Trinajst let dela, a bolj malo učinka

Regionalna razvojna agencija (RRA) Notranjsko-kraške regije je bila kot neprofitna družba z osmimi zaposlenimi ustanovljena leta 2000 zato, da bi organizacijsko, tehnično in strokovno podpirala razvoj regije. Iz občin,ki jo plačujejo, pa so v tem času večkrat padle pripombe o njeni nedejavnosti in neučinkovitosti.

POSTOJNA > “Ali imamo danes kaj koristi od te agencije? Ker po moji oceni RRA v primerjavi s kakšno drugo agencijo v Sloveniji deluje zelo slabo,” je v razpravi, ob potrjevanju liste kandidatov za sestavo novega Razvojnega sveta, na zadnji seji svoje mnenje utemeljeval občinski svetnik Uroš Petohleb (LDS); in dodal, da slabo sodelovanje ne poteka le z RRA, pač pa tudi z območno gospodarsko zbornico. Na čelu obeh institucij namreč sedi isti direktor Boštjan Požar.

Direktor razvojne agencije še ni bil na občinski seji

Petohleba je zato še zanimalo, ali obstajajo možnosti za prestop in priključitev drugi razvojni agenciji.

Postojnski občinski svet je na zadnji seji sestavil tudi novo občinsko volilno komisijo. Njena predsednica je postala Mateja Geržina, namestnica predsednice Zdenka Čeč Paternost, člani Janko Simčič, Tomaž Čič, Janko Boštjančič ter namestniki članov Urška Zagožen, Bojan Bajc in Eva Jenček.

Da teoretične možnosti obstajajo, vendar je postopek zapleten zaradi novega programa finančne perspektive za obdobje 2014-2020, je pojasnil direktor občinske uprave Boštjan Udovič. Ocenil je, da velik problem predstavlja pomanjkanje komunikacije. “Z direktorjem smo se že pogovarjali, vendar nam ni še uspelo, da bi prišel na občinski svet vsaj enkrat in predstavil, kateri regijski projekti so odprti v naši občini. Te zadeve bi morali enkrat razčistiti, če pa ugotovimo, da se ne moremo uskladiti, potem lahko začnemo razmišljati o drugih postopkih,” je dejal Udovič.

Glede ustanovitve Razvojnega sveta za načrtovanje in izvajanje regionalne politike v prihodnosti pa je Petohleb še poudaril, naj bodo domači predstavniki kar se da aktivni. “Sicer ni smiselno, da plačujemo nekaj delovnih mest za zelo malo narejenega, pa še to je slabše od pričakovanj in strokovno pičlo,” je opozoril.

Na postojnski občini so že pred dvemi leti izrazili podobne pomisleke in napovedali, da se bodo morali na občinskem svetu prej ali slej odločati glede mnenja, da povezava v okviru RRA za njih ni dobra in jih omejuje. Prepričani so bili, da se bodo lahko o tem pogovorili ob obravnavi letnega poročila in programa dela, ki naj bi jim ga predstavili zaposleni v RRA, kar pa se do danes (še) ni zgodilo.

Že Černač je opozarjal na nedelo

“Vsak mesec in leto mečemo precej denarja proč; za nič konkretnega. Smo v časih, ko je potrebno biti plačan za tisto, kar narediš, ne pa, da se pavšalno plačuje za deset ljudi, a brez učinka. Želimo, da so na mizi čisti računi,” je bistvo povzel takratni postojnski podžupan Zvone Černač.

Za komentar glede nezadovoljstva občinskih predstavnikov smo včeraj zaprosili tudi predstavnike RRA Notranjsko-kraške regije. Ker pa je večina izmed zaposlenih (šest) istočasno na tritedenskem dopustu, odgovorov nismo dobili.

LORI FERKO


Najbolj brano