Okus po domačem v vrtce, šole in domove

Kmetija Brinjevka v Malem Dolu pri Komnu, ki deluje po pravilih ekološkega kmetijstva kot socialno podjetje, je te dni, po pol leta delovanja, uradno odprla vrata. S pridelki zalagajo tudi vrtce, šole in domove upokojencev.

Na kmetiji Brinjevka pridelujejo živila po pravilih ekološkega kmetijstva Foto: Bogdan Macarol
Na kmetiji Brinjevka pridelujejo živila po pravilih ekološkega kmetijstva Foto: Bogdan Macarol

MALI DOL > “S kvaliteto živil, ki nam jih dostavlja kmetija Brinjevka, smo zelo zadovoljni. Da je okus drugačen, boljši, so opazili tudi otroci. Mi odrasli ga opisujemo kot 'spomin' na otroštvo, ko je hrana še imela okus po domačem,” je zadovoljstvo nad letošnjo novostjo v kuhinji opisala ravnateljica vrtca Sežana Radica Slavković.

Nadzorne službe brez pripomb

Kmetija, ki je v postopku dvoletnega prehodnega obdobja do polnega statusa certificirane ekološke kmetije, je bila deležna že prvih preverjanj nadzornih služb. “Opravili smo ga brez zapletov, kar dokazuje, da delamo v redu,” je vsakodnevno skrb, da morajo z 2,7 hektarja obdelane zemlje delati drugače kot na konvencionalni kmetiji, potrdila vodja kmetije Katarina Tomažič.

Kupci po njihove vrtnine in poljščine prihajajo tudi na dom, glavni odjemalci pa so javni zavodi, poleg osnovnih šol v Komnu in Dutovljah ter vrtcev v Sežani in Divači zlasti domovi upokojencev v Sežani in Novi Gorici. “Kljub temu, da zemljo dobivamo v najem skoraj brezplačno od vaščanov, se bomo širili postopoma, saj moramo prej rešiti več problemov: od nabave primernih semen, namakanja, brez katerega ob muhasti naravi v tem poslu ne gre, do prepotrebnega rastlinjaka,” je nov strokovni izziv opisal agronom Vojko Vidrih, ki zemljo obdeluje še s tremi sodelavci.

S kmetijo zagotavljajo denar za društvo Vezi

S prvim letom delovanja je zadovoljna tudi Vida Mesar, predsednica društva za duševno zdravje in kreativno preživljanje prostega časa Vezi iz Štorij, ki je 100- odstotni lastnik podjetja Brinjevka, ta na kmetiji deluje kot socialno podjetje. “Naš cilj je zagotoviti delo teže zaposljivim osebam, istočasno pa ustvariti dobiček za delo društva, kateremu država, tako kot celemu nevladnemu sektorju, vse bolj znižuje sredstva,” je predstavila razloge za zagon ekološke kmetije. Pomoč obljubljajo tudi na upravi občine Komen. “Kjer se le da na območju občine podpiramo ekološko kmetijstvo, ravno tako tudi socialno podjetništvo. Čeprav ne veliko, za te namene namenjamo nekaj denarja v okviru subvencij,” je roko sodelovanja ponudil tudi Damijan Grmek, predsednik občinskega odbora za kmetijstvo.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano