Prodaja Jame proti volji občine

Zaradi negativnega mnenja računskega sodišča se je postojnska občina odločila, da bo izstopila iz lastništva Postojnske jame in na prodaj postavila 25,1-odstotni delež, ki je ocenjen na približno 3,2 milijona evrov. Marjan Batagelj, večinski lastnik družbe, kjer so letos deževali rekordni obiski tujih gostov, odločitvi ni naklonjen.

Občina Postojna bo, kot kaže, ne povsem po svoji volji odprodala četrtinski delež v Postojnski jami
Občina Postojna bo, kot kaže, ne povsem po svoji volji odprodala četrtinski delež v Postojnski jami 

POSTOJNA> Računsko sodišče je namreč pred dnevi presodilo, da je občina pri nakupu kontrolnega deleža mimo določb predpisov in brez soglasja občinskega sveta ustanovila gospodarsko družbo Postojna turizem.

Minuli konec tedna so v Postojnski jami obeležili še en mejnik, in sicer polmilijontega obiskovalca v letošnjem letu. S to številko so obdržali primat med evropskimi turističnimi jamami, kar kaže na to, da je bila njihova usmeritev promocije in prodaje na svetovni trg pametna poteza, saj iz prekomorskih trgov prihaja čedalje več turistov. V strukturi obiskovalcev opažajo predvsem porast obiskovalcev iz Japonske, Kitajske, Hong Konga, Tajvana, Tajske, Južne Koreje, Združenih držav Amerike, Rusije in drugih držav nekdanje Sovjetske zveze. Več kot 70.000 gostov pa si je letos ogledalo tudi Proteusovo jamo Vivarij, še enkrat toliko kot lani. Rekorden obisk beležijo še v Predjamskem gradu. Vse znamenitosti, ki jih upravlja podjetje Postojnska jama, je tako do danes obiskalo dobrih 700.000 obiskovalcev ali skoraj desetina več kot v primerljivem obdobju lanskega leta.

Poleg tega je družbi nakazala denar brez javnega razpisa, nanjo prenesla zemljišča v neskladju z občinskim odlokom, izdala soglasje k zadolžitvi družbe, ne da bi ta izkazala, da ima neproračunska sredstva za servisiranje dolga. Kot so nam povedali na občini, je župan Jernej Verbič zato v osnutku proračuna za leto 2013 predvidel prodajo kapitalske naložbe v Postojnski jami. Zadnjo besedo o tem, ali naj se prodaja izvrši ali ne, bodo sicer imeli postojnski občinski svetniki.

“Ta model je edini dober in sprejemljiv,” pa pravi predsednik uprave družbe Postojnska jama Marjan Batagelj, ki mu niti prodaja niti nakup tretjinskega solastniškega dela, za katerega bi lahko uveljavljal predkupno pravico, nista povsem pri srcu, saj bi to razdrlo uspešno javno-zasebno partnerstvo.

Po njegovem mnenju ni sporno to, da občina ne bi smela biti lastnica 25,1-odstotnega deleža, pač pa, da je to storila prek lastništva gospodarske družbe, brez katere se sicer ne bi mogla dodatno zadolžiti.

“Zdaj bi torej morali najti vzvod, kako bi ta delež prenesli neposredno na občino,” je pojasnil sogovornik, ki je ocenil, da se občinske nezakonitosti nanašajo na način financiranja, ne pa na javno-zasebno partnerstvo. Zato upa, da bo med občinskimi svetniki prevladal razum.

“Če ta koncept pade, potem pade nekaj, kar bi lahko gospodarstvu prineslo boljše čase. Država ima namreč veliko premoženja, vendar z njim pogosto nerodno upravlja. Če pa bi javno-zasebno partnerstvo postalo meso, potem morda situacija v tej državi ne bi bila tako slaba,” je še prepričan Batagelj.

LORI FERKO


Najbolj brano