Postojanka med Benetkami in Dunajem

Mladinski hotel Pliskovica (hostel) letos obeležuje deseto obletnico delovanja. Iz skromne ideje je nastala ustanova, ki je ne le postavila Pliskovico na svetovni turistični zemljevid, njen vpliv se pozna tudi pri turističnem razvoju cele regije.

Glavni ciljni skupini v hostlu v Pliskovici, ki deluje v 400 let stari hiši,  sta  šolska mladina in turisti z aktivnim oddihom. Na leto beležijo povprečno med 3500 in 3800 nočitev.   Foto: Bogdan Macarol
Glavni ciljni skupini v hostlu v Pliskovici, ki deluje v 400 let stari hiši, sta šolska mladina in turisti z aktivnim oddihom. Na leto beležijo povprečno med 3500 in 3800 nočitev.  Foto: Bogdan Macarol

PLISKOVICA >Hostel, ki danes organizacijsko sodi pod Zavod za šport, turizem in prosti čas v Sežani, je poseben v marsičem.

“Danes sprejmemo v izvirni, 400 let stari kraški hiši, do 45 oseb, na dvorišču pa je možnost kampiranja še za 20 oseb. Letno je pri nas v povprečju prenočilo med 1700 in 2200 gostov, skupaj med 3000 in 3800 nočitev. Po upadu med letoma 2008 in 2009 se število gostov in nočitev povečuje, tako da smo leta 2011 spet presegli 3000 nočitev. Dobro nam kaže tudi letos, saj smo gostili že 838 oseb, ki so skupaj opravili 1724 nočitev,” niza podatke Ločniškar.

Po številu dni oddiha presegajo slovensko Istro

Pred desetimi leti je bil namreč ob ustanovitvi prvi hostel na podeželju v Sloveniji. V teh letih so ga odkrili tako domači gostje kot tujci. Vzpodbuden podatek je, da je bila njihova povprečna doba bivanja v preteklih letih 1,75 dneva, vendar se počasi daljša, tudi do sedem dni ostanejo, delež tujih gostov pa je 45 odstotkov, v povprečju se v Pliskovici zadržijo dan dlje kot domači. Lani jih je na Kras prišlo največ iz Nemčije, Italije, Avstrije, Francije, Švice, Češke, Hrvaške in Španije. Za primerjavo: po lanskoletnih podatkih je bilo število dni, kolikor so se turisti zadržali v piranski občini, povprečno dva do tri dni.

Vse goste, zlasti pa glavni ciljni skupini, šole in turiste z aktivnim oddihom, želijo zadržati pri sebi še za več dni, zato vsako leto dodajo v ponudbo kakšno novost. Letos je poleg še bogatejšega poletnega programa v ponudbi tudi multimedijsko opremljena učilnica in prostor za hrambo koles z izposojevalnico. Da so na dobri poti, dokazujejo tudi številne nagrade, zadnja v nizu je lanska, ko jim je Turistična zveza Slovenije podelila priznanje za najboljše samostojno mladinsko prenočišče.

Promovirali bodo sebe in ves Kras

Za delovanje turizma na Krasu je enako pomembna njihova vloga pri promociji Pliskovice v okviru projektov, kot so Odpri borjači in Pliskina pot, pa tudi širše, saj so jim zaupali zaupali koordinatorsko vlogo neformalnega medobčinskega združenja za turizem. “Naš cilje je, ne le da Pliskovica z oddajo dodatnih sob in ostalo ponudbo živi od turizma, temveč da cel Kras postane prepoznavna turistična destinacija v Sloveniji; in kot taka obvezna postojanka vseh, ki pridejo v prostor med Benetkami in Dunajem,” je program hostla za naslednjih deset let predstavil vodja Tom Ločniškar. Poleg občasno zaposlenih so v hostlu redno zaposlene tri osebe. “Eno plačo in pol nam financira sežanska občina, letos bo to 48.000 evrov, ostalo pa zaslužimo iz naše tržne dejavnosti, za kar namenjamo tudi sredstva za razvojne naložbe. Za te potrebe kandidiramo tudi na različne EU-programe,” je Ločniškar predstavil finančno plat dela. BOGDAN MACAROL


Najbolj brano