Pomlajena in še bolj vabljiva 130-letnica

Jamarsko društvo Gregor Žiberna iz Divače je ob 130. obletnici odkritja Divaške jame v njeni okolici uredilo še nekaj infrastrukture. Ob občinskem prazniku v začetku julija bodo jamarji javnost spomnili na zgodovino obiskovanja jame in predstavili vso novo in obnovljeno infrastrukturo ter načrte za prihodnost.

Dostop do vhoda v Divaško jamo je v udornici, skozi katero so pred leti jamarji zgradili stopnice Foto: Lea Kalc Furlanič
Dostop do vhoda v Divaško jamo je v udornici, skozi katero so pred leti jamarji zgradili stopnice Foto: Lea Kalc Furlanič

DIVAČA > “V bližnji vrtači smo v soglasju z Zavodom za varstvo narave naredili nov nadstrešek in utrdili podporni zid. Ta prostor bomo namenili postanku, počitku in okrepčilu obiskovalcev jame, pa tudi druženju, povezanim z obiskom jame,” pojasnjuje Borut Lozej, predsednik Jamarskega društva Gregor Žiberna Divača. Društvo skrbi za Divaško jamo in njeno okolico že od leta 1965.

Vilenico v Divači, kakor so Divaško jamo na začetku imenovali, je odkril domačin Gregor Žiberna, ljubitelj kraških jam. Vanjo se je skupaj s tremi Divačani skozi brezno spustil 11. maja leta 1884 ter njenih 700 metrov prehodil in preplezal v enem dnevu. Na koncu zadnjega rova se je na skalo tudi podpisal. Kasneje je predele jame poimenoval in vanjo do leta 1929 vodil obiskovalce. Med prvo in drugo vojno so jamo precej onesnažili, saj so vanjo vozili “leš” ali ogorke od premoga parnih lokomotiv. Ta prah se je zažrl tudi v kapnike in po poteh ustvaril črno blato. Od 90. let prejšnjega stoletja so jo začeli čistiti in urejati. Tlakovali so poti, popravili mostove in napeljali razsvetljavo.

Poleg nadstreška so jamarji v zadnjem letu uredili še vodovodno in električno napeljavo v okolici ter tik ob vhodu v jamo. Ta je dostopen po poti in stopnicah, ki so jih zgradili že v 80. letih. Kakor pojasnjuje višji svetovalec na Občini Divača Iztok Felicjan, so načrte jamarskega društva - ti poleg omenjenega nadstreška v bližini vhoda v Divaško jamo načrtujejo še mali društveni dom za shranjevanje jamarske opreme in prostor za šotorjenje jamarjev obiskovalcev - umestili tudi v nov občinski prostorski načrt. Kar pomeni, da je Občina njihovim načrtom dala zeleno luč.

Po besedah Boruta Lozeja je obisk jame možen le pod nadzorom, redno ob nedeljah ob 11. uri, sicer pa po najavi. V jamo lahko naenkrat vstopi do 50 ljudi, letno ima približno 1000 obiskovalcev. “Obiska ne odklonimo nikomur, najavite se lahko prek spletne strani jamarskega društva ali jame, pa tudi prek divaškega hotela Malovec ali Razvojnega centra v Divači. Koncesije za upravljalca od države pa še nismo pridobili, ker so postopki dolgi in zapleteni,” poudarja Lozej. Vstopnina je deset evrov za odrasle, osem za študente in upokojence ter štiri za otroke. Skupine nad deset ljudi imajo popust.

Lozej pa dodaja, da imajo še eno zamisel, ki bi jo bilo treba za ta prostor nujno izpeljati, to je ureditev parkirišča in toaletnih prostorov za obiskovalce jame na bližnji občinski parceli. Po Felicjanovih besedah je občina tudi temu naklonjena.

Dostop do Divaške jame, približno kilometer oddaljene od Divače, je s ceste, ki pelje proti Lokvi in Lipici. Ko bodo v sklopu obnove železniške postaje zgradili še podhod pod progo v Ulici Gregorja Žiberne, občina načrtuje še ureditev pešpoti od podhoda do vhoda v jamo, ki bi jo speljali po že obstoječi poti do lokavskega mostu, naprej pa bi jo bilo treba dograditi.

“Denar za vsa dela, ki smo jih v zadnjih letih v jami in njeni okolici opravili, smo skupaj z Občino pridobili prek evropskih razpisov, z vstopninami v jamo ter z našimi jamarskimi višinskimi deli. Veliko pa je tudi našega prostovoljnega dela,” je še pojasnil Lozej.

V zadnjih letih so jamarji v obnovo jame in okolice vložili približno 100.000 evrov. “Ker nam do obletnice odkritja jame, ta je bila 13. maja, še ni uspelo končati vseh del, smo se odločili, da jubilej in odprtje novega objekta prestavimo v čas občinskega praznika v začetku julija,” pravi predsednik divaškega jamarskega društva.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano