Tudi na Krasu bi tržili soško fronto

Ferrarijev vrt naj bi do konca meseca končno prišel v last komenske občine, napoveduje minister za kulturo Uroš Grilc, ki se je včeraj mudil v Komnu. Poleg Štanjela si je ogledal tudi turistične točke, ki bi lahko pred obletnico soške fronte postale še bolj atraktivne.

Kot je včeraj zagotovil minister Uroš Grilc, bo Farrarijev vrt še pred koncem tega meseca prešel iz državnih v roke Kraševcev Foto: Bogdan Macarol
Kot je včeraj zagotovil minister Uroš Grilc, bo Farrarijev vrt še pred koncem tega meseca prešel iz državnih v roke Kraševcev Foto: Bogdan Macarol

ŠTANJEL, GORJANSKO > Da bo občina boljša lastnica Ferrarijevega vrta od države, se že dalj časa strinjajo lokalna skupnost in občina na eni ter pristojno ministrstvo na drugi strani.

Država nima denarja za Ferrarijev vrt ...

Se pa že vsaj od februarja vleče postopek prenosa lastništva na občino, vedno znova se je namreč zapletlo pri pogojih prenosa lastništva. “Mi gledamo z vsebinskega, oni pa s pravnega vidika,” pravi komenski župan Danijel Božič.

“Ključno je, da nadaljnja obnova teče na podlagi do sedaj izvedenega,” pravi minister Uroš Grilc. Vrt je namreč spomenik državnega pomena in kot tak pod strogim varstvenim režimom, zato so se dogovorili, da se v pogodbi o prenosu lastništva vse te zahteve ustrezno opredelijo. “Pogovarjali smo se tudi o stroških, v povprečju je ministrstvo letno namenilo za vzdrževanja in nujna obnovitvena dela približno 20.000 evrov. Zelo težko bo upravljati spomenik z manj kot toliko denarja,” ocenjuje minister. Prav pomanjkanje denarja je eden od glavnih razlogov, da se želi država odpovedati lastništvu Ferrarijevega vrta.

... a občini vseeno postavlja zapletene zahteve

Koliko bo občino letno stal Ferarrijev vrt, je še neznanka. “Redno vzdrževanje bomo opravili v lastni režiji. Stroškov obnovitvenih del še ne moremo napovedati, vsekakor pa bo trajalo več kot eno leto,” poudarja župan Božič. Lastništvo občine je popolnoma samoumevno in gotovo bodo boljši lastniki, kot je bila do sedaj država, so prepričani na občini: “Če ne drugega, vsak, ki pride v neurejen Ferrarijev vrt, najprej obtoži župana in občino, ne pa države.”

Država od občine zahteva zapletene formalnosti. “Zahteva, koliko moramo letno vložiti, kako popraviti vodovodne sisteme in kako vzdrževati vrt. Istočasno pa nismo dobili dokumentacije in na nekatere zahteve preprosto nismo mogli odgovoriti,” dodaja Božič. Vendar pa naj bi se vse uredilo do konca meseca, takrat naj bi Ferrarijev vrt, tako ocenjuje minister, končno prišel v roke Kraševcev.

Soška fronta - izziv za zagon turizma?

Eden od razlogov včerajšnja obiska ministra za kulturo je bila tudi seznanitev z vizijami glede turistične usmeritve v prihodnosti. Občina Komen ne skriva, da si od stote obletnice Soške fronte veliko obeta, pri pripravi programa so jih podprli že diplomati dvanajstih držav, ki so na fronti sodelovale, zdaj pa upajo tudi na podporo vlade. V Komnu največ stavijo na ureditev jame Jerihovica. Kot je povedal Božič, bi jo radi prenovili v živi muzej. V njej bi postavili pograde, pred njo obnovili barake in uredili čisto pravi vojaški tabor.

“Obletnica prve svetovne vojne in Soške fronte je gotovo priložnost, da se širše območje tudi v tem segmentu ustrezno promovira, saj se dotika številnih narodov in držav,” meni Grilc. Zanimalo ga je predvsem, kam se želi lokalna skupnost razvijati v prihodnosti. Minister je občino opozoril, naj se osredotoča na tiste projekte, ki utegnejo biti pomembni z vidika nove evropske finančne perspektive, kjer je veliko poudarka na medresorskih segmentih.

In njegov vtis? “To območje ima odlično priložnost, ampak le, če bo sposobno pripraviti projekte, ki združujejo kulturno in naravno dediščino.”

Poleg Ferrarijevega vrta in jame Jerihovica si je minister ogledal tudi vojaško pokopališče in Štrekljevo domačijo v Gorjanskem ter prazgodovinsko gradišče Debela Griža na Volčjem Gradu.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano