Taksa ne bo rešila težav s parkiranjem v Predjami

Postojnski občinski svetniki so v torek zvečer sklenili, da bo občina v Predjami pobirala dnevno takso za obremenjevanje okolja. In to kljub temu, da jih je je še pred glasovanjem direktor družbe Postojnska jama Marjan Batagelj opozoril, da je predlagani odlok o taksi nezakonit in škodljiv za okolje.

Postojnski občinski svet je na zadnji seji v letošnjem letu, ki jo tradicionalno pripravijo na turistični kmetiji Hudičevec v Razdrtem, sklenil, da bo občina v Predjami  pobirala občinsko takso  Foto: Lori Ferko
Postojnski občinski svet je na zadnji seji v letošnjem letu, ki jo tradicionalno pripravijo na turistični kmetiji Hudičevec v Razdrtem, sklenil, da bo občina v Predjami pobirala občinsko takso  Foto: Lori Ferko

RAZDRTO > Družba Postojnska jama je sicer upravljalec Predjamskega gradu.

Podjetnik in nekdanji svetnik Jernej Knific, ki se je prijavil na razpis za najemnika gradu Predjama, a ni bil izbran, je za PN povedal, da razkol med družbo Postojnska jama in Občino Postojna poglabljajo prenagljene odločitve občinskega sveta. “Razvoj turizma ni mogoč z enostranskimi potezami. Menim, da občinski svet s tem zavira razvoj turizma. Težko si predstavljam, da bi bil kot upravljavec gradu lahko deležen takih pritiskov.”

Proti omejevanju dostopa do Predjamskega gradu kot državnega spomenika se je izreklo tudi Ministrstvo za kulturo, ki je grad oddalo v najem Postojnski jami. Na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje pa so odločni, da občine nimajo zakonske pristojnosti za predpisovanje okoljskih dajatev za onesnaževanje okolja. Zakon o varstvu okolja namreč določa, da vrsto onesnaževanja, zavezance za okoljsko dajatev, njeno višino in način njenega obračunavanja ter plačevanja določi vlada.

V dopisu županu Jerneju Verbiču je direktor družbe Postojnska jama Marjan Batagelj spomnil, da so se v družbi Postojnska jama z novo najemno pogodbo zavezali k financiranju in urejanju komunalne infrastrukture v Predjami.

“Ne predstavljamo si odziva naših poslovnih partnerjev in turistov, ki bi morali ob vstopu v vas Predjama sprva plačati takso na vstopni zapornici, ki bi jo upravljala občinska služba, nato pa še vstopnico za ogled gradu ali jame pod Predjamskim gradom,” je zapisal Batagelj. In dodal: “Vsebina odloka omejuje svobodno gospodarsko pobudo, ki je tudi ustavna kategorija.”

Zapornico kar na vhod v Postojno

V Postojnski jami so zato prepričani, da jim bo odlok povzročil gospodarsko škodo, saj je nezakonit in uperjen proti Postojnski jami zgolj zato, ker na javnem razpisu za novega najemnika gradu ni bil izbran občinski zavod Znanje, kot je želela postojnska občina.

Da pobiranja dnevne takse ne bodo podprli, so v razpravi napovedali štirje svetniki. Goran Blaško (SD) je poudaril, da je bil slab že prvotni odlok iz leta 2011, a da je novi še slabši. “Ne vem, ali nima morda kdo pri tem parcialnih interesov, saj je iz vsebine odloka ušel tretji deležnik, to je Postojnska jama, ki je bila prvotno upoštevana,” je Blaško opozoril na to, da si je občina premislila in sklenila, da si prihodka od takse ne bo več delila z upravljalko gradu, pač pa le s Krajevno skupnostjo Bukovje.

Razočaran je, ker vodstvo občine v treh letih ni premoglo vsaj malo vizije za pripravo strategije razvoja turizma za celotno občino. Po njegovem bi bilo bolj smiselno pomagati KS pri investiciji v razširitev parkirišča, ki bi ga lahko tržili. “Sicer lahko pričakujemo, da bo vsaka vas postavila svojo zapornico in pobirala vstopnino. Najbolje bi bilo, da postavimo zapornico že ob vstopu v Postojno,” je bil oster Blaško.

Danijel Mislej (Lista za vse) je dal primerjavo s smučiščem Kanin, ki je zaradi okvare žičnice postalo mesto duhov. Z ožemanjem turistov se črn scenarij obeta tudi Predjami. ”Brez Postojnske jame zadev v Predjami ne moremo urediti. V nasprotnem primeru v dveh letih v Predjami ne bo več turistov,” je poudaril Mislej. Dodal je še, da bodo stroški režijskega obrata, ki bo pobiral takso, v mesecih izven poletne turistične sezone večji od pobrane takse.

Občina je premalo vlagala v Predjamo

Da je odlok slab, ker ne bo rešil pomanjkanja parkirnih mest, je menil tudi Branko Milharčič (SD). Zato bi morali razširiti parkirišče in pobirati parkirnino, je menil.

“S postavitvijo zapornice pritiska sto tisočih obiskovalcev in njihovega obremenjevanja okolja v Predjami ne bomo rešili. Če pa je namen tega odloka samo nagajanje upravljavcu gradu, pa se sprašujem, ali vodstvo občine za to potrebuje občinski svet,” je dodal Milharčič.

Po besedah Uroša Petohleba (LDS) pa je postojnska občina v preteklih letih (pre)malo vlagala v vas Predjama, kjer bi morala urediti ceste, parkirišče, sanitarije in prostor za tržnico.

Postojnska jama že pobira parkirnino

Takso so podprli Miha Simčič (Skupaj), Tea Konrad (Tek za napredek) in Miro Jenček (Zveza za Primorsko), saj po njihovem v grad prihaja množica turistov, od katerih domačini do sedaj niso imeli nobenih koristi.

Herman Zakrajšek (TZN) je dejal, da je začudenje Postojnske jame nad uvedbo takse neupravičeno, saj družba obiskovalcem že zdaj zaračunava parkirnino.

Županova koalicija je nato z večino v občinskem svetu sprejela odlok, še prej pa ga v nekaterih delih nekoliko spremenila. Po novem bodo predvidoma spomladi, ob začetku turistične sezone, pobirali po dva evra takse za osebna vozila, po 25 evrov za mini buse in po 50 evrov za avtobuse.

Plačila bodo oproščeni prebivalci Predjame, lastniki nepremičnin na tem območju ter zaposleni v gradu, ki bodo v ta namen dobili petletne dovolilnice. Globa za nespoštovanje odloka bo znašala sto evrov.

LORI FERKO


Najbolj brano