“Plinovod naj prinese plin tudi nam”

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je nedavno v občinah Pivka, Ilirska Bistrica in Postojna javno razgrnilo študije za določitev najustreznejše variante koridorja, po katerem naj bi do leta 2019 postavili prenosni plinovod za zemeljski plin. Največ interesa za razgrnitev so doslej izkazali Pivčani.

Pivčani so edini, ki so (sicer v manjšini) prisluhnili javni predstavitvi in podali mnenje občine za prenosni plinovod, za katerega naj bi investitor, družba Plinovodi, gradbeno dovoljenje pridobila leta 2017, gradili pa naj bi ga naslednji dve leti Foto: Lori Ferko
Pivčani so edini, ki so (sicer v manjšini) prisluhnili javni predstavitvi in podali mnenje občine za prenosni plinovod, za katerega naj bi investitor, družba Plinovodi, gradbeno dovoljenje pridobila leta 2017, gradili pa naj bi ga naslednji dve leti Foto: Lori Ferko

PIVKA> Pobudo za pripravo Državnega prostorskega načrta (DPN) za prenosni plinovod M8 Kalce–Jelšane je vlada sprejela oktobra 2007, pivška občina pa je leto pozneje že podala prve smernice, posredovala osnutek občinskega prostorskega načrta in strokovne podlage z analizo poselitve za urbanistično zasnovo Pivke.

Na podlagi smernic nosilcev urejanja prostora in odločbe o celoviti presoji vplivov na okolje je bilo nato izdelano okoljsko poročilo, dopolnjene so bile strokovne podlage, študije variant in mnenje o ustreznosti okoljskega poročila.

Malo zanimanja med občani

Zdaj se postopek nadaljuje po zakonu o umeščanju prostorskih ureditev objektov državnega pomena v prostor, občina Pivka pa je bila medtem s strani ministrstva za infrastrukturo in prostor že seznanjena s pripravo državnega prostorskega načrta.

Slednjega so v zadnjih dveh mesecih na javnih razgrnitvah in obravnavah predstavili prebivalcem vseh treh občin, ki jih zajema DPN, vendar pretiranega zanimanja zanj med občani ni bilo.

Dvorani v Ilirski Bistrici in Postojni sta bili popolnoma prazni, v Pivki pa je predstavitev spremljalo deset ljudi.

Pivčani so doslej tudi edini, ki so na občinskem svetu sprejeli mnenje o upoštevanju smernic z vidika izvajanja občinskih lokalnih javnih služb ter druge pripombe in predloge na študijo najustreznejše različice koridorja, ki ga je v sodelovanju s petimi občinskimi odbori pripravila občinska uprava.

Pivški svetniki so tako državi položili na dušo, naj umestitev plinovoda načrtuje tako, da ta ne bo vplival na uresničitev pivških prostorskih ureditev, zlasti ne na obvoznico, Park vojaške zgodovine in širitev stavbnih zemljišč posameznih naselij. Prav tako plinski projekt v nobenem primeru ne sme potekati po poselitvenih območjih pivške občine, zaradi preprečevanja administrativnih ovir pa naj bo od zunanjega roba naselij odmaknjen za varovalni pas.

Zahtevajo odjemna mesta za plin

Postavili pa so še druge zahteve, in sicer, da se na območju naselij Petelinje–Hrastje–Radohova vas predvidi dve odjemni mesti in tretje za vasi Parje, Drskovče in Zagorje. ”To mora biti predpogoj za naše soglasje,” je poudaril svetnik Janez Marinčič (SDS), občinski svet pa je soglašal, da se mora plinska trasa čim bolj izogibati gozdu, saj bi ga zaradi vizualno motečega videza cevi skazila. Zato naj se bolj približuje že z infrastrukturo degradiranim območjem, kot sta daljnovod severno od Petelinj in tamkaj načrtovana obvoznica.

Pri pripravi DPN pa občina vztraja tudi pri doslednem upoštevanju ugotovitev okoljskega poročila in posledično opozarja na varianto, ki poteka po Malem Zagorskem in Malem Drskovškem jezeru, kar je nesprejemljivo z vidika doseganja ciljev prostorskega razvoja občine na področju turizma. Za zagotavljanje varnosti občanov pa pričakuje tudi izdelavo analize tveganja za celotno traso prenosnega plinovoda. LORI FERKO


Najbolj brano