Prihaja specialistični študij

Pod okriljem sežanske Višje strokovne šole je do zdaj diplomiralo 29 študentov fotografije ali oblikovanja materialov. Kot kaže, je bila odločitev Sežancev za višjo šolo pravilna, saj je, kot je je ob podelitvi diplom tretji generaciji sežanskih diplomantov poudaril predstavniki šolskega ministrstva, prav na področju višješolskega strokovnega izobraževanja Slovenija šibkejša kot druge evropske države.

Študenti se med študijem ob izdelavi različnih uporabnih predmetov naučijo samostojnosti pri načrtovanju in izvedbi Foto: Bogdan Macarol
Študenti se med študijem ob izdelavi različnih uporabnih predmetov naučijo samostojnosti pri načrtovanju in izvedbi Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA > Medtem ko se nekateri univerzitetni študiji zapirajo, lani sprejeti zakon o višjem strokovnem izobraževanju omogoča ne samo obstoj, temveč tudi nadaljnji razvoj 60 višjim strokovnim šolam v državi, kamor od leta 2008 sodi tudi javna Višja strokovna šola (VSŠ) v Sežani.

“Za tako obliko študija, ki izhaja iz zagotavljanja potreb trga dela, je zdaj nastopil čas za specializacije, to je za dodatna izpopolnjevanja znanj diplomantov teh šol,” je ob četrtkovi podelitvi diplom v Sežani napovedal Boštjan Zgonc, vodja sektorja za višje šolstvo in izobraževanje odraslih na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

“Za razliko ob Evrope, kjer tak študij obiskuje okrog 2,5 milijona ljudi, se je pri nas udomačila miselnost, da le doktorji znanosti nekaj vedo, vmes pa je treba nenehno le študirati, po možnosti na akademski ravni. Temu ni tako, kajti višje šole dajejo uporabna znanja z iskano dodano vrednostjo, ki omogočajo zaposlitev in samozaposlitev. Na njih nima smisla razvijati na stotine programov – sedaj je obstoječim potrebno dodajati specialna znanja,”je poudaril Zgonc.

Tretji generaciji diplomantov, lani jih je končalo študij 12, od tega pol na oblikovanju materialov in pol na fotografiji, sta zaželela uspešno poklicno pot tudi sežanski župan Davorin Terčon in Jasna Rojc, ravnateljica VSŠ, ki sodi v okvir Šolskega centra Srečka Kosovela Sežana.

Letos je v vseh letnikih v obeh programih vpisanih 118 študentov. “Prihajajo iz vse Slovenije, dva sta tudi iz zamejstva. Medtem ko smo pri oblikovanju materialov, zlasti kamna, še vedno edini s takim študijem v Sloveniji, je pri študiju fotografije poleg nas, kjer je ustanoviteljica država, še nekaj drugih ponudnikov, a so vsi zasebni,” je povedala ravnateljica.

“Mi študentom tudi nudimo obilo praktičnih izkušenj, tudi v okviru obvezne prakse, kjer pridobijo mojstrska znanja. Mnoge študijske obveznosti potekajo tudi s pravimi naročniki, kar jim zelo koristi kasneje v službah. Res pa je, da imajo manj umetniških nalog, ki so lastne akademskemu študiju,” je še opisala način študija, ki vsako leto privablja več študentov.

Svečanost, ki se je začela z državno himno v izvedbi trobilnega kvinteta Trobinova, je oplemenitil prikaz študijskega video izdelka študenta Matica Gabriela o študijskem programu Erasmus, ki je potekal oktobra na Braču. Da je študij naravnan uporabno, pa kažejo tudi diplomske naloge, ki so večinoma konkretni izdelki.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano