Tudi lastovice ogrožajo čebele

30.000 podpisov, ki so jih lani zbrali čebelarji, je spodbudili ministrstvo za kmetijstvo, da je začelo pripravljati Nacionalni program za zaščito kranjske čebele. Svoje pripombe k osnutku so dali tudi primorski čebelarji.

Naše sivke najbolj ogroža mešanje s sosednjimi italijanskimi čebelami, so opozorili primorski čebelarji Foto: Bogdan Macarol
Naše sivke najbolj ogroža mešanje s sosednjimi italijanskimi čebelami, so opozorili primorski čebelarji Foto: Bogdan Macarol

POVIR> Prva od šestih predstavitev zaščite naše avtohtone čebele, namenjena vsem primorskim čebelarjem, je bila v četrtek zvečer v Povirju. 14 predstavnikom primorskih čebelarskih društev so prisluhnili tajnik Čebelarske zveze Slovenije Anton Tomc, vodja javne svetovalne službe v čebelarstvu v okviru ČZS Lidija Senič in dr. Peter Kozmus s Kmetijskega inštituta Slovenije kot vodja delovne skupine za pripravo programa.

Čebelarjenje ima prav v Sloveniji eno najdaljših tradicij, saj dokumentirano sega v 14. stoletje. Danes je v državi nad 9000 čebelarjev, ki imajo v 11.500 čebelnjakih nekaj nad 150.000 čebeljih družin. Letno pridelajo okrog 2000 ton medu, kar glede na porabo pomeni 80-odstotno samopreskrbo. Še pomembnejše pa je, da čebele skrbijo za opraševanje več kot 80 odstotkov rastlin, kar predstavlja 20-krat večji gospodarski pomen. S svojo vitalnostjo pa so tudi dober pokazatelj življenjskih razmer za ljudi.

Primorski čebelarji so ob vsedržavnih nalogah posebej poudarili, da je Primorska zelo ogrožena zaradi mešanja s sosednjo italijansko pasmo (ta ima na zadku rumene obročke, naša čebela pa sivo rjave, zaradi česar se je drži ime sivka). To bo možno rešiti le z doslednejšo vzrejo gensko čistih matic, ki so zelo iskane tudi v tujini, so poudaril.

Glede na to, da so v obalno kraški regiji predlani čebelarji izgubili kar 41 odstotkov čebeljih družin, so potrdili tudi niz ukrepov, ki bi zmanjšali škode zaradi neprimerne rabe fitofarmacevtskih sredstev. Čebelarji sicer pospešujejo ekološko rejo čebel ter obvladovanje bolezni in parazitov.

Ivan Atelšek, predsednik sežanskega društva, je predstavil novega, nenadejanega škodljivca čebel: lastovice, ki so se zaradi pomanjkanja druge hrane začele prehranjevati tudi s čebelami.

Javna razprava se bo končala 22. februarja na brdu pri Lukovici.

Naša sivka je druga na svetu

Za našo kranjsko čebelo je značilno, da je zelo mirna, redko pika, odlikuje se tudi po donosu. Zaradi teh lastnosti je postala druga najpomembnejša pasma čebel na svetu. Sedaj je ogrožena, grozijo ji zlasti onesnaževanje okolja, bolezni in škodljivci ter križanje z drugimi podvrstami čebel.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano