So otroci iz Podgrada vredni manj?

Montažna šolska zgradba v Podgradu je stara 40 let. Zaradi dotrajanosti je postala neprimerna za izvajanje pouka in draga za vzdrževanje. Toda ilirskobistriški župan rešitev z novogradnjo potiska na stran, medtem pa pri sosednjih šolah, v bistveno boljši kondiciji, občinski denar za investicije zajemajo z veliko žlico, trdijo v Podgradu.

Milan Dekleva, ravnatelj: “Borim se za pravično stvar in ureditev občinskega javnega zavoda.” Foto: Lori Ferko
Milan Dekleva, ravnatelj: “Borim se za pravično stvar in ureditev občinskega javnega zavoda.” Foto: Lori Ferko

PODGRAD>“Analiza obstoječe stavbe je pokazala, da je ogrodje montažne šole v zelo slabem stanju, gnilo, preperelo, in ne bi preneslo nobene adaptacije. Zato je bil sprejet sklep, da se počaka na popolno rekonstrukcijo s klasično gradnjo nove šole in vrtca,” pravi ravnatelj Osnovne šole (OŠ) Rudolfa Ukoviča Podgrad Milan Dekleva.

Na konec življenjske dobe šolske stavbe opozarjajo tudi slabo tesna okna, zamakanje strehe, s katere voda pronica vse do stropnih luči, in dotrajano pohištvo. Namočene stene, ki jih od znotraj razžira plesen, pa predstavljajo tveganje za zdravje otrok in zaposlenih.

Župan snedel obljube

Bistriška občina je s strategijo prostorske analize in programa razvoja osnovnošolskega izobraževanja in predšolske vzgoje, ki je nastajala v obdobju med letoma 2004 in 2006, natančno popisala stanje šol in vrtcev ter določila prednostni red investicij.

Po prenovi in prizidku v OŠ Jelšane in OŠ Rudija Mahniča - Brkinca Pregarje je bila na vrsti prav novogradnja podgrajske osnovne šole, ki je zdaj najstarejša montažna v občini. Toda v lanskem proračunu je nenadoma izginila iz načrtov razvojnih programov (NRP), v prvo vrsto pa so prišli Vrtec Ilirska Bistrica, OŠ Dragotina Ketteja, OŠ Podgora Kuteževo in OŠ Knežak.

“Občinski svet spremembe ni obravnaval, ker je župan Emil Rojc takrat s svojo večino NRP potrdil brez obrazložitve. S tem je prišlo do blokade strategije,” je razloge za zaplet pri gradnji pojasnil Dekleva, ki mu je župan decembra lani na sestanku z ravnatelji povedal, da šol, ki niso v njegovem volilnem programu, ne bo delal, četudi je to prej obljubljal.

Že dva načrta, gradnje pa ni

Sveta staršev in zavoda podgrajske šole sta namreč že obravnavala informacijo o novi šoli in vrtcu v Podgradu. Izrazila sta zaskrbljenost zaradi namere občine kot ustanoviteljice, da gradnjo izpelje z javno-zasebnim partnerstvom, medtem ko ostalim namenja redna proračunska sredstva. Zlasti zato, ker je takšna oblika financiranja fazne gradnje v današnjih razmerah zelo draga in vprašljiva. Otroke, starše in šolnike bi obsodila na najmanj petletno mučno čakanje novih prostorov.

Kljub temu so se Podgrajci z občino temeljito lotili priprave dokumentov in oddali vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Našli so tudi nadomestne lokacije za začasno delovanje. “Nakar me je lani maja presenetil župan z napovedjo, da ne bodo gradili na isti lokaciji. Brez predhodne obravnave na občinskem svetu se je odločil za novo idejno zasnovo,” je dejal ravnatelj.

Po novi različici bi šolska stavba delno nastajala na bližnjem nogometnem igrišču, z navezavo na telovadnico, ki naj bi jo prenovili, razširili igralno površino in dodali nove tribune.

Obnavljajo manj nujne šole

“To pomeni, da bi lahko na zdajšnji lokaciji nemoteno opravljali svoje delo in se pozneje preselili. O tem bi sicer morali govoriti na javni obravnavi in razgrnitvi načrta, toda tudi do tega s strani občine ni prišlo,” pojasni ravnatelj.

Zato ga ne preseneča, da je občina le plačala že drugo projektno dokumentacijo, gradnje pa z letošnjim proračunom ne načrtuje. Namesto tega bo investirala v šole, ki so v neprimerljivo boljšem stanju. V oči zbode podatek, da je bila OŠ Dragotina Ketteja v zadnjih letih deležna skoraj milijona evrov. Dekleva ob tem opozarja na nedavno županovo pihanje na dušo v javnosti glede nujnosti prometne ureditve pri Kettejevi šoli zato, da se, kot je na občinski seji dejal župan, “pomaga otrokom”.

“Zdaj tam delajo že zunanje učilnice, tlakovanje, načrtujejo prometno ureditev za avtomobile in avtobus, kar ni primerljivo z našimi potrebami, da rešimo osnovne higienske razmere,” poudari Dekleva.

Ob tem še pripomni, da je bistriški vrtec pred dvema letoma prejel za obnovo 667.000 evrov, zdaj pa načrtujejo rušenje stavbe.

Čudne poti občinskega denarja

“Župan nas je odpisal, pripravlja pa investicije za politične prijatelje in tiste ravnatelje, ki so mu naklonjeni,” je ocenil Dekleva. S svetom staršev in zavoda je pisno protestiral na občini in pristal na listi županovih sovražnikov: “Pa čeprav se borim za pravično stvar in ureditev občinskega javnega zavoda.”

Podgrajski ravnatelj poudarja povezanost predvidenih investicij z županovimi podporniki v občinskem svetu, med drugim svetnika Rudolfa Celina (SLS) iz Kuteževega, Alojza Bubniča (Zveza za Primorsko) s Pregarij in Roberta Ujčiča (SDS) v svetu OŠ Dragotina Ketteja. “Na favoriziranje in prijateljske linije kaže tudi to, da je župan te ustanove prijavil na javne razpise za pridobitev nepovratnih evropskih sredstev, naše šole pa ne,” še pove Dekleva.

Zato so po njegovem mnenju porušena vsa (enakovredna) razmerja med financiranjem javnih zavodov. OŠ Dragotina Ketteja bo z letošnjim proračunom dobila dodatno financiranje oddelka podaljšanega bivanja in čiščenja steklenih pročelij: “Kot da steklenih pročelij na ostalih šolah nimamo. Menim, da prihaja do neprimerne porabe denarja in očitnega favoriziranja. Nekaterim župan ne dovoli kupiti niti fotokopirnega stroja, poleg tega program podaljšanega bivanja plačuje država. Zopet bo prišlo do približno 37.000 evrov porabe, ki je nima nobeden drugi zavod.” Pri čemer pa zmanjkuje denarja za ogrevanje šol.

Po volitvah pozabil nanje

Aktiv ravnateljev ni bil nikoli povabljen k sodelovanju, niti v času, ko bi morali ob grožnji po ukinitvi statusov samostojnosti nekaterih osnovnih šol zavzeti stališče. “Prepuščeni smo bili sami sebi. Za župana Emila Rojca, ki je v teh krajih na zadnjih lokalnih volitvah dobil zelo močno podporo volilcev, zdaj Podgrad ne obstaja več,” sklene ravnatelj podgrajske šole in vrtca, katerih prispevki in napovedi dogodkov so izginili tudi iz občinskega glasila Bistriški odmevi. LORI FERKO


Najbolj brano