Pošta le za dve uri na dan

Potem ko je Pošta Slovenije lansko poletje v večini poslovalnic prešla na deljeni delovni čas, so prebivalci Košanske doline zaradi novih sprememb, ki so jih doletele 1. februarja, razburjeni. Predsedniki tamkajšnjih krajevnih skupnosti so se obrnili na občino, kjer so zagotovili, da jih bodo v prizadevanjih podprli in zaprosili za podaljšanje delovnega časa.

Prebivalci Košanske doline težko ulovijo novi delovni čas poštne poslovalnice, ki je odprta zgolj dve uri na dan, zato se morajo voziti približno osem kilometrov stran, do druge najbližje pošte v Pivko Foto: Lori Ferko
Prebivalci Košanske doline težko ulovijo novi delovni čas poštne poslovalnice, ki je odprta zgolj dve uri na dan, zato se morajo voziti približno osem kilometrov stran, do druge najbližje pošte v Pivko Foto: Lori Ferko

KOŠANA> Kot nam je povedala Megi Jarc iz službe za odnose z javnostmi Pošte Slovenije (PS), so se za krajši, deljeni delovni čas večine slovenskih poslovalnic odločili glede na število opravljenih storitev, razpoložljivost delovnih mest in statističnih podatkov o produktivnosti pošte v obdobju od julija do decembra 2012.

Zaostrene gospodarske razmere na trgu so jim narekovale preoblikovanje delovnih časov in obsega poštnih storitev, da bi zagotovili poslovno uspešnost posamezne pošte.

”Zato smo se odločili za prilagajanje dostopnosti na tistih poštah, ki ne zagotavljajo rentabilnega poslovanja,” je pojasnila Jarčeva.

Odprta vse manj ur

Julija lani so zato sprva delovni čas na pošti v Dolnji Košani, ki je bila ustanovljena že daljnega leta 1872, skrajšali na poslovanje od ponedeljka do petka od 8.00 do 10.30 in od 14.30 do 17.00, ob sobotah pa od 9.00 do 11.00.

”Ta urnik je bil še nekako v redu, nanj smo se navadili in vsak po svoje prilagodili obisk bodisi na dopoldanski bodisi na popoldanski čas,” je za PN dejala Zdenka Kapelj, predsednica vaške skupnosti v Dolnji Košani.

Njihov poštni urad sicer svoje storitve omogoča 1599 prebivalcem iz vasi Buje, Čepno, Neverke, Kal, Suhorje, Gornja Košana, Volče, Nova in Stara Sušica, pa tudi onkraj Košanske doline v Šmihelu, Nadanjem selu in Mali Pristavi.

S prvim februarjem pa jih je doletelo dodatno, še bolj drastično skrajšanje urnika. Povprečno število tedenskih delovnih ur se je z 27 zmanjšalo na 11 ur.

Vrata poslovalnice so tako odslej bolj ali manj priprta, saj ta obratuje ob ponedeljkih, sredah in petkih zgolj za dve uri v zgodnjem dopoldanskem času, ob torkih in četrtkih dve uri v popoldanskem času ter ob sobotah eno uro. Zaposlena delavka polovico svojega dela opravi v Košani, drugo polovico pa v Pivki.

Na PS so prepričani, da je kljub temu omogočena dostopnost vsem krajanom: ”Vse storitve bodo lahko opravili kot do sedaj. Naj dodamo, da imajo uporabniki možnost oddaje pošiljk in vplačila univerzalnega plačilnega naloga tudi prek svojega pismonoše ob dostavi pošiljk.”

Težave za upokojence, podjetnike, šolo

Z njimi pa se ne strinjajo krajani, ki so nad izvedenim (varčevalnim) ukrepom ogorčeni. ”Ne strinjamo se s krajšim poslovanjem; glede na to, da po naših informacijah promet ni upadel, ampak je pošta močno obiskana. Poleg tega so v našem okolišu tudi upokojenci, ki imajo svoje varčevalne račune zato jih je takšen urnik prizadel,” je na neustreznost odprtega urada, nad katero se po naših informacijah pritožujejo tudi lokalni podjetniki in javne ustanove, kot je lokalna šola, opozorila Kapljeva.

Dodala je še, da so se vaške skupnosti tudi zaradi bojazni, da tovrstni poteze vodijo v postopno ukinitev košanske enote, povezale in na nastalo problematiko opozorile Občino Pivka, kjer so napovedali, da bodo v kratkem zaprosili za podaljšanje delovnega časa. Na vprašanje PN, kako bodo reagirali na pobudo občine, pa so nam na Pošti Slovenije odgovorili, da obseg storitev na poštah sproti spremljajo in se bodo na morebitna nihanja tudi odzvali.

LORI FERKO


Najbolj brano