Še dve leti brez težav z odpadki

Prebivalci štirih kraških občin, ki jim odpadke odvaža KSP Sežana, so si včeraj lahko oddahnili: odlagališče ob cesti za Vrhovlje, na katero odlagajo odpadke, namreč lahko obratuje še do konca leta 2015, saj je končno dobilo okoljevarstveno dovoljenje.

Iztok Bandelj: “Okoljevarstveno dovoljenje pomeni za nas en velik problem manj, za občane pa, da se jim ni treba bati podražitev.”  Foto: David Skončnik
Iztok Bandelj: “Okoljevarstveno dovoljenje pomeni za nas en velik problem manj, za občane pa, da se jim ni treba bati podražitev.”  Foto: David Skončnik

SEŽANA > “Danes je za nas zelo vesel dan, saj smo dobili okoljevarstveno dovoljenje za odlagališče do konca leta 2015, za ves Cero pa za pet let,” je včeraj dejala Vlasta Kukanja, vodja enote gospodarskih javnih služb v KSP Sežana.

Cene ostajajo

“To pomeni, da imamo en velik problem manj, za prebivalce pa, da bomo lahko ostali na istih cenah kot doslej. Če dovoljenja ne bi dobili, bi morali odpadke voziti na odlagališče nekam drugam v Sloveniji, to pa bi pomenilo višje stroške. Te bi seveda morali plačati prebivalci - tako kot v občinah, kjer so zaradi zaprtja odlagališč morali dvigniti cene za 50 odstotkov in več,” je pojasnil direktor KSP Iztok Bandelj.

Pozitivna odločitev Agencije RS za okolje, ki je v zadnjih mesecih že zavrnila okoljevarstveno dovoljenje za 15 odlagališč, zeleno luč za odlaganje pa prižgala le osmim, je predvsem posledica lanske investicije v halo z mehansko obdelavo odpadkov. “Z mehansko obdelavo izločimo iz ostanka odpadkov lahko gorljivo frakcijo - torej plastiko in papir (ki ju sicer v teh odpadkih ne bi smelo biti),” je pojasnila Kukanjeva. Papir in plastika namreč na odlagališče ne sodita, ker imata bodisi dolgo dobo razkrajanja (plastika) bodisi povzročata pri gorenju ali gnitju pline, po nepotrebnem pa jemljeta tudi prostor tistim odpadkom, ki se jih res ne da predelati.

Naložba v halo in napravo za mehansko obdelavo odpadkov je stala z DDV skoraj milijon evrov. Četrtino so zagotovile občine Sežana, Komen, Divača in Hrpelje-Kozina, ostalo pa KSP - deloma iz lastnih sredstev, 400.000 evrov pa s posojilom Ekološkega sklada. “Zdaj se je še enkrat potrdilo, da je bila ta investicija smiselna,” je zadovoljen direktor.

Nova delovna mesta

To pa ni edina korist investicije in z njo povezanega okoljevarstvenega dovoljenja. “Posredno bomo s tem odprli tudi nova delovna mesta,” je še dodal Bandelj. Tako bodo petim delavcem, ki so jih zaposlili poskusno za tri mesece, zdaj pogodbe o zaposlitvi verjetno lahko podaljšali. Ti delavci namreč opravljajo sortiranje in ločevanje odpadkov (tudi kosovnih) do take stopnje, da jih lahko oddajo embalažni družbi. Odpadki so namreč last embalažne družbe, ki je doslej storitev sortiranja zaračunala komunali, odslej bi to lahko zaračunavalo KSP.

MARICA URŠIČ ZUPAN


Najbolj brano