbeni del podjetja, ki ga vodi Vojko Terčon, povzroča samo nepotrebno tveganje za poslovanje podjetja, saj so v zadnjem času stečaji gradbenikov bolj pravilo kot izjema. Zato predlagajo čim prejšnje oblikovanje novega nadzornega sveta in neodvisne občinske komisije, ki bo zagotovila normalen potek postopkov. Vojko Terčon je namreč tudi brat sežanskega župana Davorina Terčona, direktor KSP Bandelj pa je bil še leto nazaj občinski svetnik. “Delovanje na način nepotizma, klientelizma in vračanja uslug se nam zdi v demokratičnem sistemu nedopustno,” so odločni podpisniki zahteve, Edi Fabjan, Robert Rogič in Andreja Barič.

Na četrtkovi seji bodo tako svetniki odločali, ali naj občinski svet prek svojega predstavnika v nadzornem svetu KSP Igorja Mahneta zahteva, da se v 30 dneh konstituira nov nadzorni svet.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano