Svetniki dočakali gradivo, krajani pa obnovo doma

Vaški dom Pregarje se je v četrtek znova znašel na dnevnem redu izredne seje sveta v Ilirski Bistrici. Občinski svetniki, ki so po javnem pozivu bistriškemu županu vendarle dobili v roke gradivo s finančno konstrukcijo, so projekt tokrat soglasno potrdili.

Bistriške svetnike je med razpravo in odločanjem o financiranju obnove doma na Pregarjah spremljala tudi skupina Pregarcev (stojijo v ozadju) Foto: Lori Ferko
Bistriške svetnike je med razpravo in odločanjem o financiranju obnove doma na Pregarjah spremljala tudi skupina Pregarcev (stojijo v ozadju) Foto: Lori Ferko

ILIRSKA BISTRICA, PREGARJE > Kot je povzel župan Emil Rojc, so v lanskem občinskem proračunu za obnovo doma namenili 193.000 evrov, letos 150.000 evrov in v letu 2014 še 301.328 evrov. Na podlagi projektne dokumentacije so se prijavili tudi na javni razpis za nepovratna evropska sredstva in pridobili 219.000 evrov.

Krajevna skupnost (KS) Pregarje se bo v zameno za obnovo odpovedala lastnim sredstvom iz občinskega proračuna v višini 21.000 evrov in 45.000 evrom, ki bi jih dobila za investicije, medtem ko bo iz prejete najemnine za prostore v domu dodala 26.000 evrov.

Svetniki so želeli le natančno razlago

Na izredni seji, ki jo je tokrat, v želji za svetniško potrditev celovite obnove vaškega doma, v živo spremljalo tudi 15 prebivalcev Pregarij, je Primož Rojc (Skupaj naprej) poudaril, da se je v javnosti predstavljalo projekt tako, kot da mu opozicijske svetniške skupine nasprotujejo oziroma ga želijo umakniti.

“To ni res, gre za politično propagando in zavajanje občanov. Na prejšnji seji projekta nismo potrdili zaradi pomanjkanja informacij, kar v tem občinskem svetu postaja stalnica. Doslej ni bilo nikjer zapisano, kolikšen bo delež evropskih sredstev, občine in krajevne skupnosti. Zdaj je z gradivom to župan pojasnil in finančna konstrukcija je precej bolj jasna,” je pojasnil Rojc.

Izpostavil je načelo enakopravnosti občine do vseh KS. Ta je denimo za gradnjo doma v Jasenu in Veliki Bukovci iz proračuna poklonila 120.000 evrov. Na Pregarjah, kjer so v zadnjem obdobju uredili vrtec, šolo in zgradili mrliško vežico, pa bodo dobili šestkrat večji znesek. “Pohvalno je, da se krajani tako zavzemajo za svoj kraj, vendar bi tukaj veljalo razmisliti, na kakšen način vodstvo občine odobrava takšno podporo, povsem drugače pa ravna ob odzivih prebivalcev Podgrada na napovedani zamik gradnje šole,” je na dvoličnost vodstva občine opozoril Primož Rojc.

Tudi Sonja Koren Čeligoj (Desus) je poudarila, da svetniki niso nikdar glasovali proti projektom brez razloga, temveč le, ko jim ti niso bili primerno in pravočasno predstavljeni. Pregarce pa je ob tem nagovorila z besedami: “Lepo pozdravljeni v prostoru, v katerem naj bi na polno živela demokracija, a ima žal prevečkrat pristrižene peruti.

Obnova doma kot zahvala za podporo?

Zora Anuša Balazs (Samostojna in neodvisna skupina) je ponovila, da ni pošteno, da ta vaški dom dobi celotno finančno podporo občine, ostali pa ne. ”To pa zaradi svetnika Alojza Bubniča (Zveza za Primorsko) s Pregarij, ki vam je naklonjen in takšnim svetnikom omogočite vse,” je župana okarala Balazsova.

Rudolf Celin (SLS) je menil, da so se domačini dobro organizirali, zato jim je potrebno omogočiti, da svoj denar vložijo in koristijo, medtem ko je Anton Šenkinc (Neodvisna lista krajevnih skupnosti) menil, da bi prenova pritličja doma, kjer bo tudi telovadnica za šolarje, zadostovala. Urejanje sedmih pisarn za vsako društvo posebej, z dvema čajnima kuhinjama in dvema sejnima dvorana v mansardi, ki sta večji kot marsikateri dom na vasi, se mu namreč zdi neracionalno.

Zdravko Kirn (SN) pa je spomnil na strategijo prostorske analize in programa razvoja osnovnošolskega izobraževanja in predšolske vzgoje iz leta 2006, ki je določila prednostni red investicij. Po njegovih besedah ji vodstvo občine že tri leta ne sledi več, zato med koalicijo in opozicijo v občinskem svetu prihaja do konfliktov.

Ker je bila telovadnica na Pregarjah, ki bo urejena v domu, navedena v omenjeni strategiji, je Kirn napovedal svojo podporo projektu. “Drugače bi lahko na sejo prišlo 300 Pregarcev, pa ga ne bi,” je opozoril. Nad prisotnostjo vaščanov ni bil povsem navdušen, saj je to razumel kot obliko pritiska na glasovanje svetnikov. “Kaj bi bilo, če bi ob naslednji točki, ko bomo obravnavali odprto pismo glede gradnje šole v Podgradu – ki je bila kljub prvi prioriteti izvedbe zamaknjena zato, ker se je na račun politike prednostno vmes vrinilo štiri druge investicije – tudi iz Podgrada pripeljali ljudi v občinsko dvorano, ki bi prav tako pritiskali na svetnike?!” je v razmislek dejal Kirn.

LORI FERKO


Najbolj brano