Teče se v vsakem vremenu: tudi po burji in v dežju

Letošnjo 13. izvedbo Malega kraškega maratona (MKM) so organizatorji včeraj, kljub dežju, občasnim snežinkam in burji, uspešno izpeljali. Ciljno črto obeh preizkušenj, 8- in 21-kilometrskega polmaratona, je prečkalo 2523 tekačic in tekačev.

Mali kraški maraton si je v 13 letih pridobil ime največje primorske tekaške prireditve Foto: Bogdan Macarol
Mali kraški maraton si je v 13 letih pridobil ime največje primorske tekaške prireditve Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA>“Teči je potrebno v vsakem vremenu. Kaj bo teh nekaj kapelj in 'švoh' burja,” je svoj odnos do redne rekreacije po prihodu v cilj opisala najstarejša udeleženka letošnje 13. izvedbe MKM, Helena Žigon, ki bo naslednji mesec napolnila 85 let. Vsi niso bili njenega mnenja, saj je približno šestina od 3000 prijavljenih raje ostala doma na toplem in suhem.

Kljub zimskim razmeram je bilo živahno tudi na spremljajočih aktivnostih. V teku na 200 in 400 metrov je sežanske ulice preteklo prek 100 otrok, na 14. pohod po poti Srečka Kosovela se je podalo 25 pohodnikov, v hitri hoji pa se je pomerilo 28 tekmovalcev iz treh držav. Na 21 kilometrov dolgi progi, tretjina te je potekala v Italiji, je bil s časom 1.09.53 spet najhitrejši Anton Kosmač, med ženskami pa Anja Rugelj s časom 1.27.15. Med Primorci je bil na polmaratonu najvišje uvrščen Robert Matijevič iz Kozine na desetem mestu, najboljša Primorka pa je bila z 19. mestom med ženskami Marinka Lapanja iz Idrije. Na krajšem, osem kilometrskem teku sta bila prva Urban Jereb s časom 26.41 in Lucija Krkoč, ki je pot do Orleka in nazaj zmogla v času 30.29. Med Primorci sta se najvišje uvrstila pri moških Emil Pasič iz Pivke na peto mesto ter pri ženskah Ana Radivo iz Črnega Kala na šesto mesto.

Poleg dodatne turistične plati je imel letošnji MKM tudi humanitarno, saj je bilo 26 startnin podarjenih Rdečemu križu Slovenije, ki bo tako 910 evrov namenil v šolski sklad osnovne šole Srečka Kosovela Sežana za pomoč socialno šibkim otrokom.