Razočarani zaradi pomanjkanja vizije

Predlog novele zakona o Kobilarni Lipica, ki med drugim sledi priporočilom glede ločevanja opravljanja javne službe in gospodarske dejavnosti, bo očitno dobil zadostno podporo poslancev.

Z novelo se širi plemensko jedro črede lipicancev, in sicer bo v kobilarni vsaj 80 plemenskih kobil, medtem ko jih mora biti po veljavnem zakonu vsaj 48 Foto: Sonja Kranjec
Z novelo se širi plemensko jedro črede lipicancev, in sicer bo v kobilarni vsaj 80 plemenskih kobil, medtem ko jih mora biti po veljavnem zakonu vsaj 48 Foto: Sonja Kranjec

LJUBLJANA > V današnji drugi obravnavi v DZ je bilo tako na koalicijski kot na opozicijski strani zaznati razočaranje zaradi pomanjkanja vizije.

Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje Tanja Strniša je uvodoma opozorila, da vlada s predlogom novele sledi usmeritvam računskega sodišča.

Predlog novele med drugim črta določbo, ki je kobilarni doslej omogočala ustanavljanje družb z omejeno odgovornostjo, kot je družba Lipica Turizem. Poleg tega omogoča oddajo nepremičnin, ki se ne uporabljajo za izvajanje javne službe in so namenjene za gostinsko-hotelirsko dejavnost, prek javnega razpisa.

V predlogu je opredeljena organizacija javnega zavoda Kobilarna Lipica, ki ga bosta sestavljali enota kobilarna, ki bo opravljala javno službo, in enota turizem, ki bo tržila produkte na trgu. Opredeljeni so tudi organi upravljanja, in sicer bodo to direktor, sedemčlanski svet in petčlanski strokovni svet.

Razširili plemensko jedro črede lipicancev

Poleg tega se z novelo širi plemensko jedro črede lipicancev, in sicer bo v kobilarni vsaj 80 plemenskih kobil, medtem ko jih mora biti po veljavnem zakonu vsaj 48, povišali pa bodo tudi število klasičnih rodov kobil s sedanjih 16 na 17.

"Sprejema se zakon, v zvezi s katerim še sedaj ni jasno, kaj se z njim sploh želi, zato mu v SDS odrekamo podporo," je v predstavitvi poslanskega stališča SDS poudaril Tomaž Lisec. V največji opozicijski stranki jih med drugim skrbi možnost oddaje nepremičninskega premoženja zavarovanega območja, ki ni namenjeno opravljanju nalog javne službe. "Menimo, da se vlada na tem področju igra z usodo Kobilarne Lipica," je dejal Lisec.

V SLS tudi razočarani

Razočarani so tudi v SLS. Janez Ribič je dejal, da se predlog osredotoča le na najnujnejše rešitve pomanjkljivosti. Medtem pa še vedno ni strategije in vizije, na kakšen način Lipico sploh razvijati, ali v smeri ohranjanja kulturne dediščine ali v smeri komercializacije storitev, je posvaril. Spremembam v SLS kljub temu ne bodo nasprotovali, saj da predstavljajo minimalni kompromis, ki izboljšuje trenutni položaj.

Četudi bodo predlog novele podprli, so si bolj ambiciozne vsebine želeli tudi v Desus. "Tako pa se z novelo zgolj vračamo v leto 1996, ko je bil sprejet zakon o Kobilarni Lipica, in popravljamo napake iz leta 2007, ko je bila z novelo zakona ustanovljena gospodarska družba Lipica Turizem," je povedala Jana Jenko.

Podobno je bilo stališče PS, ki ga je predstavil Branko Ficko. Novi zakon po njegovih besedah predvideva oddajo nepremičnin za lipiško gostinko hotelirsko dejavnost v najem za največ 50 let, v vmesnem obdobju pa bo pristojno ministrstvo sklenilo najemno pogodbo z Lipico Turizmom, da se bo še naprej opravljalo gostinsko turistično dejavnost. V PS menijo, da bo ob nespremenjenem režimu varovanja v Lipici gostinsko turistično dejavnost zelo težko oddati v najem, je dodal.

"Krščanski demokrati menimo, da naj ostane Kobilarna Lipica ena celota, naj se ne ločuje na javni in zasebni pridobitni gostinski del. Vsekakor pa je možno, da se gostinski del odda v koncesijo," pa je poudarila Iva Dimic (NSi) in kot zgled dobre prakse omenila Postojnsko jamo. V NSi predlogu novele ne bodo nasprotovali.

Najbolj prizanesljivi v DL

Še najbolj prizanesljivi so bili v DL in SD. Branko Kurnjek (DL) je opozoril, da predlog novele prinaša možnost za nadomestitev tradicionalnega označevanja z žigosanjem z bolj etičnim označevanjem s čipiranjem.

Mirko Brulc (SD) pa je odgovoril na pozive sindikatov k dopolnitvi predloga novele, saj da naj bi trenutno načrtovane rešitve pomenile ugasnitev Lipice Turizma in izgubo 35 delovnih mest. Kot je povedal, to ne drži. Kot omenjeno, lahko namreč, preden pride do dolgoročne oddaje, turistično infrastrukturo, ki jo zdaj uporablja Lipica Turizem, najame ministrstvo za kmetijstvo. "Lipica Turizem ne bo ugasnila in bo lahko v tem prehodnem obdobju svojo dejavnost opravljala v najemu," je sklenil.

STA


Najbolj brano