“Še previdno z vodo”

V zdravstvenem domu v Postojni nimajo zaradi oporočne vode nič več bolnikov. Kljub temu pa je previdnost še vedno zelo pomembna, je opozoril Gorazd Pretnar, vodja koprskega oddelka za sanitarno mikrobiologijo, kjer redno analizirajo vodo postojnskega in pivškega vodovodnega omrežja. Voda ima namreč do pip kar dolgo in zapleteno pot.

Tako je bila videti  oporečna postojnska voda pod mikroskopom. Fotografijo je posredovala okoljska organizacija Alpa Adria Green.
Tako je bila videti oporečna postojnska voda pod mikroskopom. Fotografijo je posredovala okoljska organizacija Alpa Adria Green. 

POSTOJNA, PIVKA> Direktorica postojnskega zdravstvenega doma Irena Vatovec Progar je včeraj za PN zatrdila, da trenutno nimajo nič več bolnikov s prebavnimi težavami, kot so jih imeli decembra, ko voda še ni bila oporečna. “Posledic trenutno ne opazimo in jih zaenkrat tudi ne predvidevamo,” je povedala.

Hkrati pa so zdravniki bolj pozorni na prebavne težave bolnikov, posebej, ko gre za daljša obdobja diareje, saj je to lahko znak, da ne gre za bakterijsko, ampak virusno okužbo. V takih primerih preverijo prisotnost parazitov v laboratoriju, je še dodala direktorica Vatovec Progar.

Odvzete vzorce blata in vode pregledujejo v Kopru na oddelku za sanitarno mikrobiologijo Zavoda za zdravstveno varstvo. Tudi danes bodo na vodovodno podjetje Kovod sporočili izsledke zadnje analize vode. Vodja oddelka dr. Gorazd Pretnar opozarja, da je prekuhavanje vode nujno tudi potem, ko bodo vzorci vode povsem neoporečni: “Treba je izračunati, koliko časa voda potuje od vodnega zajetja do zadnjega uporabnika. Potem pa je treba tudi izprati vse javne prostore in hiše.”

Pretnar pravi, da so tudi sami vzeli vzorce vode in ugotovili onesnaženost z bakterijami, algami in paraziti. Kritizira tudi odločitev Kovoda, da je vzorce dal analizirati laboratoriju v Novo mesto, kjer je metoda drugačna: “Mi analiziramo sto, Novomeščani pa deset litrov vode.”

Da bo voda po zadnjem jesenskem deževju onesnažena, je predvideval, in zato tudi obvestil javnost. Problem nastaja zaradi polivanja gnojevke, rešitev pa bo, ko bo voda na zajetju zaščitena kot nadzemna, ne pa podzemna, še poudarja Pretnar. Vodovodno podjetje Kovod bi po njegovem mnenju moralo tudi poskrbeti za veliko boljše filtre. “Na Hrvaškem, v Istri, kjer imajo ravno tako vodo iz kraških vodotokov, nimajo takih težav,” pravi Pretnar.

TINO MAMIĆ


Najbolj brano