Šola, ki ni le učila in vzgajala

Ob 90-letnici dolgoletne učiteljice in ravnateljice osnovne šole Senožeče Vere Može so v petek v Senožečah pripravili srečanje povojnih generacij učencev te šole ter predstavili film o zgodovini osnovnega šolstva na Senožeškem.

Vera Može je ostala v lepem spominu številnim učencem Foto: Bogdan Macarol
Vera Može je ostala v lepem spominu številnim učencem Foto: Bogdan Macarol

SENOŽEČE>“V teh krajih, ki jih je v zgodovini najbolj zaznamoval intenzivni promet, je bila že leta 1805 ustanovljena prva državna šola, imenovana trivialka,” začenja Marijan Suša, scenarist filma Stoji učilna zidana - Osnovna šola na Senožeškem, polurno filmsko zgodbo. Skupaj z režiserjem, snemalcem in montažerjem Ljubom Severjem sta ga posnela v zadnjih mesecih in premierno predstavila v petek.

Tudi sedanji učenci, vseh je 33, so z zanimanjem prisluhnili ekranizaciji razgibane zgodovine šole, ki bo po napovedih deležna tudi samostojne knjige. Leta 1863 je bila v Senožečah na javni dražbi tako kupljena večja stavba ob cesti, v kateri je bila leta 1876 urejena štirirazredna šola in prav toliko stanovanj za učitelje. V tej stavbi se je pouk odvijal vse do leta 1989, ko so zgradili novo šolsko stavbo v zgornjem delu naselja. “Leta 1965 je šola v Senožečah postala podružnična šola Osnovne šole Divača. Generacija, rojena leta 1951, kateri pripadam tudi sam, je bila zadnja, ki je končala osemletno šolanje v Senožečah. Generacija letnika 1955 pa prva, ki je peti razred obiskovala že v Divači,” je povedal Suša.

V množici učiteljev in ravnateljev je pomembno sled pustila tudi Vera Može, ki je vodila šolo v letih od 1960 do 1974. Povod za film je bilo tako njenih letošnjih 90 let, kot tudi srečanje povojnih učencev, ki se jih je nabralo za kar 66 generacij. Senožejska šola je poleg osnovnega poslanstva vedno bila tudi žarišče kulturnih in športnih dejavnosti. “V spominu nas starejših še živi spomin na tamburaški orkester, dramsko skupino z zelo uspelo predstavo Razvalina življenja, pevske zbore, s katerimi smo izvajali številne nastope v domačih krajih in v krajih tedanjega okraja Sežana,” je obudila spomin jubilantka.

V kulturnem programu so ob razstavi slik Marije Meden sodelovali pevci MePZ Senožeče ter dramska skupina učencev podružnične šole Senožeče.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano