Take hude ure ne pomnijo

Močne padavine, ki so včeraj zgodaj zjutraj zajele območje gornjega toka reke Reke in nato vso dolino do Ilirske Bistrice in navzdol, so že v dopoldanskih urah povzročile poplave. Na pobočjih nad Kočanijo, od koder je prišel vodni val, je padlo do jutra 250 litrov vode na kvadratni meter.

Globoko v vodi in zato “nepremična” so se znašla tudi številna vozila  Foto: Tomo Šajn
Globoko v vodi in zato “nepremična” so se znašla tudi številna vozila  Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA > Okrog poldneva je vodni val zajel širše območje Ilirske Bistrice. Voda je zalila 40 hiš, sprožila udar hudournikov in preplavila ceste.

Čeprav so ljudje na Bistriškem vajeni, da Reka vsakih nekaj let prestopi bregove in zalije dolino, kaj takega, kot se je dogajalo včeraj, ne pomnijo niti starejši prebivalci. Jutranji vodni val je zajel najprej kraje ob gornjem toku Reke, Kočanijo, kjer je bila najbolj ogrožena vas Trpčane. Voda je zalila nekaj dvorišč tudi v Zabičah.

Nato pa je vodni val nadaljeval pot v smeri Ilirske Bistrice, kjer je opoldne nastalo pravo jezero na južnem delu mesta. Ob Podgrajski in delu Bazoviške ulice je voda zalila nekaj nižje ležečih hiš in lokalno cesto proti Dolnjem Zemonu. V vasi Jablanica pa je zaradi slabe prepustnosti odtočnih cevi hudourniška voda nanesla kamenje in zemljo po vaških ulicah.

Hudo deževje z občasno sodro je tako napolnilo kanalizacijo, da je voda prelila ulico Nikole Tesle pod železniškim nadvozom ter Vojkov drevored od avtobusne do železniške postaje.

Okrog 15. ure pa sta prestopila bregove potoka Sušec in Bistrica, tako da je povratna voda zalila kleti in pritlična stanovanja v Prešernovi ulici. Nižji deli Kindlerjevega botaničnega parka v središču mesta ob glavni cesti pa so se spremenili v jezero.

Tako kot vedno ob naravnih nesrečah, so tudi tokrat prevzeli reševanje gasilci. “Od devete ure zjutraj, ko smo začeli z reševanjem v Trpčanah, do večernih ur je bilo angažiranih 90 gasilcev iz vseh prostovoljnih gasilskih društev naše občine. Voda je zalila 40 hiš, škode pa še nismo ocenili, ker je bilo preveč drugega dela,” je povedal Janko Slavec, poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite, ki je koordiniral reševanje.

Ko smo se včeraj popoldne pogovarjali z njim, je dež že nekoliko ponehal, Slavec pa je takrat povedal, da bodo vse sile usmerili v zaščito velikega skladišča tovarne Lesonit, kamor so začeli odvažati vreče s peskom. “Pripravljenih imamo 2000 vreč, doslej pa smo jih porabili kakih tisoč in upamo, da bomo skladišče obranili pred vodnim valom,” je dodal Slavec.

Med številnimi stavbami, ki jih je namočila voda, so se znašli tudi prostori našega dopisništva v Prešernovi ulici, tik ob potoku Bistrica, ki je prestopil strugo.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano