Predmetom pod toplarjem bodo podaljšali življenje

Prva avgustovska sobota je bila doslej v Pudguri oziroma pri kozolcu toplarju v bližini Belskega, namenjena oživljanju dela po starem in nekdanjih običajev. Prireditve Kmet in gozdar - nekoč in danes pa letos ni bilo. Pudgurci so se namreč v celoti posvetili izvedbi projekta za zaščito eksponatov zbirke starega orodja in naprav ter se zato odrekli organizaciji prireditve.

Turistično društvo Pudgura se je namreč  posvetilo zaščiti eksponatov zbirke starega orodja in naprav v  toplarju, da bodo lahko kljubovale času in  razveseljevale obiskovalce Foto: Tino Mamić
Turistično društvo Pudgura se je namreč posvetilo zaščiti eksponatov zbirke starega orodja in naprav v toplarju, da bodo lahko kljubovale času in razveseljevale obiskovalce Foto: Tino Mamić

BELSKO > Pred desetimi leti je Turistično društvo Pudgura pod kozolec toplar v bližini Belskega postavilo stalno etnološko zbirko starih kmečkih orodij.

Kot nam je povedala predsednica društva Vida Požar, so se njihovi prvi člani zavzeli za ohranitev tovrstne kulturne dediščine prednikov ter staro kmečko, gozdarsko in obrtniško orodje iskali po okoliških vaseh ter ga reševali pred uničenjem. Kajti, nekateri so ga odvrgli med odpadke, ga uporabili za kurivo ali pa prodali na tržišču za starine v Italiji.

Letos brez prireditve Gozdar in kmet - nekoč in danes

Kar so našli, so shranili v domači kozolec toplar. Ta jim še danes služi kot razstavni prostor za stare vozove, sani, samokolnice, pluge, okopalnike, slamoreznice, komate, brane, cepce, mline za sadje in druga orodja.

To mesto ob cesti med Postojno in Predjamo je tako v zadnjih 14 letih postalo pomembna turistična točka, ki obiskovalcem ponuja ne le ogled zbirke, pač pa tudi tradicionalno poletno prireditev Gozdar kmet - nekoč in danes. A ta je letos izjemoma odpadla.

Turistično društvo se je namreč lani prijavilo na javni razpis za pridobitev nepovratnih sredstev za zaščito eksponatov zbirke starega orodja in naprav v kozolcu toplarju na Belskem ter pridobilo 12.400 evrov, medtem ko bo postojnska občina za izvedbo primaknila še 2000 evrov.

“Zaradi tega se organizacijsko in časovno nismo utegnili posvetiti naši etnološki prireditvi, ampak smo svoje prostovoljno delo namenili zaščiti zbirke,” je povedala Požarjeva.

Zaščitili že 63, popisali kar 913 predmetov

Pod vodstvom strokovnega osebja iz Notranjskega muzeja so člani spomladi očistili ter s taninom zaščitili več kot 60 predmetov iz lesa in kovine.

Nato so se jim pod mentorstvom Ane Beno pridružili še ljubljanski študentje etnologije in kulturne antropologije, ki so jim pomagali evidentirati skupaj kar 913 predmetov.

Po napovedih Požarjeve bodo zbirko ponovno odprli v novembru, ko bodo pripravili prvi, a tudi edini vodeni ogled. “Šele maja prihodnje leto predvidevamo končno odprtje zbirke za obiskovalce; po tem, ko se bomo dogovorili glede nadaljnjega dela in načina predstavitve,” je napovedala Požarjeva.

Kako bo prihodnje leto s prireditvijo Gozdar in kmet - nekoč in danes, pa tudi še ni znano. “Spomladi bomo imeli volilni zbor društva, zato bomo počakali na novo vodstvo, z novimi načrti. To se bo odločilo, ali bo prireditev ohranilo, jo pomladilo ali pa bo morda zaživela v drugačni obliki,” je povedala Požarjeva.

Dodala pa je še, da poleg ostalih rednih aktivnosti in dogodkov v društvu pripravljajo tradicionalno gobarsko nedeljo, ki bo v začetku oktobra.

LORI FERKO


Najbolj brano