Prvi certifikati za čebelarski turizem

Čebelarska zveza Slovenije je prva na svetu podelila certifikate čebelarskega turizma. Kot edina s Primorske ga prejela čebelarka Irma Petelin iz Pliskovice.

Irma Petelin s  certifikatom za  čebelarski turizem Foto: Bogdan Macarol
Irma Petelin s certifikatom za čebelarski turizem Foto: Bogdan Macarol

PLISKOVICA > “Na akcijo Apiroutes, ki jo letos prvič organizirata Čebelarska zveza Slovenije in turistična agencija Aritours, sem se prijavila z željo, da bi prejela certifikat čebelarskega turizma z eno čebelo, komisija pa je ocenila, da izpolnjujem pogoje za certifikat odličnosti z vsemi tremi čebelami,” se je Irma Petelin veselila priznanja, ki ga je prejela prejšnji petek na sedežu zveze ob Dnevu čebelarskega turizma. Med 23 dobitniki prvih certifikatov je edina s Primorske.

Čebelarstvo Petelin ima 250 panjev, v katerih so lani ob prevozih čebel na pašo pridelali približno pet ton medu. Poleg pestre ponudbe medu, tega trži tudi pod blagovno znamko Kraški med in izdelkov iz njega ter ostalih čebeljih produktov bogatijo njeno turistično ponudbo tudi sprejemni prostor za večje skupine z večjezičnimi predstavitvami dela čebelarja in življenja čebel ter dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo.

“Ker smo ponudniki apiturizma že deset let, ob cetrifikatu ne bomo zaspali, saj v kratkem načrtujemo poleg pridobitve certifikata za ekološko čebelarjenje še nadgradnjo ponudbe za goste z apiterapevtsko komoro v čebelnjaku. Znano je, da nekajurno bivanje v čebelnjaku krepi imunski sistem, ugodno vpliva na obolenja dihal, zmanjšuje stres in izboljšuje splošno počutje,” je napovedala Petelinova.

Slovenski čebelarji so na področju apiturizma pionirji v svetu. Slovenci smo nadpovprečen čebelarski narod, saj imamo kar štiri čebelarje na tisoč prebivalcev, Anton Janša je bil prvi učitelj čebelarstva na cesarskem Dunaju že pred več kot 230 leti, imamo pa tudi avtohtono čebelo, kranjsko sivko.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano