Pečar: “Sem za enovito Lipico, ne za njeno privatizacijo”

Ali Občina Sežana podpira privatizacijo Lipice, so se v petek hudovali zaposleni v Lipici nad izjavo predstavnika občine v svetu Kobilarne Lipica Rudija Pečarja. Pečar trdi, da ne in da je želel poudariti celo nasprotno: da bi morali ohraniti vse dele Lipice pod eno streho.

Rudi Pečar: “Nikoli nisem izrekel besed o privatizaciji javnega dela Lipice; ravno nasprotno - podpiram delovanje obeh delov, turističnega in javnega, pod eno upravo oziroma pod javnim zavodom. Taka praksa se zelo dobro obnese v Avstriji, denimo.”  Foto: Marica Uršič Zupan
Rudi Pečar: “Nikoli nisem izrekel besed o privatizaciji javnega dela Lipice; ravno nasprotno - podpiram delovanje obeh delov, turističnega in javnega, pod eno upravo oziroma pod javnim zavodom. Taka praksa se zelo dobro obnese v Avstriji, denimo.”  Foto: Marica Uršič Zupan

LIPICA > Tudi predsednica sveta Miranda Groff Ferjančič zanika, da bi na svetu kdaj govorili o privatizaciji Lipice.

PredstavnikObčine Sežana v svetu javnega zavoda Kobilarne Lipica Rudi Pečar, ki je tudi občinski svetnik (LDS), je s svojo izjavo za TV v petek, takoj po sprejetju novega zakona o Kobilarni Lipica, razburil tamkajšnje zaposlene.

V kamero je namreč dejal, da bi večletno iskanje najemnikov hotelskih zmogljivosti v Lipici utegnilo obglaviti tamkajšnji turizem, tak scenarij pa bi lahko zamajal temelje javnemu zavodu Kobilarna Lipica in s tem odprl vrata zasebnikom za njegov odkup. Česar se zaposleni, razumljivo, bojijo, saj bi to lahko ogrozilo njihova delovna mesta.

Dogajanje in poslovanje v Lipici skrbi tudi sežanskega neodvisnega občinskega svetnika Branka Možeta. “Zdi se, kot da stališče naše občine v zvezi z Lipico ne briga nikogar; resorno ministrstvo se namreč na naš sklep ni oglasilo, na Pečarja pa tudi, slišim, letijo kritike vodstva v Lipici, ker se na sejah angažira. Zato predlagam, da ga demonstrativno razrešimo s funkcije predstavnika občine v svetu Kobilarne in tako pokažemo, da se predvsem z mrtvilom, pa tudi s poslovanjem v Lipici, ne strinjamo,” je bil na zadnji občinski seji odločen Može.

Zaposleni se bojijo privatizacije

Predsednik obalnih sindikatov Bojan Kramar, ki je tisti dan sodeloval na zboru delavcev,pravi, da so bili zaposleni zaradi Pečarjeve izjave zelo nezadovoljni. Razumeli so namreč, kot da Pečar (in z njim Občina Sežana, ki jo zastopa v svetu zavoda) podpira privatizacijo Lipice.

Do takšnega razumevanja je lahko prišlo tudi zato, ker se občasno v javnost pojavljajo informacije o tem, da nekateri na Sežanskem podpirajo zmanjšanje vplivnega območja okrog Lipice, kjer so posegi omejeni, to pa naj bi bilo povezano z nekaterimi zasebnimi interesi.

Pečar: “Vse v Lipici pod eno streho”

Toda uradno stališče Občine Sežana v zvezi s Kobilarno Lipica je znano že dlje časa: občina podpira razvoj vseh gospodarskih in turističnih potencialov in programov v Lipici ter je tudi pripravljena sodelovati pri iskanju ustreznih rešitev, ki bi Lipici omogočile razvoj, je včeraj za PN pojasnil Pečar.

Po njegovem mnenju bi bilo za Kobilarno Lipica celo najbolje, če vse njene dejavnosti delujejo pod eno streho in pod enim ministrstvom. Torej ravno nasprotno, kot so ga na TV razumeli zaposleni.

“S pravilnim vodenjem poslovanja bi lahko tako konjeniška in konjerejska kot gostinsko-hotelska dejavnost sobivale pod eno upravo, saj so ti segmenti povezani in prepleteni med seboj. Taka praksa se v tujini dobro obnese. Zaposleni v obeh segmentih so ekonomska kategorija in kot taki morajo ustvarjati dobiček. Zato menim, da ne bi bilo nič narobe, če bi hotelsko-turistični del priključili javnemu zavodu,” je za PN poudaril Pečar.

O privatizaciji se svet ni pogovarjal

Predsednica sveta Kobilarne Lipica Miranda Groff Ferjančič, sicer namestnica generalne sekretarke vlade, je včeraj zanikala, da bi na sejah sveta kdorkoli od članov kdaj omenjal morebitno prodajo javnega dela Kobilarne. Meni, da se je Pečar najverjetneje nekoliko nerodno izrazil.

“Kobilarna Lipica je javno-pravni subjekt, ki se ga ne da prodati. Na naših sejah nikoli nismo razmišljali o tem. Pogovarjamo se o reševanju turističnega gospodarskega dela Lipice; o njegovi izločitvi iz javnega zavoda, ki se mora po novem zakonu zgoditi do konca leta; o sanacijskem programu, da ne bi ta del posloval z izgubo, tako kot zadnjih sedem let; in o tem, kako bi turistični del naredili bolj privlačen za javnost. Ne govorimo pa o privatizaciji javnega dela,” je poudarila Groff Ferjančičeva.

Je Pečar le trn v peti?

Po nekaterih neuradnih informacijah pa naj bi negodovanje delavcev nad Pečarjevo izjavo deloma sprožilo kar vodstvo Kobilarne. Na eni od sej sveta zavoda je namreč Pečar zahteval vpogled v pogodbe z zunanjimi sodelavci, ki jih je sklenil sedanji v. d. direktorja Boštjan Bizjak istočasno, ko je odpušča redno zaposlene delavce. In prav to Pečarjevo poizvedovanje naj bi zmotilo vodstvo Kobilarne, ki naj bi mu zato prek delavcev malo “ponagajalo”.

Groff Ferjančičeva je včeraj zatrdila, da pogodbe pregledujejo in da bodo ob morebitnih nepravilnostih vodstvo opozorili, naj jih popravijo.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano