Otroška igrala ali pastirska hiška?

Da bo del površine v središču Komna namenjene otroškemu igrišču in parku, sta se občina in vaška skupnost dogovorili že pred dobrima dvema letoma. Zataknilo se je pri odgovoru na vprašanje, ali naj bo to igrišče, park ali oboje.

Na nekdanjem vrtu med Ravbarjevo trgovino in zavarovalnico bo nekoč  igrišče. Verjetno bo precej drugačno od trenutne zasnove, vsekakor pa bodo v njem prevladovali naravni materiali.
 Foto: Boštjan Štolfa, Jasmina Matko
Na nekdanjem vrtu med Ravbarjevo trgovino in zavarovalnico bo nekoč igrišče. Verjetno bo precej drugačno od trenutne zasnove, vsekakor pa bodo v njem prevladovali naravni materiali.  Foto: Boštjan Štolfa, Jasmina Matko

KOMEN > Župan Danijel Božič ne skriva ostrega nasprotovanja postavitvi klasičnih igral. “Ne vidim razloga, da bi nakupovali industrijska igrala, ki bi jih vsako leto pregledoval inšpektor, pisal zapisnike z ukrepi in nas maltretiral s čudnimi predpisi,” je zapisal v zadnjem občinskem glasilu.

Izkušnja iz Štanjela je bila boleča, saj so zapravili 12.700 evrov za postavitev prodnikov pod igrali. Bolj primeren po Božičevem mnenju je park z gredicami, na katerih bi otroci gojili rastline, s pastirsko hišo na sredini. Otroci pa bi se lahko, med drugim, igrali z naravnimi materiali, skakali po raznobarvnih ploščicah in hodili po hlodih.

Starši ne zahtevajo veliko

Z njim se ne strinjajo nekateri komenski starši. “Sem mama leto in pol starega otroka, ki bi ga rada peljala na igrala, vendar ga ne morem, ker nimam kam,” pove ena od mamic. “Trditve župana, da bodo pastirske hiške in kamenčki za otroka bolj varni kot tobogani in gugalnice, preprosto ne morem razumeti in sprejeti,” je še zatrdila in dodala: “Saj starši ne zahtevamo veliko: tobogan, gugalnico in vrtiljak.”

Po robu se je Božiču postavila tudi vaška skupnost Komen. Njen predsednik Matevž Topolovec je povedal, da si že kar nekaj časa prizadevajo za namestitev igral. Komen je trenutno za otroke neprijazen, saj so igrišča ob šoli in vrtcu brez golov in košev, nekaj igral pa je v Komnu, vendar le na zasebnih površinah. “Vsakomur, ki pogleda načrt, je jasno, da v njem niso predvidena igrala,” je nazoren Topolovec.

Vaško skupnost skrbijo tudi negativne finančne posledice, ki bi jih imel takšen park za občino. “Predvidevam, da bi bil takšen park precej dražji od nakupa igral in ureditve okolice. Poleg tega pa sem prepričan, da takšen park ne bo uporaben in se na njem otroci ne bodo zadrževali. Zdaj ni čas za lepotne popravke, ampak za investicije, ki so nujne in jih ljudje potrebujejo,” je še povedal predsednik vaške skupnosti in zavrnil očitke, da so edina alternativa naravnemu parku plastična industrijska igrala: “Strinjam se, da plastika ne sodi v Komen, vendar pa so sodobna igrala izdelana iz okolju prijaznih materialov in so za otroke, to je najpomembneje, zelo varna.”

Povezovanje otrok z naravo

Boštjan Štolfa, ki je skupaj z Jasmino Matko avtor načrta komenskega parka, pravi, da je investitor, torej komenska občina, vztrajal pri uporabi naravnih materialov na igrišču. “Trend v tujini je, da na otroška igrišča nameščajo vse več naravnih materialov iz okolja,” pojasnjuje Štolfa. Je pa res, da načrti niso dokončni. Meni, da bi bilo bolje, če bi pastirsko hiško postavili ob robu zemljišča, tako kot je značilno za kraške gmajne.

Ne izključuje niti umestitev peskovnika in gugal, didaktična igrala pa so že predvidena. Velik poudarek bo na kamnoseštvu. “Igrišče se od drugih razlikuje po tem, da zahteva aktivno vlogo staršev in otrok. Prednost takega parka vidim tudi v spodbujanju otrok, povezati se z naravo, saj imajo v primerjavi s starejšimi generacijami z njo veliko manj stika,” je prednosti načrta naštel arhitekt.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano