Postojnčani bodo polnili Jankovićevo blagajno

“Lekarna Ljubljana že oglašuje po radiu, da bo v Mercator centru v Postojni odprla novo lekarno,” je bilo slišati v občinski dvorani ob torkovi razpravi, ki se je končala tako, da se je 13 svetnikov strinjalo s podpisom pogodbe o ustanovitvi nove lekarne v lasti Lekarne Ljubljana, štirje pa so temu odločno nasprotovali.

Čeprav je postojnski župan pridobil soglasje občinskega sveta za podpis pogodbe z Lekarno Ljubljana o ustanovitvi nove lekarne, tega ne bo storil brez soglasja ministrstva za zdravje Foto: Lori Ferko
Čeprav je postojnski župan pridobil soglasje občinskega sveta za podpis pogodbe z Lekarno Ljubljana o ustanovitvi nove lekarne, tega ne bo storil brez soglasja ministrstva za zdravje Foto: Lori Ferko

POSTOJNA > Statutarno pravna komisija je sicer na torkovi seji spremenila pogodbo in njeno veljavnost skrajšala z 20 na 15 let ter pripisala določbo za prenehanje veljavnosti v primeru, da ministrstvo za zdravje ne bi izdalo soglasja.

Zanimivo stališče je na seji izpostavila podžupanja Margareta Srebotnjak Borsellino: “Moje stališče je tudi, da smo junija 2011 sprejeli odlok o prenehanju veljavnosti odloka o ustanovitvi javnega zavoda Kraških lekarn, zato menim, da že dve leti nismo več ustanovitelji,” je povedala. Direktor Udovič pa je dodal, da so se takrat razšli zaradi načina delitve dobička, ki so ga morali deliti z občinami, v katerih lekarne ustvarjajo izgubo. Dodal je, da zakon o lekarniški dejavnosti predvideva oblikovanje državne javne lekarniške mreže, kar pomeni, da izplačevanje dobičkov občinam ne bo več mogoče.

Kot je utemeljil župan Jernej Verbič, so ga pri odločitvi za dodatno lekarno vodila opozorila občanov, da v poslovalnici javnega zavoda Kraških lekarn (KL) v čakalnih vrstah stojijo tudi po 15 minut. “In napadajo mene, češ, kaj bom naredil, da se bo zadeva rešila. Zato smo opozarjali vodstvo Kraških lekarn, vendar se ni nič premaknilo,” je pojasnil.

Poleg tega bi lahko bila v novi lekarni zdravila brez recepta cenejša. “Če bo samo ena škatlica aspirina za en evro cenejša, bo to na koncu leta zneslo 12 evrov. Vsak evro, ki ga je mogoče privarčevati v teh časih, pa je zlata vreden,” je dodal župan, ki ga je podprla tudi podžupanja Margareta Srebotnjak Borsellino z navedbo, da bo dodatna lekarna prinesla šest novih delovnih mest.

Bodo zdravila brez recepta cenejša?

Na vprašanje občinskega svetnika Sama Vesela (Lista za mlade), kaj se je zgodilo z javnim razpisom za podelitev koncesije za izvajanje lekarniške dejavnosti, je direktor občinske uprave Boštjan Udovič odgovoril, da so ob primerjavi potencialne koncesionarke, vodje bolnišnične lekarne v šempetrski bolnišnici Marjetke Štefančič, na podlagi ocenjevalnih točk ugotovili, da bi bilo bolj smotrno sodelovati z Lekarno Ljubljana (LL).

“Ampak Lekarna Ljubljana se ne more prijaviti na razpis, zato ni pošteno in je nemogoče primerjati točke javnega zavoda in zasebnika,” je vztrajal Vesel. In ker je župan Verbič napovedal, da bodo zdravila v ljubljanski lekarni cenejša, je predlagal, da se to zapiše v pogodbo. “Naj se občina odpove dvema odstotkoma prihodka od prometa in določi, da morajo biti zdravila, ki niso na recept, za deset odstotkov cenejša kot v Kraških lekarnah. Če nam je mar za naše občane,” je predlagal Vesel, prepričan, da bi lahko čakalne vrste v sedanji lekarni zredčili tudi z novim prodajnim mestom.

Napovedal pa je tudi glasovanje proti soglasju: “Ker bodo Postojnčani na ta način polnili Jankovićevo Ljubljano.”

Občina mimo stališč zbornic

Podobne pomisleke je izrazil Uroš Petohleb (LDS), ki sicer novi lekarni ne nasprotuje, opozarja pa, da je občina objavila razpis za podelitev koncesije za fizične osebe, torej LL kot javni zavod ne morejo biti del tega razpisa. ”Če bi bile ostale lekarne seznanjene, da lahko na ta način oddajo svojo ponudbo, bi morda to storile. Pa tega niso vedele, torej nismo naredili vsega, da bi prišli do najugodnejšega ponudnika,” je na to, da občina ne ravna kot dober gospodar opozoril Petohleb.

Prav tako ni bil zadovoljen, da bi Postojnčani prek ljubljanske lekarne napajali proračun Mestne občine Ljubljana. “Imamo mnenje lekarniške in obrtne zbornice, ki se ne strinjata s tem načinom sklepanja pogodbe, ampak mi bomo zopet povozili stroko in naredili po svoje,” je še pripomnil Petohleb. Nasprotno se je Dominiku Fajdigi (NSi) zdelo dobro, da se občinska uprava bori z državnimi regulativami. “Zakoni nastajajo v veliki megli, zato je potrebno včasih, da bi našli boljše priložnosti, hoditi po robu zakonov,” je dejal Fajdiga, ki pa se je glasovanju odrekel. Kot je pojasnil, bi vseeno pričakoval, da bi na razpisu omogočili oddajo ponudb vsem lekarnam. “Zdaj pa se zdi, kot da je izpadel kdo, ki bi utegnil biti boljši,” je še pripomnil Fajdiga.

Goran Blaško (SD) je v razpravi opozoril, da se je vodstvo Kraških lekarn s predstavniki občine Postojna dogovarjalo o širitvi lekarniške dejavnosti, vendar do tega ni prišlo; Stanko Markovčič (Desus) pa, da nima razlogov za nasprotovanje podpisu pogodbe, saj bo zadnjo besedo imelo ministrstvo za zdravje.

Podžupanja Srebotnjak Borsellino pa je povedala, da zakon omogoča županu, da pogodbo podpiše brez kakršnegakoli razpisa.

LORI FERKO


Najbolj brano