Sežana postaja vse prijetnejše bivalno okolje

Kakor pravi sežanski župan Davorin Terčon, je bil vhod v Sežano z zahodne strani leta in leta v klavrnem stanju. “Vendar ni več tak. Občina je obnovila Trg 28. avgusta, zasebnik pa se je ravnokar lotil vzdrževalnih del v propadajočem hotelu Triglav,” dodaja. Tudi v zaledju mesta se dogajajo obnove in novi projekti, največji od vseh je zagotovo postavitev širokopasovnega omrežja.

Občina Sežana z obnovo vaškega doma v Avberju nadaljuje s policentričnim razvojem občine, kar omogoča višjo kakovost življenja vsem občanom Foto: Bogdan Macarol
Občina Sežana z obnovo vaškega doma v Avberju nadaljuje s policentričnim razvojem občine, kar omogoča višjo kakovost življenja vsem občanom Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA, VRHE, AVBER > “Projekt postavitve širokopasovnega omrežja je pri koncu, priključevanje dostopa na omrežje uspešno teče, saj mesečno pridobimo od 200 do 300 naročnikov, doslej v sežanski občini približno 700 (potencialnih je približno 3000), v vseh štirih sodelujočih občinah pa 1700,” je včeraj na uradni predstavitvi projekta povedal Martin Fatur, predstavnik podjetja FMC iz Ljubljane. To je soinvestitor v projekt, v sežanski občini vreden skoraj enajst milijonov evrov, od tega je FMC vložil dobrih šest milijonov in bo dejavnost lahko prek koncesije tržil 20 let.

Na klopce v park kar s prenosniki

Fatur je še dodal, da prav vse ni teklo najbolj gladko, saj so se morali vmes prilagajati novim predpisom in pogojem, vendar so vseeno dela tekla na podlagi izvorne pogodbe, brez dodatnih aneksov. Položili so 350 kilometrov kabla, kopali v vseh mogočih, tudi precej neprijetnih okoliščinah, “zato se vsem krajanom zahvaljujemo za potrpežljivost.” Župan Davorin Terčon je ob tem povedal, da občina pelje še en projekt, na najbolj nevralgičnih točkah namreč skušajo vzpostaviti brezžično omrežje, prek katerega bo imel vsak uporabnik možnost dvournega brezplačnega dostopa na mesec. “Ena od točk je park pri Starem gradu, denimo, kjer občani lahko v miru brskajo po spletu prek svojih prenosnikov,” se je pohvalil prvi mož Sežane.

Sodišče na prvi stopnji v prid občini

Vendar je občina ob tem velikem projektu tvegala tudi nekaj izgube denarja. Župan je prepričan, da neupravičeno. Država jim je odtegnila 475.000 evrov. Do zapleta je prišlo po razpisu in po sklenitvi pogodbe o sofinanciranju tega projekta, potem ko je sežanska občina že plačala prvih šest gradbenih situacij. Po zadnji plačani situaciji so dobili obvestilo, da jim država ne bo več plačala 20 odstotkov k situaciji. Kar je občini povzročilo velike likvidnostne in druge težave. Sprožili so izvršbe na posamezne situacije, ki so bile nato s strani države deležne ugovora pred sodiščem; po postopku je sodišče izdalo sodbo na prvi stopnji za prvo izvršbo, ki je v korist občine. “Zato upamo, da se bodo vse sodbe razpletle naši občini v prid, saj gre za isti primer,” je prepričan Terčon.

Včeraj so tudi uradno odprli prenovljeni Trg 28. avgusta, ki ga je zasnoval lokavski arhitekt Matej Mljač, kmalu pa bodo trak rezali še na trgu ob cerkvi sv. Martina. Načrtujejo še podhod za pešce pod tako imenovano Križaničevo hišo in njeno pročelje.

Ena najpomembnejših letošnjih pridobitev pa je zagotovo javni vodovod na Vrheh, ki je z zdravo pitno vodo oskrbel 250 prebivalcev. Včeraj so predali uporabi tudi obnovljeni vaški dom v Avberju.

Infrastruktura kot pri Švicarjih

“'Švicarji' smo danes dobili vodo po vodovodu iz Brestovice. Pejmo gledat, iz pipe teče kot šnops, samo curek je bolj močen,” so v skeču ob včerajšnjem slavnostnem odprtju novega vodovoda na Taboru pri Štjaku zaigrale igralke Društva kmetic sežanske regije. Gričevje Vrhe, ki je lokalno znano tudi kot “Švica”, se je do sedaj oskrbovalo z vodo iz vodnjakov, lokalnih zajetij ter ob suši z dovozom vode s cisternami. “Čeprav smo tudi sami plačevali občinski samoprispevek za vodovod, ga k nam ni in ni bilo. Ob podpori sedanjega občinskega vodstva imamo sedaj pogoje za razvoj dejavnosti, kot so kmečki turizem in gostinstvo. Ob sočasni preplastitvi cest ter optični napeljavi bo doma ostalo tudi več mladih družin in živa bo ostala marsikatera hiša,” je bila Irma Lekše, predsednica KS Vrabče vesela zgodovinskih krajevnih pridobitev.

Vodovod za Vrhe poteka fazno. “Prvi zaključen odsek, od Majcnov do Velikega Polja, z vodohrani s črpališčem v Grižah in Velikem polju, ima skoraj enajst kilometrov cevovodov, ki z vodo oskrbujejo 82 priključkov z 250 prebivalci v vaseh Griže, Tabor, Jakovce, Veliko Polje in Vrabče,” je Peter Fabiani, v. d. direktorja Kraškega vodovoda predstavil investicijo. Ta je vredna skoraj poldrugi milijon evrov, pridobljenih iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

“Od preostalih nam ostajajo še razvodi do vasi Razguri, Sela in Stomaž, za katera upamo, da bo občina tudi uspešna pri evropskih projektih,” se nadeja Lekšetova. “Ko bo vodovod Vrhe zaključen v celoti, se bo odprla tudi možnost povezave z vipavskim vodovodnim sistemom, kar pomeni, da boste napajani s kar dveh strani. In takrat boste dejansko imeli infrastrukturo kot Švicarji,” je napovedal župan Terčon.

Včeraj so predali uporabi tudi obnovljen vaški dom v Avberju. “Sanacija, ki je potekala dve leti, je bila celovita, saj je zajela tako streho kot tudi fasado, notranjost z novim stavbnim pohištvom ter zunanjost s parkiriščem. Dela so stala približno 120.000 evrov, izvajalci so bili različni, denar pa so prispevali občina, država ter Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja v sklopu projekta Obnova večnamenskih zgradb,” je novo pridobitev Avbercev predstavila Mateja Grzetič Žerjal iz občinske uprave.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano