Prva dama med volkovi

Raziskovalci projekta Slowolf so minuli konec tedna na pobočju Nanosa v sodelovanju s lovci iz Hrenovic ujeli volčji samico. Poimenovali so jo Tonka in ji nadeli sledilno napravo. Njen sorodnik Slavc se medtem “ženi” v Veroni.

Volkulji Tonki so nadeli telemetrično ovratnico, tako bodo lahko spremljali njeno gibanje in dobili vpogled v vzrejo njenih mladičev   Foto: Hubert Potočnik
Volkulji Tonki so nadeli telemetrično ovratnico, tako bodo lahko spremljali njeno gibanje in dobili vpogled v vzrejo njenih mladičev  Foto: Hubert Potočnik

NANOS> Tonka je stara edem let, njena rumeno-siva telemetrična ovratnica pa bo preko GPS-GSM sistema odkrivala skrivnosti življenja volkov v tropu, ki svoje bivališče markira na območju Nanosa in Vremščice.

Če torej odštejemo Tino, ki se je leta 2007 povsem po naključju zatekla v kletko, namenjeno za ulov risa, pozneje pa so za njo izginile vse sledi, je Tonka postala prva dama med volkovi, ki so jo raziskovalci doslej uspeli odloviti v okviru evropskega projekta Slowolf od leta 2010. Po besedah Huberta Potočnika z biotehniške fakultete upajo, da jim bo ta reproduktivna alfa samica omogočila boljši vpogled v vzrejo volčjih mladičev.

Vse se vrti okrog mladičev

Z marcem se je namreč končalo parjenje volkov, samice pa so po približno 60-dnevni brejosti bržkone že kotile, tako da se je sredi aprila, ko je največ rojstev, gibanje teritorialnih tropov volkov gotovo močno spremenilo. ”Središče dogajanja v tropu bo postal brlog z novorojenimi mladiči, za katere običajno skrbi ves trop,” pojasnjuje Potočnikov sodelavec Miha Krofel.

Če je v Sloveniji trenutno vso pozornost raziskovalcev pritegnila Tonka, so naši italijanski sosedje priča ljubezenski zgodbi med slovenskim volkom Slavcem in volkuljo iz okolice Verone. Slavec je decembra zapustil svoj rodni trop na Slavniku, jo mahnil na pot proti Tirolski, si mimogrede ogledal Gardaland in svoj potep (za zdaj) končal severno od romantične Verone, kjer je, kot kaže, našel svojo življenjsko sopotnico.

Romeo in Julija

“Italijanski časniki zgodbo tega volčjega para že primerjajo z zgodbo o Romeu in Juliji v bližnji Veroni. Tudi med vodilnimi italijanskimi ustanovami je bila očitno novica o morebitnem nastanku tropa volkov na tem območju dobro sprejeta,” pravi Krofel, čeprav trenutno še ni znano, ali sta se volkova letos že parila.

Od kod prihaja volkulja, ki se je pridružila Slavcu, tudi ni znano. Po Kroflovih besedah bi to lahko pokazal le genetski vzorec, saj je možno, da prihaja iz dinarsko- balkanske populacije ali iz apeninske, ki se v zadnjih desetletjih širi z Apeninskega polotoka preko Alp. ”Trenutno število volkov v Italiji ocenjujejo na približno 800. Če gre res za samico, obstaja možnost, da bi naš Slavc lahko celo postal ustanovitelj prvega volčjega tropa na tem območju,” še doda Krofel.

LORI FERKO


Najbolj brano