Staro vodstvo nadaljuje delo

Vse kaže, da bo Igor Bole navsezadnje le ostal na čelu Zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana. Po dvomesečnem čakanju je končno dobil soglasje glavne, sežanske občine, imel je že komenskega in divaškega, čaka le še privolitev sveta občine Hrpelje-Kozina, kjer pa zapletov ni pričakovati.

Igor Bole je  kljub zapletom dobil soglasja treh občin in imenovanje za direktorja zdaj ni več vprašljivo. Ni pa prav jasno, kako dolg bo njegov mandat. Foto: Bogdan Macarol
Igor Bole je kljub zapletom dobil soglasja treh občin in imenovanje za direktorja zdaj ni več vprašljivo. Ni pa prav jasno, kako dolg bo njegov mandat. Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA> Presenetljivi zapleti in razpleti glede imenovanja direktorja Zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana so se namreč dogajali v zadnjih mesecih v sežanski občini, ki ima med štirimi občinami ustanoviteljicami največji delež.

Že dobra dva tedna se po Sežani vztrajno širijo govorice, da zapleti z imenovanjem Igorja Boleta za direktorja ZGRS niso bili le plod načelnega spoštovanja zakonodaje, temveč bolj v funkciji “iskanja službe za županovega brata”. Čeprav svet zavoda ni želel izdati imena preostalih kandidatov, je v javnost neuradno pricurjal podatek, da je bil med kandidati za direktorja tudi Vojko Terčon, brat sežanskega župana, do stečaja zaposlen pri Kraškem zidarju. Pri glasovanju naj bi dobil dva glasova, oba od članov sveta, ki sta blizu županu, eden je bil do razkola strank tudi županov strankarski kolega. A imenovanju Vojka Terčona za direktorja naj bi močno nasprotovali v gasilskih krogih. Zato naj bi ta načrt padel v vodo in še pred imenovanjem Boleta so se po kuloarjih razširile govorice, da naj bi Vojko Terčon kandidiral za direktorja Kraškega vodovoda. Tam so konec julija lani za vršilca dolžnosti direktorja za največ eno leto imenovali Petra Fabianija, zato bo moral svet županov kmalu objaviti nov razpis. Ko smo te govorice preverjali, so zanje nekateri sicer vedeli, potrdil ali zanikal pa jih ni nihče. MUZ

Potem ko je na razpis za direktorja zavoda prispelo enajst prijav, od katerih je devet kandidatov izpolnjevalo pogoje za imenovanje, je svet zavoda 4. februarja z večino glasov odločil, da za direktorja imenuje dosedanjega direktorja Igorja Boleta. Glede na močno podporo je bilo pričakovati, da bo gladko dobil tudi soglasje vseh štirih občin ustanoviteljic, a se to ni zgodilo.

Zaplet v Sežani

Brez zapletov so Boleta že februarja potrdili komenski svetniki, nato pa je sledil presenetljiv preobrat v Sežani. Po uradnih navedbah je želela občina najprej preveriti, ali je njegovo imenovanje sploh zakonito glede na Zakon o uravnoteževanju javnih financ (ZUJF). Ta namreč določa, da se vsi, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, upokojijo in da je podaljševanje pogodbe o zaposlovanju možno le izjemoma in za krajši čas. Bole pa je pogoje za upokojitev izpolnil že 1. avgusta lani. Zato je že takrat s podpredsednikom sveta sklenil dogovor o nadaljevanju delovnega razmerja do 1. maja letos oziroma do imenovanja novega direktorja zavoda.

Sežanska občina je zato februarja izrazila “dvom o zakonitosti imenovanja predlaganega kandidata za direktorja za naslednja štiri leta,” so sporočili tedaj z občine in dodali, da so za mnenje zaprosili pristojno ministrstvo.

Kdor je za v pokoj, naj gre v pokoj

Ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo je pomislekom občine pritrdilo: ZUJF sicer predvideva izjeme - da se torej podaljša delovno razmerje uslužbencu, ki že izpolnjuje pogoje za upokojitev - vendar le, ko bi bil sicer “moten delovni proces”, nikakor pa “namen izjeme v zakonu ni bil obid zakona in vzpostavitev možnosti, da bi se javnemu uslužbencu delovno razmerje nadaljevalo za daljše obdobje,” so odgovorili z ministrstva.

Po uradni razlagi naj bi torej Boletu 1. maja prenehala mandat in delovno razmerje; če bi ga imenovali za direktorja, pa bi mu delovno razmerje podaljšali le do zaključka prvega razpisa, na katerem bi izbrali ustreznega kandidata.

Namesto v pokoj spet v službo

Občinska komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je v začetku aprila kljub temu predlagala, da občina da soglasje k imenovanju Boleta in občinski svetniki so ji pred dnevi pritrdili. A ne brez pomislekov in opozoril. “Strinjam se, da ga potrdimo, če se je svet zavoda odločil zanj. Vendar pa se moramo pozanimati ali je to v skladu s predpisi,” je opozoril Edi Fabjan. Viljem Frančeškin pa je vprašal: “Zakaj se še naprej zaposluje ljudi, ki imajo pogoje za upokojitev?”

Država je nenačelna. V diplomaciji lahko tudi ljudje, ki so že zdavnaj izpolnili pogoje za upokojitev, še vedno hodijo v službo,” je menil Božo Marinac.

Uravnoteženost po kraško

Tako kot večina ostalih svetnikov tudi Marinac ni izrazil pomislekov glede dosedanjega Boletovega dela: “Do zdaj ni bilo nobenih razlogov, da službe ne bi nadaljeval,” je dejal o Boletu.

Poleg tega pa je za podporo Boletu navedel še en razlog: da je večina vodstvenega kadra v Kraški gasilski zvezi (ki združuje društva) in v poklicni enoti, ki deluje v Zavodu za gasilno in reševalno službo, iz občine Komen, čeprav je sežanska občina tista, ki te dejavnosti večinsko financira. Bole je po mnenju Marinaca zato primeren direktor tudi zato, da bo ohranjal ravnotežje v ZGRS.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano