Oživel je, a okleščen

Nedeljska prireditev na Kettejevem Premu, na kateri so domače kulturno turistično in športno društvo, KS Prem ter literarno društvo iz Ilirske Bistrice počastili pesnikov rojstni dan, je bila tudi uvod v prireditve že 34. meseca kulture, ki so ga zadnjič pripravili leta 2010.

Kettejev  doprsni kip v pesnikovi spominski sobi nekdanje ljudske šole na Premu  
 Foto: Tomo Šajn
Kettejev doprsni kip v pesnikovi spominski sobi nekdanje ljudske šole na Premu  Foto: Tomo Šajn

PREM, ILIRSKA BISTRICA > Mesec kulture je v zadnjih letih prekinil dolgo tradicijo, saj je tri leta miroval. Razlog za to je denar oziroma nesporazum med novim občinskim vodstvom in območno izpostavo JSKD. Slednja je po ukinitvi Zveze kulturnih društev prevzela organizacijo in koordinacijo prireditev, ki so se začele na Premu ob Kettejevem rojstnem dnevu 19. januarju in so običajno trajale do konca februarja. Na njih se je na različnih prizoriščih zvrstilo petnajst in več raznolikih kulturnih dogodkov.

Nova občinska oblast je že takoj po ustoličenju sklestila sredstva za ljubiteljsko kulturno dejavnost in posledično tudi namenska sredstva za prireditve vsakoletnega meseca kulture. V letih od 2011 do 2013 meseca kulture ni bilo, zato so premski kulturniki v sodelovanju z bistriškimi literati in pevci moškega zbora, ki nosi pesnikovo ime, v teh treh letih pripravili spominsko prireditev v čast velikemu rojaku.

Po treh letih pa je občina pisno naročila območni izpostavi JSKD, naj v skladu z medsebojno pogodbo o nalogah ene in druge strani pripravi predlog programa obnovljenega meseca kulture. JSKD je na občino poslal predlog, ki je predvideval preko 15 prireditev. Tam so ga dodobra sklestili in določili, kaj naj se dogaja v okviru 34. meseca kulture.

Program je v primerjavi s prejšnjimi leti zelo skromen, saj obsega le pet prireditev. Med njimi je tudi koncert slovenskih skladateljev 6. februarja v dvorani glasbene šole, ki ga šola organizira vsako leto, ne glede na mesec kulture. Tudi ostale tri prireditve bodo v februarju. Najprej lutkovna predstava v izvedbi Lutkovnega gledališča Makarenko Kako je kuža Renči nehal renčati, ki bo v mali dvorani Doma na Vidmu 4. februarja.

Na predvečer kulturnega praznika, 7. februarja, bo v veliki dvorani Doma na Vidmu osrednja občinska proslava ob Prešernovem dnevu. Kulturni mesec bodo sklenili 28. februarja na istem prizorišču s komedijo Življenje lepo je, dokler... v izvedbi KD Domovina iz Ospa.

Mesec kulture se je torej vrnil. Čeprav okleščen po številu prireditev morebiti pomeni nadaljevanje več kot tri desetletja dolge tradicije. Ali pa ne. Vse bo odvisno od tega, kdo se bo jeseni zavihtel na županski stolček. Da je nekdanja Občinska kulturna skupnost globoko v socialističnem samoupravnem sistemu razglasila 19. januar, Kettejev rojstni dan za občinski kulturni praznik, pa itak ne ve skoraj nihče več. Tudi vodilni občinski možje si doslej niso kaj dosti razbijali glave s kulturnim praznikom.

Pri sosedih v divaški občini so kulturni dan razglasili v spomin na pisatelja Bogomirja Magajno in ga, kot se kulturnim ljudem spodobi, tudi častijo.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano