Šola v Obrovu se poslavlja

Izsledki ankete, ki so jo iz matične osnovne šole v Hrpeljah poslali 27 družinam s predšolskimi otroki v Obrovu in okoliških vaseh, kažejo, da jih večina ni zainteresirana za vpis svojih otrok v obrovsko podružnico. Občina bo o njeni morebitni ukinitvi odločala 20. junija, na seji občinskega sveta.

Če bi vsi otroci iz šolskega okoliša Obrov gulili šolske klopi v stavbi sredi vasi (na fotografiji desno),  je ne bi bilo potrebno zapreti, morda le začasno, ugotavljajo odgovorni  Foto: Danijel Cek
Če bi vsi otroci iz šolskega okoliša Obrov gulili šolske klopi v stavbi sredi vasi (na fotografiji desno), je ne bi bilo potrebno zapreti, morda le začasno, ugotavljajo odgovorni  Foto: Danijel Cek

OBROV > Večina staršev predšolskih otrok, ki živijo na območju Obrova in okoliških vasi, ni zainteresiranih za vpis svojih otrok v podružnično osnovno šolo v Obrovu. Tako je pokazala anketa, ki jo je vodstvo matične osnovne šole Dragomirja Benčiča Brkina v Hrpeljah posredovalo 27 družinam s predšolskimi otroki v šolskem okolišu Obrova.

Podeželska šola naj bi bila manjvredna

Po besedah ravnateljice hrpeljsko-kozinske šole Janje Babič je na vprašanja v anketi odgovorilo deset družin, le ena je pokazala interes za šolanje svojega otroka v Obrovu. Da bi ocenili interes za obiskovanje šole v Obrovu v naslednjih letih, so anketirali družine s predšolskimi otroki, rojenimi med letoma 2008 in 2011.

“Razlogi, zakaj bi svojih nadebudnežev ne vpisali v podružnično šolo, so različni; od prepričanja, da se v majhni skupini ne morejo primerno socializirati, do krajšega urnika podaljšanega bivanja, težav s prevozom, premajhnega števila krožkov, navezanosti na prijatelje iz hrpeljskega vrtca in še kaj,” je včeraj, na dan oddaje ankete, povedala Babičeva. In dodala: “Nekdo je celo zapisal, da je podeželska šola manjvredna. Nasprotno pa je nekaj staršev ugotavljalo, da ima šola v Obrovu prednost, ker je bliže domu in ker je zaradi majhne skupine pouk kvalitetnejši,”

Vzrok, zakaj se je odzvala le tretjina anketiranih, je po mnenju vodstva hrpeljsko-kozinske šole v tem, da so nekateri starši še neodločeni med matično in podružnično šolo ali pa še ne razmišljajo o šolskem obdobju svojih otrok.

V tem šolskem letu šolo v Obrovu obiskuje deset otok v dveh kombiniranih oddelkih od prvega do petega razreda, kar še ustreza normativu najmanj petih otrok na kombiniran oddelek; za naslednje šolsko leto pa se je vpisalo le šest od devetih otrok te starosti, ki sicer živijo v okolišu obrovske podružnice (poleg Obrova so to še vasi Kovčice, Ritomeče, Gradišče, Golac, Javorje in Poljane). Če bi se vsi tam živeči redno vpisovali v obrovsko šolo, bi jih bilo po demografskih izračunih vsako leto več, čez tri leta celo 21 od prvega do četrtega razreda v dveh kombiniranih oddelkih, v katerih tudi sedaj poučujeta dve učiteljici, tretja za polovični čas, enako kuharica. Ravnateljica seznanja, da jim na jesen, tudi zaradi varčevalnih ukrepov države, odpuščanja ne uidejo.

Obstoj šole je v rokah staršev

“Drugi teden se bomo sestali v odboru za negospodarstvo in javne službe, preučili vso dokumentacijo in podatke ter se odločili, ali starše ponovno pozovemo, naj posredujejo svoje stališče o vpisu v obrovsko podružnico,” poudarja predsednica odbora Vlasta Počkaj. “Že res, da živimo v dobi centralizacije in da občine in država vse bolj varčujejo, vendar denar ne odtehta vsega; ukiniti šolo je zmeraj čas, jo ponovno postaviti na noge pa je silno težko,” je prepričana občinska svetnica Počkajeva. Svoj predlog bodo posredovali občinskemu svetu, ki bo na seji 20. junija obravnaval sklep o prenehanju delovanja podružnične šole Obrov.

Če septembra tam ne bo več zazvonil šolski zvonec, bo to tretja šola na tem območju, ki bo morala zaradi nizkega števila vpisanih otrok zapreti vrata. Zvonec je leta 2001 že nehal zvoniti v šoli v Slivju, pred tem pa tudi v šoli v Materiji.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano