Pepa gre na najprestižnejšo razstavo v London

Po Pepinem vrtu bo Kras v Londonu predstavljala Pepina zgodba. Tudi to bo pisal Borut Benedejčič, ki se bo kot prvi Slovenec predstavil na najbolj prestižni hortikulturni razstavi v Evropi - Chelsea Flower Show - od 22. do 26 maja.

Letos bo Benedejčič  v Londonu predstavil kraški suhi travnik, ki se ponaša z eno največjih rastlinskih pestrosti v Evropi. Na njem maja med drugim zacvetijo tudi prekrasne kukavičevke.   Foto: Marica Uršič Zupan
Letos bo Benedejčič v Londonu predstavil kraški suhi travnik, ki se ponaša z eno največjih rastlinskih pestrosti v Evropi. Na njem maja med drugim zacvetijo tudi prekrasne kukavičevke.  Foto: Marica Uršič Zupan

KRAS, LONDON>Pepina zgodba bo nadaljevanje Pepinega vrta, s katerim je Borut Benedejčič leta 2009 prepričal žirijo na hortikulturni razstavi Hampton Court Palace Flower Show v Londonu. Zanj je prejel zlato medaljo in najvišjo oceno med malimi vrtovi. Ta uspeh mu je prinesel vabilo na razstavo Chelsea Flower Show, ki jo prav tako prireja britansko Kraljevo hortikulturno združenje.

“To je najbolj prestižna razstava, najbolj znana in z največjo tradicijo. Tu kot razstavljalec nimaš vstopnice brez povabila z njihove strani. Najprej se moraš dokazati na drugih njihovih dogodkih oziroma kot priznan oblikovalec, potem si povabljen,” je pojasnil Benedejčič, ki je prvo vabilo prejel avgusta.

Pripravil je projekt in ga poslal v London, sledila sta dva kroga izbora in na koncu obvestilo, da je bil sprejet v kategoriji umetniških vrtov, ki so jo lani razpisali prvič.

Za Floriado je Benedejčič uspel zbrati le 70.000 evrov od 150.000 evrov, kolikor bi jih potreboval. Njegova izkušnja s tem projektom ni bila dobra: “Predstavil sem ga tudi ministru za kmetijstvo, vendar sva bila s Tanjo zelo razočarana. Sam sem bil na ministrstvu za kulturo in na uradu vlade za komuniciranje, vsi so stvar podprli, samo do konkretnega dogovora in prispevka ni prišlo. Če bi nam država dala vsaj neke vrste zastopstvo, da lahko predstavljamo Republiko Slovenijo, bi se tudi nizozemski sponzorji, ki smo jih uspeli pridobiti, verjetno odločili za sponzorstvo. Ko so videli, da niti Republika Slovenija ni zainteresirana za to, pa so spustili vse iz rok.” Zato so projekt opustili, ne pa tudi zamisli o snemanju filma o Pepini zgodbi. Snemanje z RTV Slovenija in Stanetom Sušnikom bodo nadaljevali v Londonu.

Kras, kot ga vidijo pastirčki

Tokrat je “predelal” projekt, ki ga je pripravljal za letošnjo razstavo Floriada, a zanj ni uspel zbrati 150.000 evrov, kolikor bi potreboval za predstavitev na tem dogodku, ki ga na Nizozemskem prirejajo vsakih deset let.

V ospredje je znova postavil predstavitev kraške biotske raznovrstnosti in kulturne krajine. Projekt za Floriado je petkrat pomanjšal, saj bo predstavitveni prostor Pepine zgodbe dolg pet metrov, širok pa štiri.

Če je Pepin vrt predstavljal avtentični kraški vrt, tik ob kraški domačiji, se je Benedejčič tokrat premaknil na obrobje kraške vasi. “Preselil sem se nekaj sto metrov iz vasi in predstavil kraške samonikle rastline, se pravi kraški suhi travnik in kulturno krajino,” pove.

Ta se ponaša z izjemno veliko rastlinsko pestrostjo, doda Benedejčič: “Je ena največjih v Evropi, ker se tu stikata submediteranski in alpski svet.” Kraški suhi travnik bo prikazal kot prostor, kot so ga poznali otroci, ko so na kraški gmajni pasli domačo živino: “Kar se tiče arhitekture, bomo prikazali pastirsko hiško, pastirsko ognjišče, z mizo, s klopco in stolom. Vsi materiali bodo naravni, saj je pastirček v stiku z naravo, občuduje rastline in se zaveda njihove pomembnosti.”

Tokrat v London ne bodo odpeljali “prave” pastirske hiške. Raje bodo zgradili novo, iz novega kamenja. Vse rastline bodo gojene, saj so take zahteve organizatorjev.

Še 20.000 evrov

Vrednost projekta je ocenjena na 40.000 evrov. “Potrebujemo še 20.000 evrov, ostalo je moje prostovoljno delo ter delo mojih kolegov in prijateljev,” pove Benedejčič. Ker je trenutno zelo težko pridobiti sponzorje in donatorje, si želi podpore kraško-brkinskih občin, predvsem sežanske.

“Župan Davorin Terčon pravi, da bodo vsekakor pomagali,” je zadovoljen Benedejčič, ki tudi pri tem projektu sodeluje s svojo partnerko Tanjo Godnič (sedaj vodjo zavoda Pepa s Krasa in koordinatorko projekta). Prijavitelj projekta je ponovno podjetje Hortikultura Sežana, kjer je Benedejčič direktor.

Predstavila se bo v družbi znatno večjih družb. “Te imajo veliko finančno ozadje, imajo tudi cele recepture, da rastline zacvetijo točno na določen dan, kot na primer krizanteme, ki zacvetijo vse za prvi november. Mi tega nimamo. Upamo pa, da bomo imeli malo sreče, tako kot na Hampton Courtu, kjer je artičoka zacvetela prav na dan ocenjevanja,” pove Benedejčič.

Promocija države z vrtom

V London bodo odpotovali 9. maja, pot s tovornjakom bo trajala tri dni. “Potem začnemo delati, deset dni imamo za postavitev,” še doda. 22. maja se bodo vrata razstave odprla za 150.000 obiskovalcev, med katerimi je vsako leto tudi britanska kraljeva družina. Več obiskovalcev ne sprejmejo, saj so obisk omejili že leta 1979.

Benedejčič je prepričan, da je Chelsea Flower Show izjemna priložnost za turistično promocijo Krasa in Slovenije: “To so tudi besede predsednice Kraljevega hortikulturnega združenja, ki je dejala: Ni lepše priložnosti za državo, kot da predstavi svoje lepote skozi vrt.”

TINA ČIČ


Najbolj brano