Še naprej brez proračuna

Ker bistriška občina ob koncu marca še nima sprejetega niti osnutka, kaj šele odloka o proračunu, je župan Emil Rojc občinskim svetnikom predlagal, naj podaljšajo sklep o začasnem financiranju, ki določa financiranje občinske porabe na podlagi lanske porabe.

Občinski svet v Ilirski Bistrici tudi v petem poskusu še ni glasoval o  letošnjem proračunu Foto: Lori Ferko
Občinski svet v Ilirski Bistrici tudi v petem poskusu še ni glasoval o letošnjem proračunu Foto: Lori Ferko

ILIRSKA BISTRICA> Na Bistriškem se je doslej zvrstilo že pet proračunskih sej, a vse doslej, tudi zadnji dve, se (še) nista izšli s pričakovanim ciljem - glasovanjem o proračunu. Sta pa obe postregli z veliko burnih razprav, z nenavadnim glasovanju in celo s sklepom, ki verjetno ne bo izveden.

Ker ni proračuna, ne bo zemljišč

V četrtek, pred dobrim tednom dni, so svetniki znova glasovali o že sprejetem sklepu, da bi občina v letni načrt pridobivanja nepremičnega premoženja glede na predkupno pravico vnesla možnost odkupa nekaterih pomembnejših kmetijskih zemljišč in gozdov v lasti izbrisane Kmetijske zadruge Hmezad, za katere je stečajni upravitelj Štefan Veren nedavno objavil vabilo k zavezujočemu dajanju ponudb za odkup.

Župan občine Ilirska Bistrica Emil Rojc je opozoril, da je tovrsten nakup nemogoč, dokler nimajo sprejetega proračuna. Toda svetniki so vztrajali in znova potrdili sklep.

“Vam pa povem, da zemljišč ne bomo kupili,” je bil kljub izidu glasovanja odločen župan. “Pri razpravi o osnutku proračuna sem računal na vašo zdravo pamet, ki pa se ravno zdaj v tem sklepu ni izkazala. In ko sem dejal, da bom upošteval vaše predloge, sem s tem upal, da boste upoštevali mnenje občinske uprave, kaj je zakonito in kaj ne,” je nadaljeval Rojc in dejal, da svetniških odločitev, ki po njegovi presoji niso skladne z zakonom, ne bo vključil v osnutek.

“Če jih boste želeli vključili v proračun, boste to morali storiti z amandmaji. Če boste tudi takrat trmasto vztrajali kot zdaj, bomo sprožili upravni spor in dali v presojo sodišču, ali so vaši predlogi sprejemljivi ali ne,” je še napovedal župan.

O denarju za muzej na Premu in JSKD

Zatem je zavrnil glasovanje o predlogu Ivana Simčiča (Desus), da se za premično kulturno dediščino na gradu Prem kot dislocirani enoti Pokrajinskega muzeja Koper dodeli toliko sredstev kot lani (24.162 evrov). V občinski upravi so namreč načrtovali znižanje za 5000 evrov, ki bi jih Simčič vrnil za zaposlenega kustosa. Župan je ob tem poudaril, da o tem, kdo bo na gradu zaposlen, ne odloča občinski svet.

Simčič ima v času opravljanja funkcije državnozborskega poslanca sicer začasno zamrznjeno svoje nekdanje delovno mesto kustosa na Premu.

“Kako gospodje skrbijo za plače: malo zase, malo za Igorja Štembergerja,” pa je župan pospremil Simčičev predlog, da se za program, materialne stroške in plačo v območni izpostavi Javnega sklada za kulturne dejavnosti nameni 16.595 evrov. “Jaz se na vaš nivo obnašanja in razprave ne bom spuščal,” mu je odvrnil Simčič.

Tudi šolarji ujetniki prepirov

Slaba komunikacija med županom in opozicijo je bila prisotna tudi na zadnji seji, minuli četrtek, kjer so za prihodnje tri mesece podaljšali sklep o začasnem financiranju.

Zaradi verbalnih zapletov se je obravnava le počasi prebijala skozi programe predšolske vzgoje in izobraževanja. Živahno razpravo je nato presekalo povzdigovanje glasu med nekdanjim županom Antonom Šenkincem in sedanjim županom Rojcem, ki je predlagal, da se potrdi prometno ureditev na območju osnovne šole, predvideno za varno pot. Šenkinc je nasprotniku navrgel, da se skriva in sprejemanje proračuna skuša izsiliti na račun otrok, medtem ko je Rojc očitke ustavil tako, da je sejo prekinil.

LORI FERKO


Najbolj brano