Teran in pršut prvič skupaj na pokušini

Nekaj novosti, še bolj pa preverjene vsebine so na 42. Praznik terana in pršuta privabile res veliko množico ljudi. Kljub dobremu obisku pa organizatorji ne pričakujejo velikih dobičkov, saj so bili nakupi časom primerni pičli, čeprav sta teran in pršut obdržala ceno zadnjih petih let: pet evrov porcija pršuta in prav toliko liter žlahtne kapljice.

Zmagovalni voz KUTD Kraški slavček Kobjeglava – Tupelče Foto: Bogdan Macarol
Zmagovalni voz KUTD Kraški slavček Kobjeglava – Tupelče Foto: Bogdan Macarol

DUTOVLJE> Potem ko je prvi dež, ki so ga Kraševci po dolgotrajni suši sicer nadvse željno pričakovali, že grozil, da bo uničil sobotni popoldanski del praznika, so se konec drugega dneva prireditve dneva organizatorjem obrazi le nasmejali. “Ne pomnim, kdaj je bilo na sobotni večer na plesišču že toliko ljudi,” je povedal Peter Gec, ki je z ekipo organiziral letošnji praznik, pa tudi že marsikaterega v preteklosti. “Kljub številčnosti obiska in dejstvu, da smo uspeli ob podpori občine - letos je prispevala 19.000 evrov, kar je tisoč manj kot lani - zadržati ceni terana in pršuta na isti ravni kot sta že pet let, pa se pozna vpliv recesije. Ljudje so vse tri dni zelo rezervirano trošili,” je povzel Gec.

Poleg ostalih manjših novosti je bilo prijetno presenečenje, prvič v zgodovini praznika, sočasna vodena degustacija kraškega pršuta in terana. Za prvo je poskrbel GIZ Kraški pršut, svojo ponudbo teranov pa so predstavili v podjetju Vinakras, katerega predhodnik je tudi omogočil prvo izvedbo praznika.

Kraški vinarji in pršutarji, promociji katerih izdelkov je dogodek v prvi vrsti namenjen, nad slabšanjem finančnih tokov še ne obupujejo. “Člani društva vinogradnikov in vinarjev Krasa opažamo, da nam v povprečju sicer prodaja nekoliko upada, cenovno pa še ostajamo na istem, od dveh do treh evrov za liter odprtega terana ter vsaj sedem evrov za buteljko,” je povedal David Mahnič, ki je na čelu organizacije s 87 člani.

Boris Lisjak, ki od letos predseduje Konzorciju kraških pridelovalcev terana, je še manj črnogled: “Lanski letnik, ki je bil izjemno dober, se še vedno dobro prodaja. Člani konzorcija, vseh nas je 29, smo sklenili sporazum, da je spodnja cena za komisijsko nadziran konzorčni teran 12,5 evra na buteljko. Ker večina od nas živi od vina, se tudi borimo proti suši z namakanjem,” je še dodal Lisjak.

Gospodarsko interesno združenje Kraški pršut, katerega predstavnik je dr. Stanko Renčelj, šteje tri člane. “Prodaja pršuta teče ustaljeno brez večjih nihanj. Trenutno je cena za kilogram 12 do 16 mesecev starega pršuta s kostjo med 12 in 13 evri. Ob napovedi dviga cene krme pa te trende za sedaj le budno spremljamo,” je povedal Renčelj.

V okviru povorke se je letos predstavilo deset kmečkih vozov. Udeleženci so sami izmed sebe izbrali kot najboljši voz KUTD Kraški slavček Kobjeglava – Tupelče na temo vasovanja, srebro so prisodili vozu BK Repentabor s prikazom kmečke družine pri nekdanjih jesenskih opravilih, na tretjem mestu pa je pristal voz KŠD Štanjel na temo ledenice iz Ferrarijevega vrta v Štanjelu.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano