S plesom in petjem v novo desetletje

Folklorna skupina Torbarji te dni praznuje 10. obletnico obujanja in ohranjanja postojnskega in pivškega ljudskega plesa, ki poprej v teh krajih ni imelo te tradicije.

Ivica Blaško in Martina Križaj v folklorni skupini Torbarji sodelujeta že od prvih skupnih srečanj in nastopov, s katerimi ohranjajo  notranjsko ljudsko izročilo Foto: Lori Ferko
Ivica Blaško in Martina Križaj v folklorni skupini Torbarji sodelujeta že od prvih skupnih srečanj in nastopov, s katerimi ohranjajo notranjsko ljudsko izročilo Foto: Lori Ferko

POSTOJNA > Januarja leta 2003 so Antun Jeger, Milka Gavranič, Slavka Smerdu Urh in vodja območne izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti Silva Bajc zasnovali folklorno skupino, njeni člani pa so si nadeli ime po legendi o zmaju iz Postojnske jame. Ta pripoveduje, da so si domačini iz zmajeve kože, potem ko je ogenj bruhajočo divjo zver pokončal pastirček Jakob, izdelali torbe. Postojnčane zato še danes mnogi imenujejo “torbarji”.

“Začetek je bil težak, saj nam je primanjkovalo plesalcev, zato nismo mogli sestaviti parov. Z leti so se možje le opogumili in odtlej v naši skupini pleše osem parov, le dve plesalki še potrebujeta soplesalca, a se znajdeta in zaplešeta skupaj,” sta notranjsko folklorno skupino predstavili dolgoletni članici Ivica Blaško in Martina Križaj, ki so ju v soboto, ob praznovanju jubilejne obletnice, za desetletje dela nagradili s srebrno Maroltovo značko. Bronasto značko za petletno članstvo pa so prejeli Vanja Zavnik, Jelka Kaluža, Jože Bajc, Pavel Sajovic in Branko Smrdelj.

Torbarji so nato ob spremljavi godcev iz skupine Volk Folk na odru kulturnega doma zacepetali ob štajerišu, zibenšritu, špicpolki in polki ter pod umetniškim in strokovnim vodstvom Andreje Berlak predstavili splet notranjskih šegavih plesov z naslovom Plesat me pelji.

V tem delu prireditve, bogate z glasbo in peto narečno besedo, so kot gostje nastopili še Folklorna skupina Stična, kulturno društvo Mandrač ter notranjski folklorni podmladek, skupina Otroci z Majlonta pod umetniškim vodstvom Brigite Blaško.

“Sprva smo plesali istrske in tržaške plese ter imeli temu primerne noše. Izvor in gibanje teh plesov sta namreč že opisana. Nato smo začeli raziskovati svoje ljudsko izročilo po okoliških vaseh, poleg tega pa zbirali še stare fotografije ter na njihovi podlagi izdelali kostume in se učili plesnih korakov, ki ponazarjajo navade in oblačenje kmečkega prebivalstva v krajih ob Pivki proti koncu 19. in v začetku 20. stoletja,” sta povedali Blaškova in Križajeva. Njihovo zasedbo, ki ji kot kulturnemu društvu predseduje Slavko Kralj, sestavljajo Pivčani in Postojnčani.

Med brskanjem po dogodivščinah se folkloristki spomnita tudi nekaterih smešnih pripetljajev. “Denimo, ko so možem hlače med vrtenjem po odru ves čas lezle navzdol, pa so jih morale soplesalke držati, da jih ne bi izgubili. Ali pa takrat, ko je katera izmed nas izgubila ruto. Mnogo je takšnih zabavnih in lepih trenutkov,” se spominjata nastopov. Teh ne manjka, saj jih vabijo na kulturne dogodke v obeh domačih občinah, udeležujejo se območnih revij, gostujejo na tujem, vsako leto organizirajo tudi tradicionalno prireditev S plesom in pesmijo, na kateri zakladnico ljudskega predstavijo pevci, plesalci in godci iz drugih krajev. LORI FERKO


Najbolj brano