Pokopališče bodo širili

Na pokopališču v Hrpeljah počasi že zmanjkuje prostora. In ker v kraju v prihodnje pričakujejo dodatnih tisoč prebivalcev, morajo pokopališče razširiti. Velika ovira za to je zemljišče okrog njega, ki je v lasti agrarne skupnosti. A ker je solastnica v njej tudi občina, bo v zameno za deleže na vseh ostalih zemljiščih dobila v last dovolj prostora za širitev pokopališča.

Pogled na sedanje pokopališče ob cerkvi in mrliško vežico Foto: Bogdan Macarol
Pogled na sedanje pokopališče ob cerkvi in mrliško vežico Foto: Bogdan Macarol

HRPELJE>“Ob vseh novih stanovanjih v Hrpeljah in na Kozini načrtujemo, da bo tu v bližnji prihodnosti dodatnih 1000 prebivalcev. Ker bo na obstoječem pokopališču z 240 grobnimi polji, ki služi Kozini, Hrpeljam in Tubljam, čez nekaj let zmanjkalo prostora za nove grobove, bo v kratkem potrebna širitev,” je povedal hrpeljsko-kozinski župan Zvonimir Benčič Midre.

Agrarna skupnost Hrpelje ima 40 članov, eden od njih je tudi (še) občina. Zadnje vpise v zemljiško knjigo so uredili pred tremi leti. ASH ima v lasti 56 hektarjev zemljišč. Večina je malo donosni gozd, nekaj je pašnikov. Nekaj parcel je tudi zazidalnih, med njimi sta bili dve na območju novo nastale Obrtno-industrijske cone Hrpelje, za kar je občina z večletnim zamikom plačala ustrezno odškodnino. Za zemljišča ob hrpeljski cerkvi svetega Antona je že v preteklosti usklajevala lastniška razmerja: leta 1882 in 1976 je soglašala s širitvijo pokopališča, kar trikrat (1939, 1996 in 2006) s širitvijo poti, ki so jo pred sedmimi leti tudi asfaltirali.

Najbolj logična je seveda širitev pokopališča v okolico. A zemljišče okrog njega je v lasti Agrarne skupnosti Hrpelje (ASH), ki je ob denacionalizaciji dobila vrnjeno, nekoliko nepričakovano, poleg funkcionalnih zemljišč tudi območje obstoječega pokopališča.

Na srečo so člani agrarne skupnosti že uredili vse premoženjske in dedne postopke, kar pomeni, da lahko člani razpolagajo s temi zemljišči, sicer širitev ne bi bila možna. In ker je članica ASH tudi hrpeljsko-kozinska občina (za deleže, ki niso mogli biti vrnjeni prejšnjim članom), so našli za obe strani ustrezno rešitev: občina se bo odrekla vsem deležem v ASH, v zameno pa bo dobila v last zemljišče okrog pokopališča. Zemljišče, na katerem stoji pokopališče, pa bo ASH odstopila občini brezplačno.

“Že na zboru lastnikov v letu 2011 smo soglašali s predlogom občine, da uredimo zamenjavo lastniških deležev, ki jih ima občina na parcelah ASH, za deleže ob pokopališču, in to v razmerju 1:1,” je povedal predsednik zbora ASH Boris D. Novak.

Potem ko je ASH sprejela odločitev, da pokopališče odstopi občini brezplačno, je ob dejstvu, da ima občina 16-odstotni solastniški delež v ASH, za zamenjavo postalo aktualnih dodatnih 5876 kvadratnih metrov. Ti vključujejo dovozno pot, zemljišče pod obstoječo mrliško vežico, zemljišče za širitev pokopališča in del za parkirišče. “Zapriseženi sodni cenilec je vrednost teh zemljišč ocenil na 130.240 evrov, kar je ekvivalent našega deleža v ASH,“ je povedal župan, ki se nadeja čimprejšnjega prepisa v zemljiški knjigi in kmalu zatem še začetka del.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano