Revizija odkrila nepravilnosti v Parku Škocjanske jame

V začetku novembra je svet javnega zavoda Park Škocjanske jame objavil razpis za direktorja za novo mandatno obdobje. A ga je pred dnevi ustavil. Prav med postopkom se je namreč končala redna revizija poslovanja zavoda, ki je odkrila številne nepravilnosti.

Redna revizija  je v Parku Škocjanske jame med drugim ugotovila nepravilnosti pri javnih naročilih za pripravo projektne dokumentacije za obnovo info centra Foto: Lea Kalc Furlanič
Redna revizija je v Parku Škocjanske jame med drugim ugotovila nepravilnosti pri javnih naročilih za pripravo projektne dokumentacije za obnovo info centra Foto: Lea Kalc Furlanič

MATAVUN > Zavod jih mora odpraviti v treh mesecih, svet pa bo odločal, ali postopek imenovanja direktorja razveljavi ali ne.

Nepravilnosti, ki jih je ugotovila redna revizija ministrstva za kmetijstvo in okolje (MKO) v javnem zavodu Park Škocjanske jame (PŠJ), se nanašajo na javna naročila, na ustrezno izvajanje zakona za uravnoteženje javnih financ, na pripravo internih aktov ter na izplačilo plač, prispevkov in drugih osebnih prejemkov.

Zato je MKO javnemu zavodu naložilo odpravo nepravilnosti v treh mesecih, v šestih mesecih pa mora PŠJ o vseh izpeljanih ukrepih ministrstvu poročati. Tako je za naš časnik včeraj povedala Darija Dolenc z MKO.

Z drobljenjem naročil omogočili privilegije

V zvezi z javnimi naročili je revizija pokazala, da so v PŠJ za celovito ureditev info centra drobili naročilo, saj so namesto javnega razpisa šestkrat pridobivali ponudnike, vselej pa izbrali podjetje Studio Arhitektura, ki mu je PŠJ za izdelavo projektne dokumentacije za info center v letih 2011 in 2012 izplačal 48.960 evrov (z ddv).

“Park Škocjanske jame mora ugotoviti vse okoliščine in dejstva v zvezi s postopki oddaje vseh ponudb za celotno izdelavo projektne dokumentacije za info center in v primeru ugotovitve suma storitve kaznivega dejanja podati prijavo pristojnemu organu,” so z ministrstva naložili odgovornim v PŠJ.

O ugotovitvah in izpeljanih ukrepih mora park ministrstvu poročati v 30 dneh.

Zaposleni bodo vračali preveč izplačane zneske

Pri pregledu plač, prispevkov in drugih osebnih prejemkov je ministrstvo zaradi ugotovljenih nepravilnosti upravi parka predlagalo, da za stroške dela v letu 2014 nameni 211.000 evrov manj. Poleg tega mora odpraviti še nepravilnosti pri določanju neustreznega plačnega razreda; dela prek delovnega časa; plačevanja dodatka za deljen delovni čas, ki ga PŠJ nima. Uprava parka mora urediti tudi plačevanje povračil stroškov prevoza na delo in z dela ter plačevanje dodatkov za manj ugodne delovne razmere in dodatkov za nevarnost in posebne obremenitve.

“V primeru, da med delodajalcem in delojemalcem v enem mesecu od pisnega poziva delodajalca ne pride do soglasja, mora delodajalec preveč izplačani znesek zahtevati s tožbo pred pristojnim sodiščem. O višini preveč izplačanih dodatkov svojim zaposlenim in o načinu vrnitve zavod MKO poroča v roku dveh mesecev,” so še naročili na MKO.

Ob navedenem mora PŠJ popraviti in pripraviti nekaj internih aktov (nov statut, pravilnike o izplačevanju dodatkov, o sistemizaciji delovnih mest, o vrednostih za javna naročila), zmanjšati mora število notranjih organizacijskih enot. Vse to mora potrditi še svet zavoda, nato pa s tem soglašati še minister.

Na razpis za direktorja, ki je začasno ustavljen, so se prijavili štirje kandidati. Med njimi je tudi Beltramova, vsi štirje izpolnjujejo pogoje.

Direktorica je z delom zadovoljna

“Priporočila komisije bomo upoštevali in pomanjkljivosti odpravili,” je za PN včeraj povedala direktorica PŠJ Gordana Beltram. In dodala, da PŠJ nima likvidnostnih težav. “Prav nasprotno, saj večino denarja pridobivamo iz projektov in prodaje vstopnic. V letu 2013 smo za pokrivanje plač iz proračuna prejeli 12,4 odstotka manj denarja kot leto poprej. Sicer je delež iz proračuna četrtina vsega planiranega denarja za leto 2013, tri četrtine smo ga pridobili iz projektov in prodaje vstopnic, letos celo beležimo rekorden obisk 110.000 obiskovalcev,” je še pojasnila Beltramova.

Od oktobra ima JZ PŠJ nov svet. Predseduje mu Marjutka Hafner, predstavnica Slovenske nacionalne komisije za Unesco; člani pa so Jernej Drofenik (MKO), Eva Polanc (MKO), Barbara Žižič, (ministrstvo za kulturo), Božidar Krivokapič (vaške skupnosti Matavun, Škocjan, Betanja), Marija Fajdiga (predstavnica zaposlenih) in Liljana Kocjan Žorž, predstavnica Občine Divača.

Z letos opravljenim delom in doseganjem ciljev so v PŠJ tudi sicer zadovoljni. “Zavod je izpeljal zastavljen letni plan. Kazalniki, s katerimi je možno preveriti učinkovitost po posameznih ciljih, so bili večinoma uspešno realizirani, naloge smo opravili v skladu z izhodišči in prioritetami za plansko leto,” je prepričana Beltramova.

Marjutka Hafner, predsednica sveta zavoda, ki vladi predlaga najustreznejšega kandidata za direktorja, pravi, da se je svet 27. novembra seznanil s priporočilom MKO in da bodo s postopkom izbire novega direktorja nadaljevali, ko bodo z MKO dobili ustrezna priporočila. LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano