Slovesen sprejem za “mehovko”

Društvo ljubiteljev železnic v tesnem sodelovanju s Slovenskimi železnicami uresničuje načrtovano muzejsko zbirko elektrovleke, ki jo urejajo na bistriškem kolodvoru. Potem ko je že nekaj časa tam na ogled muzejska Breda, predvojna italijanska lokomotiva, je v nedeljo veliko število ljudi pozdravilo prihod nekoliko mlajše “mehovke”.

Lokomotiva “mehovka” po prihodu na bistriško železniško postajo  Foto: Tomo Šajn
Lokomotiva “mehovka” po prihodu na bistriško železniško postajo  Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA > Lokomotiva iz serije SŽ 362 je zaradi harmonike (“meha”) na polovici stroja dobila popularno ime “mehovka” in je nadomestila odsluženo Bredo, izdelano že pred drugo svetovno vojno v Italiji. Breda je že tedaj vlekla vagone po elektrificiranih primorskih progah od Postojne do Trsta in od Pivke do Reke. Tudi lokomotiva SŽ 362 je bila izdelana v Italiji, vendar po drugi svetovni vojni. Med letoma 1962 in 1967 je prišlo v Jugoslavijo 40 takšnih lokomotiv, ki so vozile v Sloveniji in na progi Reka-Zagreb na Hrvaškem.

V prizadevanjih, da bi na bistriški železniški uredili muzej elektrovleke, se uspešno nadaljuje sodelovanje med Slovenskimi železnicami in Občino Ilirska Bistrica. Občina je v dogovoru s SŽ namenila 5000 evrov za ureditev zunanjosti ene izmed stavb bodočega muzeja.

Po razpadu Jugoslavije leta 1991 in delitvi nekdanjega skupnega premoženja je Sloveniji pripadlo 18 “mehovk”. Te lokomotive so po slovenskih progah vlekle potniške in težke tovorne vlake od leta 1964 do leta 2005, ko so jih Slovenske železnice začele izločati iz uporabe in jih nadomestile s sodobnejšimi vlečnimi napravami. Dve so leta 2008 prodali na Češko, ostale so izločali postopoma.

Zadnja in obenem poslovilna vožnja na progi Zalog-Ljubljana je bila 14. junija 2009. Dve lokomotivi SŽ 362 je prevzel Železniški muzej, eno od teh, z oznako SŽ 362 027, pa si je priborilo bistriško Društvo ljubiteljev železnic.

Društvo je v kratkem času zasnovalo Muzej elektrovleke z muzejsko lokomotivo Breda, ki je na ogled v parku ob železniški postaji.

“Mehovko”, imenovano tudi z vzdevkom “pershing” po ameriški balistični raketi istega imena, je v nedeljo pričakalo na železniški postaji v Ilirski Bistrici zelo veliko ljudi. V imenu društva jih je nagovoril Ivan Simčič, o lastnostih lokomotive pa je spregovoril dr. Josip Orbanić, najboljši poznavalec vseh vidikov elektrovleke pri nas.

Prihod lokomotive so pričakali tudi mladi bistriški godbeniki, ki so ji zaigrali v čast nekaj poskočnih skladb.

Kot nam je povedal podpredsednik društva Jadran Možina, bo lokomotiva do nadaljnjega shranjena v skladišču tovarne Lesonit, kamor pelje železniški tir. Na ogled pa jo bodo lahko postavili, ko bodo zanjo uredili primeren prostor na železniški postaji.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano