Po malico na kraško gmajno

“Fin je ta čaj”, navdušeno pove svojemu sošolcu učenec iz nižje stopnje. Ob svetovnem in slovenskem dnevu hrane so lahko komenski učenci poskušali različne čaje in namaze, narejene iz zelišč, ki jih najdemo v skorajda vsakem vrtu in na travniku.

Medtem ko ponekod samo stokajo, kako je vse več otrok lačnih ali slabo prehranjenih,  so se v komenski šoli odločili, da šolarjem predstavijo uporabnost zelišč, ki rastejo v njihovi okolici. Včeraj, ob svetovnem dnevu hrane,  so jih šolarji poskusili v namazih.
Medtem ko ponekod samo stokajo, kako je vse več otrok lačnih ali slabo prehranjenih, so se v komenski šoli odločili, da šolarjem predstavijo uporabnost zelišč, ki rastejo v njihovi okolici. Včeraj, ob svetovnem dnevu hrane, so jih šolarji poskusili v namazih. 

KOMEN>Čeprav so naši otroci obkroženi z naravo, pa o njej premalo vedo,” pove ravnateljica osnovne šole Antona Šibelja Stjenke Komen Nives Cek, o tem, zakaj so se odločili, da letos celo leto posvetijo zeliščem. “Kraška zelišča bomo dobro predelali in jih predstavili iz različnih zornih kotov. Vsak razred bo imel svojo nalogo, vse skupaj pa se bo zaključilo na dnevu šole proti koncu šolskega leta,” je projekt predstavila ravnateljica.

V šoli se namreč vedno bolj zavedajo, kako pomembno je, da se otroci naučijo prepoznati hrano v naravi. Za začetek projekta so učenci petega razreda pri pouku gospodinjstva pripravili namaze iz zelišč. “Uporabili smo približno deset različnih zelišč, ki jih najdemo na domačem vrtu ali na travniku. Učenci so vse skupaj zmešali v različne namaze. Čeprav je šlo delo počasi, ker so delali prvič, pa so bili zadovoljni,” je povedala učiteljica in mentorica Mirjam Rončel.

“Med otroci je zanimanje veliko, še posebej, če jih s hrano ne silimo, ampak jo ponudimo v obliki degustacij,” pa je pojasnila Cekova.

V šoli upajo, da bodo učence navdušili s tovrstnim načinom prehrane in bodo tako spoznali, da je mogoče na tak način tudi preživeti ter da marsikaj zraste tudi v naravi in je na voljo popolnoma brezplačno, le malo potruditi se je treba. “Težko je reči, koliko otroci o zeliščih vedo. Nekaterim so gotovo poznana, na splošno pa se bojim, da jih ne poznajo dobro. Namaze se danes kupuje v trgovinah, celo v šolah jih moramo zaradi strogih higienskih standardov kupovati,” o trenutnem stanju še pove ravnateljica.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano