Polovica denarja za naložbe, precej za nova delovna mesta

Postojnska občina je v novo leto vstopila s sprejetim proračunom. V njem so tudi tokrat le naložbe, za katere je zagotovljeno sofinanciranje, in naložbe, s katerimi nadaljuje posodobitev kanalizacijskega omrežja in čistilnih naprav. Zavodu Znanje pa bo omogočila posojilo za postavitev razstave.

S  100.000 evri premostitvenega posojila bo zavod Znanje v Notranjskem muzeju v Postojni (na fotografiji) postavil stalno razstavo o krasu, za katero bo sicer  dobil evropski denar Foto: Lori Ferko
S 100.000 evri premostitvenega posojila bo zavod Znanje v Notranjskem muzeju v Postojni (na fotografiji) postavil stalno razstavo o krasu, za katero bo sicer dobil evropski denar Foto: Lori Ferko

POSTOJNA > V skladu s sprejetim proračunom se bo letos v občinsko blagajno nateklo nekaj več kot 23,5 milijona evrov.

V to vsoto je vključenih enajst milijonov evrov davčnih prihodkov, ki jih v svoj proračun z dajatvami od dohodnine, davkom na nepremičnine oziroma nadomestilom za uporabo stavbnega zemljišča, davki na dediščine, darila in finančno premoženje vplačujejo občani. Več kot tretjina prihodkov, kar 8,5 milijona evrov, pa naj bi v postojnsko občino prišla iz različnih državnih in evropskih javnih razpisov.

Za pospeševanje razvoja malega gospodarstva in samozaposlovanja bo občina namenila tretjino denarja več kot lani, torej 940.181 evrov.

Inkubator za nova podjetja

Med odhodki pa je v novem proračunu načrtovano odplačilo 419.382 evrov dolga, 12 milijonov oziroma dobra polovica od 23,1 milijona evrov pa je namenjena za posamezne investicije, študije izvedljivosti in projektno dokumentacijo.

Med najpomembnejšimi naložbami v občini, za katere bodo namenili ta denar, so oskrba s pitno vodo z nadgradnjo vodovodnega sistema (3,5 milijona evrov), nadaljevanje prenove in širitve glavne čistilne naprave v Postojni (1,7 milijona evrov), ureditev vodovoda in kanalizacije v Prestranku (852.000 evrov), energetska prenova zdravstvenega doma in prenova urgentnih prostorov (1,7 milijona evrov) ter obnova vrtca v Planini (445.400 evrov).

437.296 evrov pa je v proračunu rezerviranih za vzpostavitev mrežnega podjetniškega inkubatorja primorsko-notranjske regije (437.296 evrov). Z njim želi občina zagotoviti podporno okolje za nastanek, rast in razvoj novih podjetij za gospodarski napredek regije. V ta namen bodo obnovili 700 kvadratnih metrov površin za poslovne dejavnosti v eni izmed stavb v poslovno-obrtni coni v Velikem Otoku.

Premostitveno posojilo za razstavo

Občinski svet je ob sprejemanju proračuna podprl tudi predlog občinske uprave, da bodo zavodu Znanje odobrili najem 100.000 evrov premostitvenega posojila pri Slovenskem razvojnem skladu. S tem predujmom bo zavod Znanje pripravil stalno razstavo o kraških pojavih in življenju na krasu v Notranjskem muzeju Postojna, ki bo sicer sofinancirana z evropskim denarjem iz čezmejnega projekta Muzeji Jadrana. Posojilo naj bi odplačali najkasneje v treh letih.

Kot pravi župan Jernej Verbič, so ob pripravi letošnjega proračuna upoštevali dejstvo, da se je gospodarska in s tem tudi javnofinančna situacija v zadnjih dveh letih bistveno poslabšala, kar posledično pomeni upad javnofinančnih prihodkov. “Proračun tako temelji na dejanskih potrebah, varčevalnih ukrepih in projektih, ki so vezani na sofinancerski denar, ter na že pričetih investicijah,” pojasnjuje župan.

Milijon za nova delovna mesta

Med odhodki, ki niso vezani na naložbe, je med drugim slabega pol milijona evrov za civilno zaščito in protipožarno varnost, ki obsega tudi dejavnost gasilskih društev, 61.500 evrov pa za aktivno politiko zaposlovanja, ki naj bi poleg programov javnih del spodbujala odpiranje novih delovnih mest. Za kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo je predvidenih 164.460 evrov, za kulturo, šport in nevladne organizacije skoraj 1,3 milijona evrov, za programe pomoči, ki so prvenstveno namenjeni varstvu družine, starejših in socialno šibkih 805.010 evrov, medtem ko bo občina za pospeševanje razvoja malega gospodarstva in samozaposlovanja namenila tretjino denarja več kot lani, torej 940.181 evrov.

Na občini ob tem izpostavljajo, da bodo nadaljevali tudi z delovanjem tako mestne blagajne kot tudi mestnega avtobusnega prevoza. Oba sta se namreč med občani zelo dobro obnesla, zato bodo za kritje stroškov plačilnega prometa na blagajni ponovno primaknili 20.000 evrov, za vožnjo s Furmanom pa 40.000 evrov.

LORI FERKO


Najbolj brano