“To ni država, to je prepiranje v oštariji”

Kulturno društvo Lipa je konec tedna obeležilo slovenski kulturni praznik v Krpanovem domu. Dvorano je tokrat napolnila tudi napoved, da bo gost večera tržaški pisatelj Boris Pahor, sicer častni občan Pivke, kjer je v vasi Mala Pristava živela njegova mati.

Predsednica kulturnega društva Lipa Irena Margon  v pogovoru s pisateljem Borisom Pahorjem, ki je navdušil polno dvorano v Pivki Foto: Lori Ferko
Predsednica kulturnega društva Lipa Irena Margon v pogovoru s pisateljem Borisom Pahorjem, ki je navdušil polno dvorano v Pivki Foto: Lori Ferko

PIVKA> Številni obiskovalci se niso ušteli v napovedi, da se splača prisluhniti vedno samosvojemu gostu, saj je v pogovoru s predsednico kulturnega društva Lipa Ireno Margon pisatelj Boris Pahor natresel mnogo močnih besed o aktualnih družbenih razmerah in kulturi.

Sprva je izrazil prepričanje, da združevanje resorjev izobraževanja, znanosti, kulture in športa pod streho enega ministrstva še ne pomeni, da se s tem ukinja ministrstvo za kulturo. ”To je pretiravanje, zaradi tega kultura ne propade; propade takrat, kadar ni sredstev zanjo,” je povedal gost večera.

V nadaljevanju pa se je dotaknil tudi demonstracij na ulicah slovenskih mest: “Zakaj se ni prej protestiralo, ko sta bila na oblastiJanez Drnovšek in Borut Pahor. Saj se ni zgodilo šele zdaj, da imamo sama skorumpirana vodstva, da se povsod krade in ni nikjer nobene etike. To se ni zgodilo z Janezom Janšo. Lahko, da je tudi on kriv, ni pa glavni krivec. In da se je zdaj ob neki vladi sprožilo vse tisto, kar je bilo slabega od leta 1990 naprej?” se je vprašal pisatelj in dodal: “To ni država, ampak je bolj podobno prepiranju v oštariji.”

Po njegovih besedah Slovencem manjka tudi narodni čut za domoljubje. V nadaljevanju je zato opozoril na spregledana zgodovinska dejstva, ki jih rad pripoveduje predvsem mladini, da bo poznala svojo identiteto in usodo tržaških Slovencev, ki so jih italijanski časopisi primerjali s stenicami. ”In kako so potem ljudje organizirali odpor, ki je živel v vsaki vasi posebej. Osvobodilnega boja niso začeli partijci, začel ga je TIGR; in mi v Trstu, vsak na svoj način,” je nizal Pahor.

Zato bi morala mladina poznati preteklost Primorja, o tem, kako je ljudstvo tam živelo brez vseh pravic, zaradi česar so se posledično začeli izseljevati; in ne zgolj učbeniški podatek, da so takrat fašisti požgali Narodni dom v Trstu.

“Pravijo, da se mladi danes samo igrajo na telefončke. To ni res!” je dejal tržaški pisatelj in opisal srečanje z mladimi na francoskem liceju: ”Imeli so tako kulturno pripravo in sposobnost izražanja, da bi lahko rekel, da so to sami pisatelji /…/ To, da danes ne znajo pisati s peresom in samo tipkajo, to se bo s časom izpelo. To je zdaj moda, tako kakor je moda homoseksualnost,” je svojevrstno primerjavo izpeljal Pahor in po bučnem aplavzu dodal, da se po njegovem mnenju resnični homoseksualci ne razkazujejo na demonstracijah in ne vpijejo po pravicah. LORI FERKO


Najbolj brano