S pomočjo občine bodo TV-stolp prestavili

RTV Slovenija je zaradi negodovanja vaščanov Šilentabra o škodljivosti telekomunikacijskega stolpa, za kar sicer ni dokazov, napovedala, da ga ne bo obnavljala na istem mestu, ampak premaknila drugam. Zdaj pri selitvi, zaradi prevelikih stroškov, omahuje.

Telekomunikacijski stolp naj bi po zadnjem dogovoru z RTV Slovenija - ob finančni pomoči pivške občine -  iz vasi umaknili na zemljišče agrarne skupnosti
 Foto: Lori Ferko
Telekomunikacijski stolp naj bi po zadnjem dogovoru z RTV Slovenija - ob finančni pomoči pivške občine - iz vasi umaknili na zemljišče agrarne skupnosti  Foto: Lori Ferko

ŠILENTABOR > Šilentabor je razglašen za arheološki spomenik kot manjša vas s pritličnimi domačijami, večinoma zasnovanimi v 19. stoletju, z ohranjenimi arhitekturni detajli v apnencu in peščenjaku ter z vodnjaki s kapnico.

Spomeniško je zaščiten tudi kot prazgodovinsko gradišče z ohranjenim dvojnim obrambnim zidom, znotraj katerega danes stoji sedem stanovanjskih hiš (vse sicer niso naseljene). Nedaleč stran pa stoji visok jeklen telekomunikacijski stolp.

Ker vaščani z anteno niso zadovoljni, saj ob udaru strele in širjenju ognja ogroža varnost in imetje ljudi, so RTV Sloveniji kot investitorju že pred dvema letoma za postavitev novega stolpa ponudili alternativno lokacijo na zemljišču agrarne skupnosti. RTV je lokacijo preverila in jo ocenila za primerno.

“Potem pa se ni zgodilo nič. Zdaj smo izvedeli, da zahtevajo modernizacijo na obstoječi lokaciji, za povrh še z bistvenim povečanjem višine in zmogljivosti stolpa,” pravi Ljubo Fabjan, ki zagovarja postavitev antene drugje - tam, kjer ne bo motila vaščanov, niti ne bo posegala v kulturno dediščino. Po njegovem mnenju finančni pogoji ne morejo biti izgovor, da stolp ostane sredi arheološkega najdišča in da na tej lokaciji prevladuje še naslednjih 80 ali več let. Načrt za povišanje stolpa bi bil lahko (slaba) prelomnica v ravnanju s kulturno dediščino, za katero sta po ustavi v prvi vrsti dolžni skrbeti država in lokalna skupnost. “Poleg kulturne dediščine smo tu tudi vaščani te stare notranjske vasice, ki želimo ohraniti življenjsko okolje neokrnjeno, brez antene, ki noč in dan dominira z vso njeno energijo nad vasjo,” je poudaril Fabjan. Prepričan je, da tak pristop investitorja ni v skladu z danimi obljubami in dogovorom iz leta 2010. Zato bodo vaščani vztrajali pri svojih zahtevah, saj bi vsaka druga rešitev menda ogrozila prihodnost vasi s sedmimi hišami.

Vodja oddajnikov in zvez na RTV Slovenija Miran Dolenec je za PN povedal, da jim pravnomočno gradbeno dovoljenje omogoča postavitev stolpa na sedanji lokaciji. “Vendar smo še vedno pripravljeni prisluhniti krajanom. V vseh dosedanjih razgovorih pa smo navajali, da ne moremo nositi dodatnih stroškov, ki nastanejo zaradi prestavitve na drugo lokacijo. To sta predvsem strošek dovoda električne energije in dostopne poti,” je pojasnil Dolenec.

Elektro Primorska je že pripravila predračun selitve, ki jo bo sofinancirala z Občino Pivka. Za vkop, napeljavo instalacije do nove postaje in asfaltiranje ceste bo občina predvidoma odštela 25.000 evrov, obenem pa bo poskrbela še za dopolnitev občinskega prostorskega načrta, da bodo lahko investitorji pridobili novo gradbeno dovoljenje. Vse ostalo bo na plečih RTV.

LORI FERKO


Najbolj brano