Pianistka, ki so jo “poklicale” orgle

Anja Tavčar je 16-letna gimnazijka iz Dutovelj. V glasbeni šoli je igrala klavir, ko so jo pred tremi leti prosili, da bi po smrti organista v dutovski cerkvi vsaj na velikonočno nedeljo spremljala zbor na cerkvene orgle. “O orglah nisem imela pojma,” se spominja.

Poleg klasičnih orgel (na koru v ozadju) bodo v ponedeljek na koncertu zadonele tudi elektronske  Foto: Bogdan Macarol
Poleg klasičnih orgel (na koru v ozadju) bodo v ponedeljek na koncertu zadonele tudi elektronske  Foto: Bogdan Macarol

DUTOVLJE > V treh letih so ji tako prirasle k srcu, da bo čez nekaj let šolana organistka, v ponedeljek pa pripravlja dobrodelni koncert za obnovo dutovskih orgel.

Najbrž je ne samo na Primorskem, temveč tudi v Sloveniji, le malo cerkva, v katerih bo v nedeljo ob velikonočnem bogoslužju na orgle igrala najstnica.

Orgle v cerkvi sv. Jurija v Dutovljah so iz leta 1896. Izdelali so jih v priznani orgelski delavnici Franca Goršiča. Te so znane po zelo kakovostnih piščalih, ki dajejo dober zvok. So pa manjše orgle, saj imajo samo en manual in osem registrov. Največje orgle v Sloveniji, v ljubljanskem Cankarjevem domu, imajo štiri manuale, največje na svetu pa celo sedem manualov in kar 450 registrov. Take omogočajo tudi največje virtuoznosti, medtem ko so manjše, kakršne so tudi dutovske, namenjene predvsem enostavnejši spremljavi petja pri maši.

Tudi Anja Tavčar iz Dutovelj tega ni načrtovala. Pred tremi leti, ko je komaj vstopila v najstniška leta, je ravno zaključevala učenje klavirja na Glasbeni šoli Sežana. Ko je umrl organist, ki je vrsto let spremljal zbor v cerkvi sv. Jurija v Dutovljah, je zbor precej časa pel brez orgelske spremljave. Tik pred velikonočnimi prazniki pred tremi leti pa jo je dutovski župnik prosil, če bi lahko vsaj za največji cerkveni praznik spremljala zbor na orgle. “O orglah nisem vedela ničesar, niti na koru do takrat še nisem bila. A mi je pomagal zborovodja Dušan Kjuder,mi dal note - in sem začela,” se spominja svojega prvega srečanja z orglami. In nato je kar ostala. Ker zborovodja kmalu ni več mogel voditi zbora, je prevzela še ta izziv in tako postala bržčas najmlajša zborovodkinja cerkvenega zbora daleč naokoli. Pevci so jo, njenim res rosnim letom navkljub, takoj vzeli za svojo; tako zelo, da je nikoli več niso pustili stran.

Kljub mladosti pa je premogla dovolj modrosti, da je kmalu zaznala nujo po izobraževanju. In ko se je pred poldrugim letom vpisala na škofijsko gimnazijo v Ljubljani, je opravila sprejemne izpite za srednjo glasbeno šolo in zdaj obiskuje še orgelski oddelek v Zavodu Sv. Stanislava.

In več ko je vedela o orglah, bolj je spoznavala, kako “utrujene” so orgle v njeni domači cerkvi. “Bolj ko sem spoznavala ta mogočen instrument, bolj sem ugotavljala, da je marsikaj za poštimat, da nujno potrebujejo čiščenje in obnovo,” pove mlada organistka. Obnova orgel pa ni mačji kašelj. In temu primerni so tudi stroški. Koliko natančno, Anja še ne ve. Ve le, da bo vsota presegla deset tisoč evrov in da bo to za župnijo velik zalogaj.

Zato se je odločila, da bo pripravila dobrodelni koncert. Ta bo v ponedeljek ob 17. uri v župnijski cerkvi sv. Jurija v Dutovljah, kjer bodo poleg klasičnih zadonele tudi elektronske orgle, nanje bodo poleg nje zaigrali tudi nekateri priznani solisti, zapela bo tudi vokalna skupina Karina.

MARICA URŠIČ ZUPAN


Najbolj brano