Po sto letih je kot nova

Mereče, majhna vas na Bistriškem, ki šteje manj kot 60 duš, je bila v nedeljo prizorišče lepe in dobro obiskane verske slovesnosti, na kateri so blagoslovili obnovljeno cerkvico Srca Jezusovega, zgrajeno pred sto leti.

Dekan Gabrijel Vidrih je ob somaševanju Rafka Valenčiča blagoslovil obnovljeno cerkev Srca Jezusovega v Merečah Foto: Tomo Šajn
Dekan Gabrijel Vidrih je ob somaševanju Rafka Valenčiča blagoslovil obnovljeno cerkev Srca Jezusovega v Merečah Foto: Tomo Šajn

MEREČE> Cerkvica, ki stoji na obrobju vasi ob cesti proti zaselku Podstenjšek, ima, kot je v priložnostni knjižici zapisal dr. Rafko Valenčič, vklesani dve letnici. “Na kamnitem loku nad cerkvenimi vrati je vklesana letnica 1908, nad vhodnimi vrati zvonika, prislonjenega k cerkveni stavbi, pa letnica 1911. Prve obletnice bi se torej morali spominjati pred tremi leti. Manjša popravila in ureditev notranje in zunanje podobe cerkve so narekovala krajši zamik praznovanja,“ je v uvodnih besedah lične barvne knjižice zapisal dr. Valenčič.

Cerkve, ki je po Valenčičevih besedah ena redkih, posvečenih Srcu Jezusovemu na Primorskem, se je že zgodaj, verjetno zaradi majhnosti, prijelo ime merejska kapel'ca.

V nedeljo pa je v lepem sončnem vremenu ob številnih vernikih, ki so se udeležili mašne daritve, zasijala v vsem sijaju. Zato imajo zasluge domačini, ki so pod vodstvom neutrudnega rojaka, prelata dr. Rafka Valenčiča, upokojenega profesorja in tudi dekana Teološke fakultete v Ljubljani, v zadnjih letih postorili veliko za obnovo cerkve in ureditev njene okolice.

Ravno zato je bilo na vsakem koraku zaznati veselje in radost številnih vernikov, domačinov in krajanov sosednjih vasi, ki so spremljali sveto mašo. V somaševanju z Rafkom Valenčičem jo je vodil dekan in župnik trnovske (ilirskobistriške) župnije Gabrijel Vidrih, ki je tudi blagoslovil lepo obnovljen verski hram. Na zgodovino te cerkve je vezeno tudi ime merejskega rojaka, duhovnika Jožefa Valenčiča, ki je deloval v Švici in je že v sedemdesetih letih daroval denar za obnovo cerkve v rojstnem kraju. V omenjeni knjižici Rafka Valenčiča je objavljen njegov življenjepis in dodana fotografija njegovega novomašniškega keliha iz leta 1938, ki ga hranijo v Merečah. Dr. Valenčič pa je poskrbel tudi za prvo objavo besedila dr. Emilijana Cevca, umetnostnega zgodovinarja, ki ga je navdušila cerkev sv. Antona Padovanskega v sosednji vasi Podstenje, o kateri je napisal pomembno umetnostnozgodovinsko oceno.

Knjižica dr. Valenčiča in podobica z molitvijo v spomin stoletnice merejske kapel'ce bosta trajen spomin na slovesnost ob njenem okroglem jubileju. Tako kot se spodobi ob takšnem praznovanju, so domačini z zvrhano mero gostoljubja po koncu mašne daritve dopolnili še z veliko mizo z obilico domačih dobrot.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano