Še vedno sedi na dveh stolčkih

Nadzorni svet KSP Sežana se je v petek seznanil z zaposlitvijo Vojka Terčona, tudi predsednika NS, v tem podjetju, o morebitni spornosti sedenja na dveh stolih pa bo odločal šele po pridobitvi pravnega mnenja.

Davorin Terčon (tretji z leve) in Vojko Terčon (tretji z desne) na okrogli mizi o ohranjanju stavbne dediščine v Tomaju     Foto: Lea Kalc Furlanič
Davorin Terčon (tretji z leve) in Vojko Terčon (tretji z desne) na okrogli mizi o ohranjanju stavbne dediščine v Tomaju  Foto: Lea Kalc Furlanič

SEŽANA > Vojko Terčon se je 12. avgusta zaposlil na vodstvenem mestu v sežanski komunali, kjer je že več let nadzornik v imenu kapitala. Kot pravi pravni svetovalec Združenja nadzornikov Slovenije Gorazd Podbevšek, mora član nadzornega sveta (NS) na osnovi zakona o gospodarskih družbah v treh dneh po zaposlitvi v podjetju, ki ga nadzoruje, seznaniti s svojo zaposlitvijo ostale člane NS in družbo oziroma delničarje, ki so ga imenovali, in sklicati sestanek NS.

Mesec dni prepozno

Vojko Terčon, ki je tudi predsednik NS, pa je sejo NS sklical šele mesec dni po zaposlitvi, prejšnji petek. In šele takrat je uradno seznanil o svoji zaposlitvi ostala dva člana NS, Igorja Mahneta, ki zastopa štiri občine, soustanoviteljice in delničarke KSP, in Aleša Trampuša, ki zastopa zaposlene.

Glede na stališče Združenja nadzornikov, da “noben član NS ne more biti neodvisen, če je zaposlen v družbi, ki jo nadzira (razen če ga je imenoval svet delavcev); zato gre v tem primeru za nasprotje interesov,” ter stališče Komisije za preprečevanje korupcije, da so se “vodstva ali nadzorniki družbe dolžni izogibati nasprotju interesov,” je bilo pričakovati, da bo NS v petek odločal tudi o morebitnem nasprotju interesov.

Odločanje preložili

A je odločanje preložil. “Sklenili smo, da NS pridobi pravno mnenje o istočasnosti moje zaposlitve v družbi KSP in opravljanju funkcije člana oziroma predsednika NS; sicer nadzornika moji zaposlitvi pri KSP ne nasprotujeta,” je za PN včeraj pojasnil Terčon, ki je tudi edini pristojen za dajanje uradnih izjav o NS javnosti.

Koliko časa si bodo vzeli za preučitev in kdaj bo naslednja seja NS, nam ni mogel odgovoriti, saj da se sklicevanje sej veže na zasedanja skupščine ali na poslovna poročila družbe. Doslej so imeli tri ali štiri seje na leto, je še povedal, predzadnjo junija. Če bi o njegovi razrešitvi z mesta člana NS torej odločali čez tri mesece, bi, morebitni nezdružljivosti funkcij navkljub, prejel še dve sejnini. Po zadnjem poročilu KSP iz leta 2011 je za leto dni dela v NS prejel 2400 evrov bruto.

Sicer pa so na petkovi seji nadzorniki, tako Terčon, v poslovniku našli člen, ki določa, da se mora član izločiti, ko svet obravnava vsebine, vezane na njegov delokrog. V tem primeru on ne bi smel odločati o poslovanju gradbenega sektorja KSP.

Božič in Božac: nehigienično

In kaj o tem menijo občine, ki so tudi 37-odstotni lastnik KSP? Je njihovo mnenje prek nadzornika Mahneta sploh obvezujoče?

Župan občine Hrpelje-Kozina Zvonko Benčič Midre o tem ne želi govoriti. Davorin Terčon, sicer tudi brat Vojka Terčona, in župan sežanske občine, ki ima med občinami v KSP največji delež, je včeraj za PN dejal, da njihova občina ne daje usmeritev glede zaposlitev v gospodarskih družbah.

Komenski župan Danijel Božič pravi, da je biti hkrati na dveh takih funkcijah nehigienično; divaški župan Drago Božac pa meni, da bi bilo primerno celoten postopek zaposlitve preučiti, družbeniki, ki so delegirali Terčona, pa razmisliti, ali je higienično, da ostaja nadzornik. Član NS Aleš Trampuš pa bo mnenje zaposlenih pridobil na svetu delavcev.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano