Pivški proračun “debelijo” subvencije

V pivško občinsko blagajno se bo prihodnje leto nateklo za skoraj štiri milijone več denarja kot letos, za dobre štiri milijone pa bodo višji tudi odhodki. Razlog sta dve veliki naložbi, za kateri bodo dobili evropski denar, vzeli pa bodo tudi za milijon evrov posojila.

Pivški svetniki so imeli tokratno sejo v Parku vojaške zgodovine. Pred obravnavo proračuna so se
Pivški svetniki so imeli tokratno sejo v Parku vojaške zgodovine. Pred obravnavo proračuna so se 'potopili' s podmornico Zeta. Foto: Stana Zavadlav

PIVKA >Prihodnje leto bodo prihodki občinskega proračuna znašali dobrih 13 milijonov evrov, odhodkov pa bo za milijon evrov več.

“Klasični proračunski prihodki se zmanjšujejo, medtem ko stroški naraščajo, zato se škarje zapirajo in nujno je varčevanje. Več denarja pa bo v proračunu na račun subvencij iz evropskih skladov, ki jih bomo dobili za gradnjo širokopasovnega omrežja ter kanalizacije in čistilne naprave v Pivki. Prihodnje leto bomo končali gradnjo omrežja, kar predstavlja dva milijona evrov; 2,2 milijona evrov pa bosta na voljo za kanalizacijo in čistilno napravo. Celoten projekt bo sicer stal devet milijonov evrov, subvencije pa znašajo šest milijonov evrov,” je za uvod v prvo obravnavo proračuna za prihodnje leto povedal župan Robert Smrdelj.

Po pričakovanjih so pivški svetniki zavrnili postojnski predlog o ukinitvi javnega zavoda Kraške lekarne, za katerega so dejali, da ga vodi predvsem želja po večjem dobičku. Čeprav, kot je bilo slišati v razpravi, bi zavod lahko delal še bolje, pa je sedanja organiziranost za pivško občino in prebivalstvo dobra. Pri delu zavoda je zatajil skupni organ upravljanja občin ustanoviteljic, v katerem so župani vseh občin, ki doslej ni zaživel. Zato so menili, da mora začeti delati, zavod mora dobiti direktorja, v večji meri pa naj bi občine bdele tudi nad poslovanjem lekarn.

Poleg omenjenih pa je v planu še veliko drugih projektov, vse so prijavili na različne razpise. Za 400.000 evrov že vedo, da jih bodo dobili, skoraj gotovo pa se lahko nadejajo še 700.000 evrov.

Pivška občina sodeluje tudi v projektu urejanja vodooskrbe v porečju Ljubljanice, ki naj bi ga sofinancirali iz kohezijskih skladov. Ali bodo uspeli v tej finančni perspektivi, sicer še ne vedo, so se pa kljub temu odločili, da sočasno z gradnjo kanalizacije zgradijo in obnovijo vodovod po Pivki in do Buj, kar bo stalo dva milijona evrov.

Da bodo lahko zaprli finančno konstrukcijo, bodo prihodnje leto najeli za dober milijon evrov dolgoročnega posojila. Odplačevali ga bodo s koncesnino, ki jo dobijo od družbe Postojnska jama.

V razpravi o predlogu proračuna je Ernest Margon (NSi) svetnike opozoril na nevarnost azbestne kritine in ravnanja z njo, ki je je v občini še veliko, in predlagal, da to rešijo. “Problem je v tem, ker občani nimajo kam odlagati azbestne kritine. Na postojnsko deponijo, ki je po naših predpisih določena za to, je ne smejo voziti, kar prav sedaj skušamo pravno rešiti,” je pojasnil župan.

Kritine pa ne sprejema niti nobena druga deponija v Sloveniji, je povedala Irena Sušelj Šajn (SLS):“To so pokazala naša poizvedovanja, čakamo le še odgovor iz Celja. Specializirana podjetja pa za odlaganje tone salonitne kritine računajo 460 evrov.”

Siniša Čeligoj (Desus) ni bil zadovoljen z za polovico manjšim zneskom (letos je bil 3.500 evrov), s katerim občina sofinancira projekt Društva upokojencev Starejši za starejše. Predlagal je, da se vsota poveča na 4.000 evrov ali vsaj ostane na letošnji ravni. Župan je obljubil, da bodo projekt, če bo potekal tudi prihodnje leto, sofinancirali v potrebni višini.

Da krčenje denarja za kulturo, šport in vzdrževanje športnih objektov, ni dobro, pa je menil Aleš Cantarutti (Lista neodvisnih kandidatov občine Pivka) in izvedel, da se to dogaja letos prvič, vendar pa so zneski le malo nižji od lanskih.

STANA ZAVADLAV


Najbolj brano