Si bo bistriški župan zabil še en avtogol?

Na današnji seji občinskega sveta v Ilirski Bistrici bodo gotovo največ časa posvetili novemu proračunu, ki predvideva za prihodnje leto 21,3 milijona prihodkov in 23,3 milijona odhodkov. Pred sprejemanjem naj bi pisne predloge podale tudi lokalne stranke, vendar so, kot kaže, romali naravnost v smeti, opozarja SLS.

Vladimir Čeligoj Foto: Tomo Šajn
Vladimir Čeligoj Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA> Na poziv župana Emila Rojca je namreč tudi občinski odbor Slovenske ljudske stranke (SLS) k osnutku proračuna za prihodnje leto podal svoje predloge. Kot nam je povedal predsednik bistriškega odbora SLS Vladimir Čeligoj, so v okviru načrtov razvojnih programov za obdobje med letoma 2013 in 2016 poudarili, da je nujno potrebno zastaviti nove razvojne projekte, s katerimi se bo lahko občina prijavila na javne razpise za pridobitev nepovratnih evropskih sredstev. Ti pa naj bodo zasnovani predvsem regionalno, saj bo takšnim naložbam v novi finančni perspektivi namenjene več pozornosti.

Proračun mora biti zastavljen gospodarno in brez (pre)velikega zadolževanja, projekt sanacije Vodnikove in Kettejeve ulice je bil predviden v že letu 2011, vendar se ni realiziral, zato ga je nujno potrebno uvrstiti med delovne načrte leta 2013 in 2014, kot tudi izgradnjo pločnika in avtobusnega postajališča Dolenje–Jelšane zaradi varnosti šolskih otrok. Gradnjo novega otroškega vrtca je smiselno načrtovati po merilih pasivne gradnje in ekoloških ter energetskih standardih, pri sedanjem vrtcu v Trnovem z odkupom cestarske hiše ter pridobitvijo dodatnih površin, je nanizal Čeligoj in dodal, da so v SLS dali tudi pobudo, da se proračun v začetni fazi sprejemanja uskladi z vsemi občinskimi strankami in listami.

Toda ko so pred današnjo sejo prečesali osnutek odloka, so opazili, da ni bil upoštevan niti en predlog. Po njihovem mnenju jih je torej župan Rojc vodil za nos in oblikoval osnutek občinskega proračuna po svoji volji in merilih, ne da bi upošteval mnenja drugih občinskih strank, četudi jih je za to zaprosil. Kot kaže, je bila to le prazna gesta.

“Minili sta dve leti njegovega županskega mandata. Pričakovali smo, da se bodo stvari peljale dogovorno v razvojno smer, vendar doživljamo ravno obratno. Vodstvo občine načrtno krši statut in zakone ter po svoji presoji pelje številne postopke in aktivnosti mimo občinskega sveta in mimo pravil,” je zato kritičen Čeligoj.

Opozoril je še na neimenovanje občinske volilne komisije, načrtno blokiranje potrditve nadomestnega mandata svetniku Igorju Štembergerju in na neizvedene volitve elektorjev in člana za državni svet.

“Takšen odnos, uzurpacija odločanja in način delovanja župana Rojca ne pelje nikamor, zato ni čudno, da so mu celo nekateri njegovi ljudje obrnili hrbet in je zato ostal brez večine v občinskem svetu ter s tem sam zašel v blokado delovanja. Ugotavljamo, da je takšno ravnanje do političnih strank in do občinskega sveta za vse občane slabo in ima negativne posledice na vsakem segmentu lokalnega življenja in morebitnega razvoja naše občine,” je šerifsko obnašanje bistriškega župana še opisal Čeligoj.

LORI FERKO


Najbolj brano